1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Εμβοές - Δεξί Αυτί

Discussion in 'Λοιπές Ειδικότητες' started by t30fill1, Jul 11, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. t30fill1

t30fill1 New Member

Χαίρετε!
    Οι εμβοές ξεκίνησαν πριν 14 μέρες. Υψίσυχνος σταθερός ήχος στο δεξί αυτί.
    Επισκέφτηκα 4 ΩΡΛ:

Νο.1:Ακουόγραμμα και otoacoustic emissions - Βλάβη και στα δυο ακουστικά νεύρα - Βιταμίνες Α, Β και Vastarel

No.2:Ακουόγραμμα αυτιού και ακουστικού νεύρου - Όλα φυσιολογικά - Προληπτικά Dexamethasone (κορτιζόνη) και μισό Lexotanil για το πρόβλημα ύπνου που προϋπήρχε των εμβοών

Νο.3:Απλή οπτική εξέταση - ίχνη ωτίτιδας - σταγόνες Garamal

No.4:Οπτική εξέταση -όλα φυσιολογικά / υποψία σαν αίτιο η μακρόχρονη λευκοπενία και η αντιστροφή πολυμορφοπύρηνων και λεμφοκυττάρων - καμία συνταγογράφηση
    Ακολουθώ τη 2η συνταγογράφηση (πλην του Lexotanil), τις σταγόνες και τις βιταμίνες (όχι το Vastarel)

Εξέλιξη εμβοών: εμφανίστηκαν σε περίοδο άγχους, αϋπνίας λόγω εξετάσεων για πτυχίο. Μία εβδομάδα πιο πριν είχα κάνει το πρώτο μπάνιο στη θάλασσα. Κολύμπησα πολύ, ένιωσα μια ενόχληση στο ίδιο αυτί αλλά παροδική και συνηθισμένη. Τρεις μήνες πιο πριν αφαίρεσα τον δεξί φρονιμίτη άνω γνάθου σε μια δύσκολη επέμβαση. Η εξαγωγή έχει αφήσει το νεύρο του δοντιού ελαφρά εκτεθειμένο.
    Βρίσκομαι στην 3η ημέρα θεραπείας, οι εμβοές καλά κρατούν, πού και πού πονάει και το αυτί

Γενικά για μένα:
    είμαι 27 χρονών με χρόνια ήπια λευκοπενία,
    vegan εδώ και 3 χρόνια χωρίς να παίρνω συμπληρώματα Β12 (υπεύθυνη για σωστή λειτουργία νευρικού συστήματος),
    κάνω μασάζ με ειδικό ηλεκτρικό κρεβάτι θεραπευτικού μασάζ CERAGEM http://gr.ceragem.net/product/product_overview.asp που με ανακούφισε από αυχενικό και πόνους μέσης. Το κρεβάτι διαθέτει και ένα εξωτερικό εξάρτημα εκπομπής υπέρυθρης θερμότητας που διευκολύνει την κυκλοφορία του αίματος. Αυτό πλέον το ακουμπάω στο αυτί μου και είναι ο λόγος που δεν παίρνω Vastarel. Ξέρω πολύ κόσμο που είχαν εμβοές και εξαφανίστηκαν. Αυτοί έκαναν καθημερινά μασάζ και τοποθετούσαν το εξάρτημα αυτό στο προβληματικό αυτί. Η δική μου εμπειρία ως προς τις εμβοές και το μασάζ είναι πολύ μικρή χρονικά για να αξιολογήσω την όποια βοήθεια στο συγκεκριμένο θέμα.

Οποιαδήποτε πληροφορία για εξετάσεις, αίτια, συμπτώματα, αντιμετώπιση, συμπληρώματα διατροφής, συναφή εμπειρία, ο,τιδήποτε άλλο είναι απόλυτα ευπρόσδεκτη.
    Γνωρίζω ότι ακόμα είναι νωρίς, τόσο ως προς την εκδήλωση των συμπτωμάτων όσο και την χρονική διάρκεια της θεραπείας. Θέλω όμως να είμαι όσο το δυνατόν πληρέστερα ενημερωμένη και καταρτισμένη για μια σωστή και έγκαιρη αντιμετώπιση παντός ενδεχομένου.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
  2. Τάκης

Τάκης Guest

Ο 1ος ΩΡΛ υπέδειξε βλάβη και οι άλλοι 3 όλα φυσιολογικά???
  3. Τάκης

Τάκης Guest

Αν υπάρχει βλάβη στο ακουστικό νεύρο θα πρέπει προφανώς να έχετε χάσει και ακοή.

Πρόβλημα ιλίγγων υπάρχει?
  4. t30fill1

t30fill1 New Member

Κανένας ίλιγγος.
    Και ναι μόνο ο πρώτος βρήκε βλάβη στο νεύρο.Οι άλλοι ήταν απόλυτα καθησυχαστικοί.
    Παρήγγειλα χάπια Ginkgo Biloba. Υποτίθεται βοηθάνε. Οψόμεθα.
    Και φίλε Τάκη να σ'ευχαριστήσω και για την άμεση ανταπόκρισή σου και για την πρόθεσή σου να βοηθήσεις αυτούς που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου.
  5. Τάκης

Τάκης Guest

Δηλαδή μόνο εμβοές έχεις?

Καθόλου ίλιγγο,χάσιμο ακοής??
  6. t30fill1

t30fill1 New Member

Όχι, μόνο τον υψίσυχνο ήχο στο δεξί αυτί.
    Επίσης , ο πόνος υποχώρησε.
  7. Τάκης

Τάκης Guest

Σε καλό δρόμο βρίσκεσαι...

Εύχομαι περαστικά και στα υπόλοιπα!
  8. tinnitus

tinnitus Member

οι εξετασεις που πρεπει να κανεις ειναι υψισυχνο ακουογραμμα και υψισυχνες
    ωτοακουστικες εκπομπες λογω του υψισυχνου σφυριγματος.
    Το απλο ακουογραμμα και οι απλες ωτοακουστικες εκπομπες ελεγχουνε την ακοη μεχρι τα 8KHZ αλλα ο ελεγχος που πρεπει να γινει ειναι μεχρι τα 20ΚΗZ και να γινει ελεγχος ειδικα στην συχνοτητα της εμβοης.
    μπορει και οι 2 εξετασεις να ειναι καθαρες αυτο δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι δεν υπαρχει βλαβη στην ακοη.
    Αποδειξη οτι υπαρχει βλαβη στην ακοη ειναι η εμβοη.
    Στις μονοπλευρες εμβοες γινεται απαρετητως μαγνητικη εσω ακουστικων πορων και γεφυροπαρεγκεφαλιδικης γωνιας για τον αποκλεισμο ακουστικου νευρινοματος και μαγνητικη αγγειογραφια(την μαγνητικη πρεπει απαρετητως να την κανεις με ωτοασπιδες-ακουστικα που καλυπτουνε ολο το κεφαλι για αποφυγη ακουστικου τραυματος λογω των πολλων DB τις εξετασης).
    Επισης πρεπει να κανεις ολες τις αιματολογικες εξετασεις
    Απο την πρωτη στιγμη που εμφανιζεται η εμβοη πριν ακομα κανεις εξετασεις πρεπει να γινει θεραπεια γιατι ειναι επειγουσα κατασταση και ο χρονος δεν ειναι συμμαχος.
    Η θεραπεια περιλαμβανει κορτιζονη απο την φλεβα κατα προτιμηση methylprednisolone,υπερβαρικο οξυγονο, αγγειοδιασταλτικα οπως nootrop/vastarel, αντιιικα οπως valtrex, βιταμινες, μαγνησιο και ηρεμιστικα της ταξης των βενζοδιαζεπινων (διουριτικα αν και χρησιμοποιουντε δεν ειναι απαραιτητα).
    Οσο ποιο συντομα ακολουθησεις την παραπανω θεραπεια τοσο περισσοτερες
    πιθανοτητες εχεις να περασει η εμβοη αλλα η εμβοη μπορει να μην περασει
    ακολουθοντας την αποιαδηποτε θεραπεια η και να περασει χωρις να κανεις καμμια θεραπεια.
    Αιτιο για την εναρξη της εμβοης σπανια ανεβρισκεται οποτε και η θεραπεια ειναι εμπειρικη και γινεται για να καλυψει οσο το δυνατον περισσοτερες περιπτωσεις.
    Στατιστικα ακολουθοντας την παραπανω θεραπεια εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να γινεις καλα απο το να μην κανεις τιποτα.
    Σε καθε περιπτωση κανεις δεν μπορει να εγγυηθει τιποτα.

Στην περιπτωση σου ειναι πολυ πιθανον να προηλθε απο αγχος/αυπνια παρατηρειτε συχνα αυτο.

Σου ευχομαι να σου περασει και να μη σε ξαναπιασει..
  9. Τάκης

Τάκης Guest

Αγαπητέ φίλε/φίλη είσαι γιατρός ή πάσχων/πάσχουσα?
  10. tinnitus

tinnitus Member

πασχων.. αλλα εχω μιλησει με καλους νευροακουολογους και το γνωριζω καλα το θεμα.
  11. Τάκης

Τάκης Guest

Καλώς ήρθες στο forum λοιπόν!

Μια ερώτηση θα ήθελα να σου υποβάλλω:
    Πως γίνεται να βγεί η εξέταση απο το ακοόγραμμα "καθαρή" ενώ έχει πειραχτεί το ακουστικό νεύρο?Εχεις χάσει ακοή!
  12. Τάκης

Τάκης Guest

Καλούς νευροακολόγους??Για Ελλάδα μιλάς φίλε μου?
  13. tinnitus

tinnitus Member

Το ακουογραμμα ειναι μια πολυ μπακαλικη εξεταση της ακουστικης οξυτητας μονο
    εξεταζει μερικες συχνοτητες δειγματοληπτικα μαλιστα τις περισσοτερες φορες μεχρι τα 8KHZ ενω η ακοη ειναι απο 20HZ εως 20KHZ και αυτο ειναι ολο.
    Ο φυσιολογικος ουδος ακοης αναμεσα σε ατομα που δεν εχουνε προβλημα
    διαφερει ετσι εχουνε ορισει τα 0 DB hearing level το μεσο ορο εφηβων υγιων ατομων και γινεται η συγκριση με βαση το μεσο ορο κατι το οποιο δεν ειναι
    σωστο.Συγκριση πρεπει να γινετε παντα μεταξυ του ουδου ακοης του ιδιου
    ατομου πριν και μετα το προβλημα.
    Ετσι αν ενα ατομο εχει ουδο ακοης -10DB πριν το προβλημα και παραπονεθει ξαφνικα για εμβοες ο μη ειδικος νευροακουολογος του κανει ακουογραμμα και βρισκει πτωση +10DB και του λεει οτι δεν εχει βλαβη στην ακοη πραγμα που δεν υφιστατε γιατι εχει πτωση ολοκληρα 20DB απο το δικο του μην προβληματικο ουδο ακοης.
    Επισης η ακοη ειναι εξερετικα πολυπλοκη διαδικασια και ενα μερος της μονο
    αποτελει η ακουστικη οξυτητα.
    Το αυτι εκτος απο το να δεχεται ηχους για παραδειγμα εχει την ικανοτητα
    να παραγει ηχους απο τα εξω τριχωτα κυτταρα οπως να προσαρμοζεται δυναμικα σε διαφορους ηχους.
    Η διαδικασια της ακοης οπως εχει αποδειχτει σημερα ειναι αμφιδρομη μεταξυ στον κοχλια και τον εγκεφαλο και οχι μονοδρομη οπως πιστευαν παλιοτερα.
    Το ακουογραμα δεν πιανει κλασικες βλαβες της ακοης οπως η δυσανοχη στους ηχους η υπερακουσια η διπλακουσια η διακριση ομιλιας κτλπ.
    Αμα υπαρχει εναρξη υποκειμενικων εμβοων οσο καλο και να ειναι το ακουογραμμα ειναι σιγουρο οτι υπαρχει προβλημα καπου στο μηχανισμο της ακοης.Αυτο μπορει να ειναι ειτε στον εξω αυτι ειτε στο μεσο αυτι ειτε στο εσω αυτι ειτε στο νευρο ειτε στον εγκεφαλο.
    Γι αυτο οταν εχουμε εμβοες ανεξαρτητα του τι λεει το ακουογραμμα ο σωστος νευροακουολογος αξιολογει με πρωτευοντα λογο την κλινικη εικονα και μετα τις διαφορες δοκιμασιες ακοης
  14. Τάκης

Τάκης Guest

Νευροακοολόγος??Υπάρχει τέτοια ειδικότητα?

Γνωρίζω για ακοολόγους και ωτονευρολόγους....

Στείλε μου σε παρακαλώ pm λεπτομέρειες γιατί για ευνόητους λόγους δεν επιτρέπεται δημόσια...
    Last edited by a moderator: Aug 13, 2010
  15. tinnitus

tinnitus Member

το ιδιο ειναι ο ακοολόγος και ωτονευρολόγος με τον νευροακοολόγο
  16. Τάκης

Τάκης Guest

Τέλοσπαντων:confused:

Στείλε μου pm με ποιους έχεις μιλήσει αν και δεν ειναι άγνωστοι..είπαμε στα δάχτυλα ενός χεριού είναι...:biggrin:
  17. t30fill1

t30fill1 New Member

Παρακαλώ θα ήθελα και εγώ τα ονόματα των ειδικών με pm.
    Δυστυχώς τελευταία παρουσιάζει και το αριστερό αυτί κάποιες ενοχλήσεις, όχι μόνιμες προς το παρόν.
    Ως προς το δεξί αυτί με τις εμβοές διαπιστώνω διακυμάνσεις ως προς την ένταση των εμβοών και το πλήθος των συχνοτήτων που ακούω ως εμβοές.
    Επισκέφτηκα νευρολόγο και απέδωσε τις εμβοές σε άγχος μάλλον, καθώς μου βρήκε τετραπλάσια του φυσιολογικού μυική ένταση και αυξημένο καρδιακό ρυθμό.
    Θα ήθελα όμως να κάνω και πιο ενδελεχείς ακουολογικές εξετάσεις, όπως οι προαναφερθείσες, γι'αυτό τα ονόματα των ειδικών θα μου ήταν χρήσιμα.
  18. tinnitus

tinnitus Member

τωρα που δεν ειναι ακομα μονιμες οι εμβοες πρεπει να το ψαξεις πριν γινουνε μονιμες και μετα δεν γινεται τιποτα
  19. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εξ'όσων γνωρίζω τα διάφορα φάρμακα που δίνουν για τις εμβοές δεν κάνουν τίποτα και πως οι εμβοές συνηθίζονται αλλά δεν εξαφανίζονται, έτσι δεν είναι;;;:confused:
  20. tinnitus

tinnitus Member

οχι δεν ειναι ετσι.
    υπαρχουνε εμβοες που περνανε με την καταλληλη αγωγη

Share This Page