1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

περιεδρικο συριγγιο

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού.' started by vibel, Mar 14, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. vibel

vibel New Member

Γιατρε, ο γιος μου ειναι 5μιση μηνων και εχει περιεδρικο συριγγιο. Διαβασα καπου για ανοιχτη πληγη, οτι κλεινει με λιγοτερες πιθανοτητες επανεμφανισης. Ισχυει αυτο και σε τοσο μικρο μωρο?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ειδικά οι πολύ μικρες ηλικίες έχουν πολύ καλύτερη επούλωση!!!
    Ομως ποιά είναι η αιτία του συριγγίου σε τέτοια ηλικία???
  3. bolanis

bolanis New Member

ΑΠ: περιεδρικο συριγγιο

Αν το συρίγγιο είναι επιφανειακό τότε είναι συνήθως συγγενούς αιτιολογίας (σε τόσο μικρή ηλικία) και θεραπεύεται με τοπική εκτομή με πολύ καλά αποτελέσματα, αν πρόκειται για άλλη μορφή συριγγίου χρειάζεται περαιτέρω έλεγχο.
  4. ef poulios

ef poulios New Member

Θα πρέπει να μας δώσετε πληροφορίες από το ιστορικό για την αιτία του συριγγίου.
    Έχει σημασία εάν υπάρχουν συνοδά νοσήματα καθώς και η ανατομική πορεία του συριγγίου.
    Τα περιεδρικά αποστήματα και συρίγγια δεν είναι και κάτι σπάνιο στη βρεφική ηλικία ακόμη και σε υγιή βρέφη και στο μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι αγόρια που θηλάζουν.
    Στη περίπτωση ενός συριγγίου επιφανειακού σε ένα βρέφος χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα υγείας , υπάρχουν δημοσιεύσεις στις οποίες αναφέρεται πως τα συρίγγια μπορεί να επουλωθούν αυτόματα χωρίς ιατρική παρέμβαση, εννοείται και θεωρείται δεδομένη η ιατρική παρακολούθηση. Πάντως όπως ορθά αναφέρθηκε η εκτομή του συριγγίου είναι χειρουργικά αποδεκτή αντιμετώπιση ειδικά σε περίπτωση επιπλοκής η μη επούλωσης του. Υπάρχει πιθανότητα υποτροπής το ποσοστό της διαφέρει σε μελέτες και είναι από 0% έως και 25%.
  5. vibel

vibel New Member

Αυτο δεν το γνωριζω. Πρωτοεμφανιστηκε ενα μικρο αποστημα οταν ηταν περιπου ενος μηνος αλλα λογω της τοσο μικρης ηλικιας ο παιδιατρος μου μου ειπε να το αφησω βαζοντας του μονο betadine cream μηπως του περασει μονο του. Τελικα πριν 20 περιπου μερες πηγαμε σε καποιον παιδοχειρουργο που του εκανε ολικη ναρκωση για να το καθαρισει. Πριν λιγες μερες ομως αρχισε να βγαζει παλι πυο και απευθυνθηκαμε σε αλλο παιδοχειρουργο που ειπε πως ο προηγουμενος γιατρος το καθαρισε μονο επιφανειακα και πρεπει να ξαναμπει στο χειρουργιο για να καθαριστει καλα γιατι εχει περιεδρικο συριγγιο. Αυτη ομως θα ειναι η τελευταια φορα που μπαινει στο χειρουργιο γι'αυτο το πραγμα?
  6. vibel

vibel New Member

Δεν υπαρχουν συνοδα νοσηματα, το μωρο ειναι κατα τα αλλα απολυτα υγιες. Εγω το μονο που βλεπω ειναι ενα σπυρακι στον πωπο του, μεσα στη σχισμη, που κατα διαστηματα γεμιζε με πυο και αδειαζε μεσα στη μερα. Ο παιδοχειρουργος μου ειπε πως προκειται για περιεδρικο συριγγιο και πρεπει να ανοιχτει για να καθαριστει..
  7. bolanis

bolanis New Member

Η πρόγνωση των συριγγίων σε αυτή την ηλικία είναι πολύ καλή διότι συνήθως είναι επιφανειακά και δεν υπάρχουν παθολογικές καταστάσεις που να τα δημιουργούν. Πολλές φορές κλείνουν αυτόματα μέχρι την ηλικία των 2 ετών.
    Η χειρουργική παρέμβαση μπορεί να επιταχύνει την ίαση απλώς συνιστάται προσοχή στην σπάνια περίπτωση να περιλαμβάνεται μέρος του σφικτήρα στο συρίγγιο.

Share This Page