1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Περιεργα συμπτωματα και τσιμπήματα χαμηλα στην κοιλια

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by giannisorambo, Aug 2, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. giannisorambo

giannisorambo New Member

Γεια σας.
    Ειμαι 29 χρονων αντρας και 66 κιλα 180 υψος, μη καπνιστής (καναν αργιλε πολυ σπανια) και αθλουμαι τακτικά εδω και εναν χρονο (δεν εχω παρει ποτε συμπληρωμα, πρωτεΐνη οτιδήποτε)
    Πριν ενα μηνα (τελος Ιουνιου) λογω ξαφνικης συχνουριας (διαρκεια 2 μερες που ηταν εντονη) θορυβηθηκα και αγχωθηκα παρα πολυ. Μεχρι να κανω καλλιεργεια ουρων κ σπερματος και ενω η συχνουρια ειχε υποχωρησει με επιασε αισθημα παλμων στο στομαχι και πονος στην πλατη. Εξετασεις αίματος ειχα κανει τυχαία 10 μερες πριν την συχνουρια και βγηκαν ολες πολυ καλες. Εν τελει καλλιέργειες ουρων και σπερματος βγηκαν καθαρες και το υπερηχο ανω κατω κοιλίας εδειξε μικροαποτιτανωσεις στον προστατη (ολα τα αλλα βγηκαν αψογα)

Ο ουρολογος ειπε οτι ειναι προστατιτιδα αλλα δεν μ εδωσε αντιβιωση λογω μη υπαρξης μικροβιου οποτε μαλλον το απέβαλα.

Παμε στα γαστρεντερικα τωρα.. λιγο μετα την συχνουρια(3-4 ημερες) παραλληλα με τους παλμους στο στομαχι αρχισα να νιώθω σφυξιματα στο στομαχι μετα το φαγητο και γουργουρητα. Παραλληλα τα κοπρανα ειχαν αρχισει να γινονται ανοιχτοχρωμα και το νερο να τα κανει να αποσυντηθενται και να επιπλεουν. Ο παθολος μου εδωσε losec 2 φορες τη μερα για 2 βδομαδες και τα συμπτώματα αρχισαν να υποχωρουν. Τα κοπρανα ομως συνεχιζαν (χωρις διαρροιες ομως). Επισης συνεχισε και ο περιστασιακος πονος πισω δεξια κατω απο την ωμοπλάτη και στα πλευρα δεξια

Στο τελος της 2ης βδομαδας παω σε γαστεντερολογο και μετα απο αναλυτικη περιγραφή του ιστορικου και ψιλαφιση μου λεει για γαστριτιδα. 15 μερες ακομα losec (1 καθε πρωι) και 2 cilroton την ημερα παραλληλα με την καταλληλη διατροφη (πινω και απο ενα φακελακι σκονη μαστιχας μαζι)

Την μεθεπομενη ημερα φευγω διακοπες (ειμαι ακομα) και αρχιζω να νιωθω μικρα τσιμπήματα ειτε πανω δεξια στο στομαχι ειτε δεξια απο τον αφαλο και λιγο πιο κατω. ΔΕΝ ειναι μονιμα και καθολου εντονα με διαρκεια δευτερολεπτων. (Έχουν περασει 5 ημερες απο την επισκεψη με την γαστρεντερολογο)

Παραλληλα απο χτες με επιασε συχνουρια ξανα εδω και μια μερα κ εκει που τα κοπρανα ειχαν αρχισει να στρώνουν (πιο δεμενα και βυθιζονταν) ξαφνικα στην τελευταια κενωση (πολυ πρωι αμεσως μετα απο υπνο) βγηκαν πολυ λεπτα.

Να πω οτι ο παθολογος απέδωσε πολλα στο αγχος μου μην εχω κατι σοβαρο και ο γαστρεντερολος ειπε να μην βιαστουμε για γαστροσκοπηση ακομα (οι μικροενοχλησεις χαμηλα δεξια κοντα στον αφαλο δεν με ειχαν πιασει ακομα)

Μεχρι και σε καρδιολογο πηγα για το αισθημα παλμων και τα βρηκε ολα φυσιολογικα και το απέδωσε στο στομαχι ή το αγχος.

Αυτον τον 1 μηνα γενικα λογω αυτων εχω περασει τρελο αγχος και φοβο.. τι συστήνετε?? φοβαμαι για το χειρότερο..
    Last edited: Aug 2, 2018
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Έχεις καλύψει τα πάντα με όλες τις εξετάσεις που έχεις κάνει. Να τα αποβάλλεις όλα και να κάνεις διακοπές για να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις
  3. giannisorambo

giannisorambo New Member

@Kathy ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ειναι καθησυχαστικό αυτο που λες. Θεωρεις οτι δεν θα εχρειζε αμεσα καποια ενδοσκοπικη εξεταση (γαστο/κολονο-σκοπιση)? Ή καποια αλλου τυπου εξεταση? (Πχ κοπρανων)

Πιστευεις οτι οι ηδη υπαρχουσες εξετασεις και η κοιλιακη ψιλαφιση της γαστρεντερολογου θα μπορουσαν να αρκουν?
    Θα μπορούσε μια γαστριτιδα να αντανακλά χαμηλα στο εντερο ή να επηρεαζει το χρωμα (ανοιχτοχρωμα) και την οψη ( μερικη αποσυνθεση στο νερο και σημερα αρκετα λεπτα) των κενωσεων?

Να αναφερω οτι κατα την κοιλιακη ψιλαφιση δεν πονουσα πουθενα (ουτε οταν ψιλαφιζομαι μονος μου) περα απο την στοιχειώδη πιεση στο εντερο που ηταν γεματο καθως εγινε 4 ωρες μετα το μεσημεριανο.
    Last edited: Aug 2, 2018
  4. Kathy

Αυτές οι εξετάσεις εφόσον επιμένουν τα συμπτώματα μπορούν να γίνουν ανά πάσα ώρα και στιγμή όμως θα προτείνα να γίνουν μετά το καλοκαίρι γιατί τότε μπορεί όλα να έχουν υποχωρήσει.
  5. giannisorambo

giannisorambo New Member

Καλημερα @Kathy

4 μερες μετα και ενω τα κοπρανα ειχαν αρχισει να γινονται λιγο πιο φυσιολογικα (λεπτα τελικα ηταν μονο αυτη την μια φορα), σημερα το πρωι ηταν παλι λιγο ανοιχτοχρωμα, ελαφρως προς το πρασινο και ειχαν πανω και 2 πολυ μικρες κοκκινιλες (σαν αιματακι) σε ενα απο αυτα. Χτες στο βραδινο μου ειχα μετα απο καιρο πιτσα με σαλτσα και λιγο πρασινη σαλατα. Επίσης το μεσημεριανό χτες ειχε λιγο ντοματα και απο χτες το μεσημερι μεχρι τωρα ηταν η πρωτη κενωση.

Οι πονοι στο εντερο περιοριστικαν λιγο, αφου εκοψα εδω και μια μερα το cilroton.
    Πονο κυριως εχω μερικες φορες πανω δεξια στο στομαχι και συνεχιζω το losec συν την μαστιχα.

Πρεπει να ανησυχησω περισσοτερο?
    Φοβαμαι στη ιδεα για αιμα και οτι συνδεεται με αυτο στο internet.

Ραντεβου με την γαστρεντερολογο θα εχω τελος της εβδομαδας
  6. Kathy

Είναι πολύ πιθανό οι κοκκινίλες να μην ήταν αίμα αλλά ντομάτα !!!
  7. giannisorambo

giannisorambo New Member

Καλημερα,

Επανέρχομαι με νεα μετα το ραντεβου με γαστρεντερολογο. Έδωσα δειγμα για αναλυση κοπράνων γιατι υπαρχει ενδεχομενο παρασιτου ή σκωληκα (λευκα σημαδακια στα κοπρανα). Αποτελεσματα θα εχω την αλλη εβδομαδα (μειωμένο προσωπικό στην κλινικη λογω διακοπων).

Μεχρι τοτε συνεχιζω με την τρεχουσα αγωγη που ανεφερα πριν.

Με ανησυχεί ο περιστασιακος πονος δεξια κατω απο τον θωρακα εκει που λογικα ειναι η χολη αλλα και πισω στην πλατη στο αντιστοιχο σημειο αλλα ο υπερηχος ανω κατω κοιλίας που ειχα κανει δεν εχει δειξει απολυτως τιποτα (περα απο την προστατιτιδα) και επισης ειμαι αρκετα αδυνατος για να εμποδιστει οτιδηποτε (πετρα, λασπη, κυστη κτλπ) απο το λιπος.
    Ο υπερηχος εγινε μεσα Ιουλιου οταν ειχε αρχισει το αισθημα παλμου στο στομαχι και τα μικρα σφηξιματα που ενιωθα στο στομαχι παραλληλα με τον πονο στην πλατη.

Μπορει να προκαλειται απο το στομαχι?
    Υπαρχει λογος να σκεφτω να κανω μαγνητικη ή υπερηχο ξανα?
    Μπορει να εχει αλλαξει κατι μεσα σε ουτε εναν μηνα ??

Εξετασεις αιματος ειχα κανει 10 μερες πριν τον υπερηχο και ηταν ολα αψογα.

Τα περιστασιακα τσιμπηματακια στο εντερο συνεχιζουν κανονικα αλλα παραμένουν ΜΗ αναπαραξημα με ψιλαφηση.
    Last edited: Aug 10, 2018
  8. Kathy

Είναι πάρα πολύ νωρίς για να επαναλάβεις τις εξετάσεις. Πιστεύω ότι ευθύνεται το στομάχι σου.
  9. giannisorambo

giannisorambo New Member

Επανερχομαι με ενημερωση της καταστασης.
    Αφου εκανα εξεταση κοπρανων, το αποτελεσμα ηταν:

- Σπανια ερυθρα και πυοσφαιρια (σχολιαστικε ως φυσιολογικο απο τον γαστρεντερολογο)
    - Αρνητικό σε παράσιτα ή σαλμονελα
    - Αρνητικο σε βλεννα
    - Λιγα βλαστοσπορια και λιγες απεμπτες μυικες ινες

Ακολούθησα 4ημερα αγωγη με daktarin 4 φορες την ημερα για τα βλαστοσπορια, χωρις να αναφερθει αν θα χρειαστει να κανω ξανα εξεταση κοπρανων (υποθετω πως δεν χρειαζεται για να μην έχει ζητηθει)
    Επισης συνεχιζω κανονικα την αγωγη με cilroton και losec μεχρι τελος Αυγουστου.

Και ενω για ενα 5ημερο με ειχαν αφησει σχεδον ολες οι ενοχλήσεις, τις τελευταιες 5 ημερες με επιασαν ξανα (σε πιο ελαφρύ βαθμο). Βεβαια τις ημερες αυτες λογω κοινωνικων υποχρεώσεων ξεφυγα ΕΝΤΕΛΩΣ απο την διατροφη μου, οποτε θελω να το αποδωσω σε αυτο.

Οπως και να εχει απο σημερα αρχισα παλι την διατροφη της γαστριτιδας και ελπιζω μεσα στις επομενες και τελευταιες 10 μερες της αγωγής με Losec και Cilroton να δω ξανα βελτιωση γιατι η ολη ιστορία κοντευει 2 μηνες τωρα και με εχει ανησυχησει πολυ.
    Last edited: Aug 22, 2018 at 12:25 AM

Share This Page