1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ραγαδα

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού.' started by Marion marion, Jul 14, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Marion marion

Marion marion New Member

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κανω μια ερώτηση.Εχω ραγαδα και αιμορροιδες και πριν 6 μηνες πήγα στον χειρουργό που αυτός μου είπε τι εχω. Αλλαξα τη διατροφή μου και μου δωσε μια απλή αλοιφή και πλύσιμο με χλιαρό νερό μετά απο καθε αφοδευση ήταν οι συμβουλές του τις οποίες και ακολουθώ πιστά και πραγματικά μέχρι πριν 15 ημέρες δεν ειχα κανένα πρόβλημα. Έπαθα γαστρεντεριτιδα όμως και κατα συνέπεια δυσκοιλιοτητα κι ενιωσα τη ραγαδα ξανα με λιγο αιμα στο χαρτί και φυσικά πονο κατα την αφοδευση. Απόψε πάλι το ίδιο και μπαίνοντας στο ντους και βάζοντας πίεση με το νερό ένιωσα το σχίσιμο κι αίμα και φοβήθηκα. Μετά από αυτο δεν εχω αυτη την ενοχληση απλά κνησμό. Η αλήθεια είναι πως ο σύζυγος μου είδε τη ραγάδα χθες που είχε "μαζέψει" αιμα κι αποψε έχει μια σχισμή εκει με λιγο αιμα επανω αλλά δεν ειναι "θρομβωμενη". Ειναι πιθανό το ροζ κόκκινο αιμα που ειδα στο ντουζ να ναι απο τη ραγαδα η κατι αλλο? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για την τόση μου ανάλυση :(
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ή από τη ραγάδα ή από κάποια αιμορροΐδα θα είναι. Θα σταματήσει εφόσον τηρήσετε ξανά κατά γράμμα τις ιατρικές οδηγίες.
  3. Marion marion

Marion marion New Member

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντηση σας!!! Ηδη απο σήμερα άρχισα τη διατροφή που έκανα και θα συνεχίσω ! Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ πολύ!!
    Πραγματικά συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλειά που κάνετε εδω και που βοηθάτε τόσο πολύ!! Να εισαστε όλοι καλα!!!!
    Kathy likes this.

Share This Page