1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Σχετικά Με Την Αλλεργική Ρινίτιδα

Discussion in 'Λοιπές Ειδικότητες' started by Ricardo Irving, May 20, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Καλησπέρα.Σήμερα θέλω να αναλύσουμε ένα άλλο μου πρόβλημα,ίσως το μεγαλύτερο που με απασχολεί.Εδώ και χρόνια υποφέρω από αλλεργική ρινίτιδα,όμως επειδή ήμουν πολύ μικρός και ανίδεος δεν ήξερα περί τίνος επρόκειτο.'Οταν μετά ανακαλύφθηκε τελικά ότι έχω ρινικό διάφραγμα ήμουν πεπεισμένος ότι χρειαζόμουν εγχείρηση.Λίγο αργότερα ανακάλυψα ότι έχω και αλλεργική ρινίτιδα όμως από τότε μέχρι τώρα δεν έκανα τίποτα για να το πολεμήσω.Βλέπετε είχα ''χτυπηθεί" από κατάθλιψη βαριάς μορφής,την οποία μέχρι και σήμερα δεν έχω καταφέρει να την νικήσω,ασχέτως αν είμαι λίγο καλύτερα.
    Η καθυστέρηση αυτή είχε ως αποτέλεσμα να επηρεαστούν και οι πνεύμονες από την αλλεργία και έτσι δεν φτάνει που η μύτη "τρέχει" σαν βρύση κάθε μέρα,αλλά βγάζω και φλέγματα από το στόμα (σπαστική βρογχίτιδα).:mad::mad:
    Αυτή ήταν τουλάχιστον η διάγνωση του γιατρού,τον οποίο επισκέφτηκα πριν κάποιους μήνες.
    Ο γιατρός μου φάνηκε πολύ καλός σε σχέση με άλλους,ωστόσο όμως δεν έμεινα πλήρως ικανοποιημένος.Όταν του ζήτησα να μου ελέγξει τα αυτιά εκείνος αρνήθηκε δείχνοντάς μου την έξοδο!!! Αν είναι δυνατόν! :_o:
    Βλέπετε,η επίσκεψη έγινε λίγες μέρες μετά από το εφιαλτικό τριήμερο του Συνδρόμου Μeniere από το οποίο είχα χτυπηθεί.Ποτέ δεν θα το ξεχάσω αυτό.
    Τελοσπάντων,για να μην πολυλογώ και σας κουράζω ο γιατρός μου έγραψε τα εξής φάρμακα για την αλλεργία:
    1 σπρευ Zefecort και 2 κουτιά χάπια Rupafin
    'Oμως δεν έγινε τίποτα! Υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία; Βοηθήστε με γιατί όλο αυτό είναι πολύ ενοχλητικό! :mad:
    Last edited by a moderator: May 21, 2010
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλέ μου φίλε απ'ότι φαίνεται όλα αυτά τα χρόνια κάτι σε πειράζει και δεν το'χεις πάρει χαμπάρι.Αυτό μπορεί να είναι από κάποιο κατοικίδιο, κάποιο δέντρο στην αυλή μέχρι και η ίδια η σκόνη! Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Κάποιος αλλεργιολόγος σε έχει δει; Έχεις κάνει εξετάσεις για να δεις τι είναι αυτό το οποίο σου προκαλεί αλλεργία; Νομίζω ότι τελικά από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις! Όσο για τον γιατρό που σου φέρθηκε έτσι ακόμη έχει την άδειά του;;; Ντροπή και αίσχος!!!:mad:
  3. Τάκης

Τάκης Guest

Τι εννοείς μετά το εφιαλτικό τριήμερο του συνδρόμου Μeniere???:confused:

Πάσχεις απο το σύνδρομο αυτό?
  4. Δεν έχω επισκεφτεί κάποιον αλλεργιολόγο ακόμη,όμως θα το κάνω σύντομα.Έχω διαβάσει ένα άρθρο σχετικά με αυτό το πρόβλημα και λέει πως μια λύση θα μπορούσε να ήταν η ανοσοθεραπεία.
    Θα μου συστήνατε αυτή την θεραπεία;
    Δίκιο έχεις.Η αλήθεια είναι ότι ζούσα και συνεχίζω να ζω σε ανθυγιεινό περιβάλλον καθώς επίσης το σπίτι μου είναι μέσα σε δάσος! Οπότε,ναι,λογικό είναι να επηρεάζεται η κατάσταση! :frown:
    Δεν ξέρω,υποθέτω πως ναι!
  5. Δεν ξέρω αν όντως πάσχω από το σύνδρομο αυτό,πάντως οι πρώτες ενδείξεις αυτό έδειχναν.Από τότε μέχρι τώρα δεν με έχει ξαναπιάσει! (Και ας ευχόμαστε να μην ξανασυμβεί)
    Για τρεις συνεχόμενες μέρες κάταφερα να μείνω άυπνος!
  6. Τάκης

Τάκης Guest

Οι πρώτες ενδείξεις ποιές ήταν??
  7. fotis-

fotis- Member

Μπορείς να δοκιμάσεις ενα αντιισταμινικο όπως το aerius που δεν εχει και πολλές παρενεργειες. Σε ο,τι αφορα την αλλεργία αυτο......
  8. Ξύπνησα μέσα στη νύχτα και είχα τάση για εμετό.Όταν ξάπλωσα,με έπιασε ίλιγγος συνοδευόμενος με την τάση για εμετό,χωρίς όμως να βγάζω τίποτα.
    Είχα πανικοβληθεί πολύ άσχημα καθώς δεν είχα ξαναπάθει αυτό το πράγμα και δεν ήξερα περί τίνος επρόκειτο! Και το αξιοπερίεργο ήταν πως με έπιανε μόνο όταν ήμουν ξαπλωμένος και καθόλου όταν ήμουν όρθιος! :confused:
  9. Kαλώς.Ευχαριστώ.
  10. Τάκης

Τάκης Guest

Και όταν ανέφερες αυτό το συμβάν στον γιατρό σου, σου είπε πως είναι Meniere?

Παρεπιμπτόντως, ο γιατρός αυτός είναι αυτός που σου "έδειξε" την πόρτα??
  11. Kathy

Θυμάμαι ότι τότε που δημιουργήθηκε το πρόβλημα είχες αναφέρει ότι πριν σου συμβεί αυτό είχες κοιμηθεί ελάχιστες ώρες τις προηγούμενες ημέρες και είχαμε πει ότι ίσως να έπαιξε ρόλο και το ότι δεν κοιμόσουν καλά. Όταν όμως ο ύπνος σου έφτιαξε τα προβλήματα με τους ιλίγγους και τους εμετούς σταμάτησαν. Εγώ αυτό το παθαίνω ΠΑΝΤΑ όταν κοιμάμαι ελάχιστα! Όταν κοιμηθώ καλά τότε όλα φτιάχνουν! Ο καλός ύπνος παίζει σημαντικό ρόλο για τη σωστή λειτουργία του οργανισμού μας. Αν ήταν meniere δεν θα είχες κάποια απώλεια ακοής και κάποιες εμβοές;
  12. Τάκης

Τάκης Guest

Kathy,

Οι ερωτήσεις που κάνω στον Ricardo δεν είναι τυχαίες...
    Έχουν τον σκοπό τους..Θέλω να δώ τις απόψεις και τα επιχειρήματα του γιατρού του που μίλησε για σύνδρομο Meniere..:_risata:Και όπως είδες το κάνω αργά αργά με διάφορες ερωτήσεις:_risata:

Ricardo περιμένω με αγωνία να μου πείς!!
    Πραγματικά θέλω να σε βοηθήσω.Θέλω να βοηθήσω όλους όσους πάσχουν απο αυτό το σύνδρομο και ιδιαίτερα αυτούς που γίνονται πειραματόζωα κάποιων άσχετων ΩΡΛ!!!

Όταν κάποιος ΩΡΛ δε γνωρίζει κάποιο συγκεκριμένο θέμα σου πετάει ενα "έχεις Μeniere" χωρίς κατα βάθος να γνωρίζει τι είναι!!!:ngazzat:
    Πρέπει να καταλάβουν οτι δεν είναι ντροπή να πεις δε γνωρίζω το αντικείμενο και να σε παραπέμψει σε έναν άλλο συνάδελφό του!!
  13. 'Οχι,δεν έχει γίνει κάποια επίσημη διάγνωση από γιατρό,δεδομένου ότι δεν ξαναεπισκέφτηκα κάποιον από τότε.
    Η συζήτηση αυτή είχε γίνει με την Kathy στο άλλο φόρουμ,το μικρότερο και βάσει των πρωτοφανών αυτών συμπτωμάτων για μένα,είπαμε μήπως είναι Meniere...
    Ο γιατρός εκείνος όταν του ανέφερα το περιστατικό,όπως ήδη ανέφερα παραπάνω,όταν του ζήτησα να με εξετάσει αυτός αρνήθηκε δείχνοντάς μου την πόρτα!
    Last edited by a moderator: May 24, 2010
  14. Πράγματι,δεν είχα κοιμηθεί καλά,όμως εγώ ήμουν παλιός καλός "φίλος" του ξενυχτιού και κάτι αντίστοιχο δεν είχα ξαναπάθει ποτέ.Το ξέρω ότι το ξενύχτι βλάπτει τον οργανισμό,όμως εδώ και έναν χρόνο έχω φτιάξει το "βιολογικό ρολόι" μου και νιώθω καλύτερα.
    Αλήθεια λες; :_o: Δηλαδή έχεις ιλίγγους συνοδευόμενους από εμετό;
    Βασικά,απώλεια ακοής δεν είχα ποτέ μου,ωστόσο εμβοές έχω που και που.
  15. Φίλε Τάκη καταρχήν να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον,το εκτιμώ αυτό.
    Απ'ότι βλέπω εσύ πάσχεις από αυτό το σύνδρομο...Πολύ θα ήθελα να σε βοηθήσω αν ήξερα κάποια παραπάνω πράγματα γι'αυτό.
    Να αναφέρω ότι στα προηγούμενα ποστ που είχα κάνει με την Kathy είχα πει πως την ίδια ακριβώς μέρα είχα κάνει ένα εμβόλιο κατά του πνευμονιόκοκου.Είχα ακούσει πως αν κάνεις τέτοιου είδους εμβόλια δεν πρέπει την ίδια μέρα να τρως αυγά η ψάρι.Τώρα αυτό δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει.Εγώ εκείνη την μέρα ξεχάστηκα και έφαγα αυγά για μεσημεριανό και μια άλλη συνταγή η οποία περιείχε αυγά για βραδινό.
    Με άλλα λόγια μπορεί απλώς να έγινε κάποια παρενέργεια.Ποια η γνώμη σου ως πιο έμπειρος πάνω στο θέμα αυτό;
    Αααααχ,σε καταλαβαίνω.Είναι να μην πέσεις σε "κακό" γιατρό.Εγώ εκτός από τον προαναφερθείς γιατρό έχω πέσει σε άλλους 2 σκάρτους γιατρούς!!! Όσον αφορά άλλα θέματα υγείας!
    Πάντως,το μόνο σίγουρο για να εξακριβώσουμε αν όντως πάσχω από αυτό το σύνδρομο,είναι ότι πρέπει να επισκεφτώ έναν πολύ καλό ωτορινολαρυγγολόγο!
    Last edited by a moderator: May 24, 2010
  16. Τάκης

Τάκης Guest

Απο τότε φίλε μου που είδα οτι στην Ελλάδα είναι ζήτημα να μπορούν να σε βοηθήσουν "κάπως" ελάχιστοι γιατροί, κάνω εδώ και αρκετό καιρό πολλές έρευνες και προσωπικές συζητήσεις με ασθενείς και γιατρούς στο εξωτερικό. Ας μην επαναλαμβάνω τα ίδια.Μπορείς να διαβάσεις στο σχετικό post για το Meniere και θα καταλάβεις.

Για το μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω είναι πανω σε θέματα σχετικά με το σύνδρομο αυτό όπου και έχω αφιερωθεί πιστά πλέον.
    Αν θές να εξακριβώσεις αν έχεις αυτό το σύνδρομο θα πρέπει να επισκεφτείς έναν πολύ καλο Νευροωτολόγο και όχι ΩΡΛ. Εκτός αν ο ΩΡΛ έχει εκπαιδευτεί σε θέματα τέτοια.

Μέχρι στιγμής έχω βοηθήσει έναν ΩΡΛ που ασχολείται με Μeniere (πληροφορήθηκε για πράγματα που δεν ήξερε) απο μια μεγάλη και κουραστική έρευνα που έκανα με ανθρώπους στις ΗΠΑ.
    Επίσης μου έχει γίνει πρόταση απο έναν ΩΡΛ στην προσπάθεια να φτιάξει site για το σύνδρομο αυτό να τον βοηθήσω.

Αυτά όλα στα λέω για να καταλάβεις το επίπεδο που έχω φτάσει πλέον. Και όλα αυτά ξέρεις γιατί??? Γιατί έγινα αρχικά πειραματόζωο κάποιον ανεύθυνων και άχρηστων ΩΡΛ και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να κάνω οτι μπορώ και να βρώ την αλήθεια και την θεραπεία μου.

Σήμερα πλέον ζώ πολύ όμορφα με απειροελάχιστες ενοχλήσεις.

Για οτιδήποτε χρειαστείς στη διάθεσή σου!!

Τάκης
  17. Kathy

Όταν μου λείπουν ώρες ύπνου είμαι σα χαμένη! Το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας έχω ιλίγγους και εμετούς.Ακόμη και ξαπλωμένη που είμαι νιώθω ότι όλα γυρίζουν!!!
    Όταν συμπληρώσω ύπνο όλα πάνε ρολόι! Αυτό το παθαίνω 3-4 φορές τον χρόνο. Επειδή έχω μια ιδιαίτερη σχέση με τον ύπνο όταν τον στερούμαι νομίζω ότι με εκδικείται!!!!!!!:risatonaD::risatonaD::risatonaD:
  18. Πω πω! Δηλαδή εσύ έχεις ταλαιπωρηθεί άσχημα! :_o: Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου,ήξερα ότι το σύστημα υγείας στην Ελλάδα είναι άθλιο,αλλά να υπάρχουν και άσχετοι γιατροί αυτό πάει πολύ!
    Αν και δεν νομίζω να έχω το σύνδρομο αυτό,ωστόσο εντάξει,μια επίσκεψη παραπάνω σε κάποιον γιατρό δεν είναι τίποτα,είμαι συνηθισμένος.Σε ευχαριστώ για αυτή την διευκρίνιση.
    Χαίρομαι που είσαι καλύτερα τώρα!
  19. Λες; :risatonaD: Τι άλλο να πω,δεν ξέρω.Το μόνο σίγουρο είναι πως ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά!
  20. Καλησπέρα και καλό Φθινόπωρο.
    Ήδη κατειλημμένος από πληθώρα αρνητικών συναισθημάτων όπως αγανάκτιση,οργή,θλίψη και πόνο επέστρεψα με σκοπό να καταγγείλω δημόσια τα κατορθώματα κάποιων που θέλουν να λέγονται "ιατροί" και να καταλάβετε για άλλη μια φορά πως όντως το σύστημα Υγείας στην Ελλάδα είναι άθλιο.

Οκτώ στους δέκα γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων που είχα την δυνατότητα να επισκεφτώ αποδείχτηκαν σκάρτοι.Αν και ο όρος "'άχρηστοι" θα ήταν καταλληλότερος.

Θυμάστε εκείνον τον ωτορινολαρυγγολόγο,που όχι μόνο αρνήθηκε να μου ελέγξει τα αυτιά όταν νόμιζα ότι είχα Meniere αλλά και όταν μου έδειξε την πόρτα εννοώντας να αποχωρήσω;
    Δεν μπορώ να πω,στην αρχή καλά τα είπε,επιστημονικά,αλλά αν δεν έχεις τρόπους να συμπεριφερθείς στους ανθρώπους,τι να την κάνεις την θέση σου και το δίπλωμά σου.
    Γράψαμε κάτι φάρμακα και νομίζαμε πως κάτι κάναμε.

Τελοσπάντων,πριν από δέκα μήνες έκανα την δεύτερή μου επίσκεψη σε ωτορινολαρυγγολόγο διότι όπως θα καταλάβατε η θεραπεία κατά της "αλλεργικής ρινίτιδας" απέτυχε παταγωδώς.
    Ο γιατρός εκείνος,ο οποίος τυγχάνει να είναι και οικογενειακός φίλος αποδείχτηκε ομοίως άχρηστος.
    Όταν του περιέγραψα κανονικά το πρόβλημά μου,εκείνος με εξέτασε και μου είπε ότι έχω χρόνια φλεγμονή στο λαιμό.Όταν τον ρώτησα τι φλεγμονή είναι αυτή και από τι προκλήθηκε εκείνος απάντησε:<<Μια απλή φλεγμονή είναι.Θα σας γράψω κάτι φάρμακα και θα περάσει>>.
    Η θεραπεία εννοείται πως απέτυχε και αυτό γιατί ο γιατρός εκείνος έδωσε επιφανειακή σημασία στο πρόβλημά μου.Θα δείτε παρακάτω που θέλω να καταλήξω.
    Με άλλα λόγια,γράψαμε κάτι φάρμακα και νομίζαμε πως κάτι κάναμε.

Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγα διακοπές στην Βουλγαρία.Έτσι,αποφάσισα να ελέγξω και το σύστημα υγείας της,κάνοντας επίσκεψη σε μια ιδιωτική κλινική της πόλης στην οποία κατοικούσα.
    Εκεί βρήκα έναν Έλληνα ομογενή ιατρό ο οποίος ήταν ωτορινολαρυγγολόγος.
    Του περιέγραψα το πρόβλημά μου,εκείνος με άκουσε προσεκτικά και μου είπε να κάνουμε μια ειδική εξέταση,την λήψη δείγματος μέσω λαρυγγικού επιχρίσματος.Εκείνη την στιγμή του είπα:<<Επιτέλους κάποιος που αξίζει να ονομάζεται ιατρός.Εύγε.>>
    Του εξήγησα πως ποτέ κάποιος γιατρός στην Ελλάδα δεν σκέφτηκε να κάνουμε αυτήν την εξέταση και εκείνος έμεινε άναυδος.

Η αλήθεια είναι πως ακόμη κι εγώ που δεν είμαι γιατρός (αλλά ασχολούμαι με θέματα ιατρικής) αναρωτήθηκα γιατί κανείς από όλους τους ωτορινολαρυγγολόγους που επισκέφτηκα (στην πραγματικότητα έχω επισκεφτεί παραπάνω από δύο,απλώς στη παρούσα δημοσίευση σας αναφέρω τις τρεις τελευταίες μου επισκέψεις) δεν σκέφτηκε η έστω δεν του κίνησε την περιέργεια να περισυλλέξει και να αναλύσει αυτό το άσπρο κολλώδες φλέγμα που βγαίνει όλη την ώρα από το στόμα μου,δυσκολεύοντάς μου φρικτά την καθημερινότητα εδώ και δέκα ολόκληρα χρόνια αφού εκτός του ότι δεν μπορώ να φάω σωστά,δεν μπορώ και να εκφραστώ σωστά.Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχει δυσλειτουργία στους σιελογόνους αδένες,με αποτέλεσμα να αισθάνομαι το στόμα μου τόσο ξηρό σαν έρημο!

Για να μην πολυλογώ,μέσω αυτής της κατάλληλης (επιτέλους) εξέτασης ανακαλύφθηκε πως έχω προσβληθεί από χρυσίζων σταφυλόκοκκο (staphylococcus aureus).

Τελειώνοντας αυτή μου την δημοσίευση να εκφράσω ένα μεγάλο ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου και να έχει ο Θεός καλά τον συγκεκριμμένο ιατρό όπου επιτέλους ανακάλυψε την αλήθεια μετά από δέκα ολόκληρα χρόνια και να πω ντροπή και αίσχος σε όλους εκείνους που έδωσαν τον Όρκο του Ιπποκράτη και θέλουν να λέγονται "ιατροί",δίνοντας ουσιαστική σημασία στην τσέπη του ασθενή και όχι στο πρόβλημά του.

Υ.Γ.Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων όλα τα επικριτικά σχόλια δεν συμπεριλαμβάνονται για τους γιατρούς που είναι μέλη στην παρούσα ιστοσελίδα,καθώς ουδέποτε είχα αρνητικές σκέψεις για αυτούς η το φόρουμ.
    Last edited by a moderator: Sep 15, 2011

Share This Page