1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Προστατιτιδα

Discussion in 'Λοιπές Ειδικότητες' started by ΧΠΑΠ, Aug 25, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ΧΠΑΠ

ΧΠΑΠ New Member

Γεια σας,
    Μετα απο επισκεψη σε ουρολογο, μου διεγνωσε επιδιδυμιτιδα και προστατιτιδα και μου εδωσε εξετασεις. Εκανα PSA, Stamey Mears (αν το λεω καλα) και καλλιεργεια σπερματος. Στα μεσα Μαιου βρεθηκε ecoli στον προστατη και μου χορηγηθηκε αγωγη με GLIMBAX για ενα μηνα συμφωνα με αντιβιογραμμα. Εκανε θεραπεια και η γυναικα μου μετα απο οδηγιες γυναικολογου. Μετα απο ενα μηνα και μια εβδομαδα, ξαναεκανα εξετασεις (SM) και βγηκαν στειρες.Το ιδιο και της γυναικας μου. Σημερα , σχεδον 2 μηνες απο τη θεραπεια, εχω ακομα καποιες μικρες ενοχλησεις χαμηλα στο τριγωνο καθως και καποια πολυ πολυ ηπια ευαισθησια στον ενα ορχη. Δεν θα επρεπε τα συμπτωματα να εχουν φυγει τελειως? Να ανησυχησω? Τι να κανω?
    Ευχαριστω
  2. fotis-

fotis- Member

Μάλλον θα πρέπει να συνεννοηθείς με το γιατρό σου για το τι θα κάνεις... πάντως εγώ θα παρατηρουσα πως.. η μια εβδομαδα για την επαναληπτική εξέταση μετα το περας της αγωγης είναι λίγο. Και μιλάμε για προστάτη. Εγω στη θεση σου, την επαναληπτικη θα την εκανα 1 μηνα μετα.
  3. ΧΠΑΠ

ΧΠΑΠ New Member

FOTIS ευχαριστω για την συμβουλη. Ο γιατρος μου ειναι σε αδεια και ειπα να το συζητησω λιγο εδω , κυριως για το χρονο που φευγουν τα συμπτωματα. Θα κανω και αλλη μια εξεταση τωρα το Σεπτ που θα δω το γιατρο μου...
  4. ΧΠΑΠ

ΧΠΑΠ New Member

Δυστυχως, η εξεταση εδειξε παλι E coli αλλα σε μικροτερη συγκεντρωση...Θα ξαναπαω στο γιατρο αλλα σκεφτομαι οτι θα πρεπει να επαναλαβω τη STAMEY αλλες δυο φορες (μια αμεσως μετα τη θεραπεια και μια κανα μηνα μετα) και με πιανει η ψυχη μου!!!
    Μηπως υπαρχει τροπος να την αποφυγω ή να κανω μονο μια, περιπου ενα μηνα μετα το τελος της θεραπειας?
  5. gp13

gp13 New Member

Γιατί λες ότι θα πρέπει να κάνεις την stamey 2 φορές; Αν την κάνεις αμέσως μετά το τέλος της θεραπείας το πιο πιθανό είναι να μην δείξει τίποτα. Για να έχεις όσο πιο αξιόπιστα αποτελέσματα γίνεται, να κάνεις τη stamey ένα μήνα μετά το τέλος λήψης της αντιβίωσης.

*Που κάνεις την stamey;
  6. ΧΠΑΠ

ΧΠΑΠ New Member

Σε ενα ιδιωτικο (με Δημοσιο) στο Μαρουσι. Γιατι?
    Παντως ξαναρχισα φαρμακα για ενα μηνα...
  7. gp13

gp13 New Member

Από περιέργεια ρώτησα γιατί το μόνο μέρος που γνώριζα ότι γίνεται η συγκεκριμένη εξέταση είναι το Σισμανόγλειο.
  8. ΧΠΑΠ

ΧΠΑΠ New Member

Γεια σας και παλι,
    τελικα μπηκα και παλι σε θεραπεια για ενα μηνα με Bactrimel 800+160 mg.
    Ειναι η δευτερη φορα (την πρωτη πηρα GLIMBAX). Ειναι υποτροπη και οχι νεα μολυνση!
    Θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο (νεα θεραπεια με αλλο φαρμακο) θα ενισχυσει το e coli και αν πρεπει καθε φορα να παιρνω διαφορετικο φαρμακο.
    Υπαρχουν τιποτα φυτικα για να ενισχυσω την αγωγη τη συγκεκριμενη?

Ευχαριστω
  9. ΧΠΑΠ

ΧΠΑΠ New Member

Βρηκα και πηρα το PROSTENAL PERFECT συμπληρωμα διατροφης , φυτικο, για την υγεια του προστατη.
    Τα συμπτωματα εχουν υποχωρησει, δυο μηνες μετα την αντιβιωση αλλα οχι τελειως.
    Προκειται να παω ΠΑΛΙ!!! για STAMEY. Με δεδομενο οτι το e coli εχει εντοπιστει στο προστατικο υγρο, μπορω να αποφυγω τη STAMEY και να κανω εξεταση/καλιεργεια σπερματος, καθως θα περιεχεται και προστατικο υγρο? Την πρωτη φορα που εντοπιστηκε το e coli ειχα κανει και τα δυο και ειχε φανει και στις δυο εξετασεις. Μπορειτε να με βοηθησετε? Ευχαριστω
  10. gp13

gp13 New Member

Την stamey που την κάνεις;
  11. ΧΠΑΠ

ΧΠΑΠ New Member

Στο Μαρουσι σε ενα ιδιωτικο κεντρο με Δημοσιο.
  12. ΧΠΑΠ

ΧΠΑΠ New Member

Παρακαλω απαντηση/συμβουλη

Γεια σας και παλι,
    εκανα και παλι STAMEY τωρα τον Ιαν 2011. Ειχα κανει θεραπεια ενος μηνα (Οκτ 2010). Δυο μηνες μετα και εδειξε παλι Enterococcus faecalis. Με ταλαιπωρει απο το Μαιο 2010!!! Εχει επανελθει 2 φορες!!! Οι γιατροι του FORUM τι συμβουλευουν??? Παρακαλω για απαντηση γιατι αρχιζει το θεμα και γινεται εντονα πιεστικο ψυχολογικα!!

Share This Page