1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Περικαρδιτιδα Η Αγχος?

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by mixalis22, Jul 1, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. mixalis22

mixalis22 New Member

τον ιανουαριο μου ειχαν βρει στην καρδια μια μικρη ποσοτητα υγρου στο περικαρδιο..
    ειχα νοσυλευτει προλιπτηκα 1-2 μερες στο νοσοκομειο.. εκανα καποιες εξετασεις και απλα μου ειπαν να το παρακολουθω και ΑΝ καποτε αισθανθω καποια ενοχληση στο στηθος να παω για καποια τυπικη εξεταση..
    εδω και 2 μερες με εχει ποιασει δυσπνοια και δεν ξερω αν ειναι επειδη εχω σπασμενο διαφραγμα και δεν μπορω να παρω καλα ανασα απο την μυτη η αν ειναι κατι αλλο..
    ειναι κατι σοβαρο αυτο που με εχει ποιασει με την δυσπνοια?
    και γενικα υπαρχει περιπτωση να παθω τιποτα απο την περικαρδιτιδα?
    εχω τρομοκρατηθει :eek:
  2. orange

orange New Member

Ενα συμπτωμα της περικαρδιτιδας ειναι δυνατοι πονοι στο στηθος και στη πλατη.
    Επισης λενε οτι σε περιπτωση περικαρδιτιδας το υγρο που παγιδευεται μεταξυ περικαρδιου και καρδιας δεν ειναι καλο γιατι αυτο συμπιεζει τη καρδια. Αυτο στα αγγλικα λεγεται cardiac tamponade. Αμα ανησυχεις πηγαινε σε καρδιολογο που εκτος των αλλων θα σε ανακουφισει απο το αγχος σου. Εγω γιατρος δεν ειμαι οποτε μην λαβεις τα λεγομενα μου σαν απαντησεις απο καποιον ειδικο.
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Νομίζω πως αν δεν μπορείς να παρεις καλά ανασα απο την μυτη θα το γνωρίζεις εύκολα μόνος σου!
    Ομως πρέπει να σε δει καρδιολόγος οπωσδήποτε!

Share This Page