1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Απότομες Κρίσεις Εμβοών

Discussion in 'Λοιπές Ειδικότητες' started by μαριος, Nov 11, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. μαριος

μαριος New Member

Καλημέρα σε όλους!Συγχαρητήρια για το φόρουμ.Είμαι καινούργιο μέλος και είναι η πρώτη φορα που γράφω , θα ήθελα να μπω στο θέμα.
    Είμαι ο Μάριος 22 χρονών πλέον και από τα 14 έχω πρόβλημα με ταυτιά μου.Ακουγα δυνατή μουσική και από τα 14 , μου εμφανίστηκαν εμβοές οι οποίες με πιάνουν ανά διάφορα χρονικα διαστήματα ανα 6 μήμες ή και ανά χρόνο , στα 8 αυτά χρονια πήγα σε πάρα πολλούς ωρλ. και δεν μπορούν να μου βρουν τίποτα , συνήθως το βράδυ έχω πολύ λίγες εμβοές αλλά όπως σας είπα με πιάνουν στα καλά καθούμενα πολύ δυνατές εμβοές που κρατάνε 1 με 2 το πολύ μέρες σηνήθως 12 περίπου ώρες ,ίλλιγγο δεν έχω με τις εμβοές αλλά με είχε πιάσει μια φορα. όταν με πιάνουν αυτές οι κρίσεις το αυτί από όπου θα με πιάσουν έχει μια μικρή αλίωση της ακοής και παράλληλα όλοι μα όλοι οι ήχοι με ενοχλούν ακόμα και οι ομιλία, γιαυτό το λόγο παράτησα τη σχολή μου και νιώθω απέσια.Εχω ακούσει πάρα πολλές απόψεις.Μου έχουν πει ότι μπορεί να είναι ένα ερχόμενο μενιέρ, άλλοι ότι δεν ξέρουν τίποτα και άλλοι ότι είμαι ευαίσθητος.
    Πρίν 8 μέρες με ξαναπιάσανε οι ξαφνικές εμβοές και αυτή τη φορά το βουιτο ήταν πολυ παράξενο σαν να έχανε κάποιο λάστιχο αέρα αλλά λίγο διακεκομένα και με το γύρισμα του κεφαλιου αλλοτε επιδυνόνοταν το βουιτό και άλλοτε μειωνώταν.Μέχρι και τώρα έχω ένα βουιτο αλλά πολύ υψηλής συχνότητας και παράλληλα πότε βουίζει το αριστερό και ποτε το δεξί αυτι.Πήγα τώρα τελευταία σε γιατρο ιδιώτη και μου έδωσε το soldesanil 20 σταγόνες για 5 μέρες ,διακοπή για 5 μερες και ξανά συνέχεια για άλλες 5 με αυτό το φάρμακο αλλα με πιανουν ταχυπαλμίες και πολλές παρενέργεις όπως θολούρα στα μάτια και άλλα.Το είπα στο γιατρό αλλά μου είπε να το πάρω το φαρμακο κανονικα γιατί είναι αθωο.το παράγει και ο ίδιος ο οργανισμος μου εγώ όμως το σταμάτησα. πιό μικρός είχα κάνει και αξονική και μαγνητική τομογραφία στον εγκέφαλο αλλά δεν βρίκαν κάτι.Επείσης βλέπω ότι μετά από ένα ζεστό ντούζ χειροτερεύη λίγο το πρόβλημα...θάθελα να τονείσω ότι από μικρός πέρασα πάρα πολλές ωτίτιδες!
    Θα ήθελα να σας παρακαλέσω ολόθερμα να μου πήτε τη μπορώ να κάνω ταλεπωρούμε 8 χρόνια και έχω τρελαθεί δε μου λέει κανένας τίποτα εσείς τη νομίζεται οτι έχω?Όλοι μου την εφηβεία την πέρασα μέσα στο σπίτη λόγο του προβλήματος ούτε σινεμά και κλαμπ τίποτα.Και τώρα το πιο χειρότερο να παρατήσω τη σχολή μου γιατί είχε πολλή φασαρία.Αμα θέλετε κιάλλες πληροφορίες ευχαρίστος να με ρωτήσετε ότι θέλεται.Τα ακουογράματα δε δείχνουν πτώση ακοής κάτο από τα 20 db οι χαμηλές συχνότητες στο αριστερό αυτι 250 και 500 hz είναι στα 10 db όπως και οι μεσαίες αλλά στο δεξι αυτι στα 1000 hz ειναι στα 20 db και καμιά φορά στα 25.
    Last edited by a moderator: Nov 11, 2009
  2. Τάκης

Τάκης Guest

Εμβοές

Φίλε Μάριε,

Σύνδρομο Meniere θεωρείται οτι έχει κάποιος όταν έχει τα συμπτώματα της γνωστής τετράδας:

1. Επεισόδια Ιλίγγου.

2.Μείωση ακοής (Αιφνίδια Νευροαισθητήρια Βαρηκοϊα)

3.Εμβοές.

4.Ναυτίες ( ή και εμετούς).

Όταν αποκλείσεις κάποιες περιπτώσεις που έχουν τα συμπτώματα του Meniere (μέσα απο πληθώρα εξετάσεων) τότε θα θεωρηθεί οτι έχεις Meniere.

Τι εξετάσεις ακριβώς έχεις κάνει μέχρι τώρα?

ΜΦΧ
    Τάκης
  3. Τάκης

Τάκης Guest

Εμβοές

Υπόψιν!! Δεν είμαι γιατρός απλά εδώ και 3 χρονια που έχω Meniere, έχω κάνει αρκετές έρευνες.
  4. μαριος

μαριος New Member

καλημερα τακη συγνωμη για την καθηστεριση, απο εξετασεις εχω κανει αιματος ακουογραμα αξονικη και μαγνητικη εχω παει και σε νευρολογους και δεν μου βρηκαν τιποτα σημαντικο επεισης ηλεκτρονυσταγμογραφιμα αλλα δε μου ειπαν τα αποτελεσματα του μου ειπαν μονο οτι στο ηλεκ/γραφιμα με ψηλοπειρε ο υπνος,εγω αυριο θα παο στο θριασειο για εξετασεις τη μπορω να κανω?εγω για να καταλαβεις με πιανουν στα καλα καθουμενα δυνατα βουητα και παραληλα και ο παραμικρος ηχος μενοχλη ακομα και απο το ρολοι και τα βουητα ειναι υψηλης συχνοτητας και δυνατης εντασης και απο το ενα αυτι τα ακουω καπως διαφορετικα απο το αλλο απο το αυτι που θα με πιασει σα να παθαινει μια μικρη βαροικοια την ωρα εκεινη που μετα επανερχεται....επεισης εχω ακουση και περιπτωσεις μενιερε που στα αρχικα σταδια δεν συμπληρωνεται η τετραδα των συμπτωματων αλλα στην πορεια γινεται ολοκληρωση οσο περνανε τα χρονια, αυτο θα σε ακολουθει ολη σου τη ζωη η καπια μερα μετα απο χρονια θα φυγει?τα προκλητικα δυναμικα τη ειναι?ABR ?εχεις κανει ειναι επωδυνα?Ευχαριστω και σου ευχομαι μια μερα να σου φυγει για παντα το μενιερε.
  5. Τάκης

Τάκης Guest

Φίλε Μάριε,

Μπορείς να κάνεις τυμπανόγραμμα και ηχητικά αντανακλαστικά (αυτά τα 2 πάνε μαζί) για να δείς την σωστή λειτουργία του τυμπάνου π.χ αν έχει μαζέψει κάποιο υγρό το αυτί κτλ...

Καλό είναι να επαναλάβεις το ηλεκτρονυσταγμογράφημα μιας και δε ξέρεις στο αρχικό τι έδειξε ( καλά και αυτοί δε σου έδωσαν τα αποτελέσματα στο χέρι??)

Τα ακουστικά προκλητά δυναμικά εγκεφαλικού στελέχους είναι εντελώς ανώδυνα!! Απλώς φοράς κάτι ακουστικά τα οποία παράγουν κάποιους ήχους (όπως και στο ακοόγραμμα). Η εξέταση αυτή ελέγχει τα τμήματα του εγκεφάλου που είναι υπέυθυνα για την ακοή.

Επίσης μπορείς να κάνεις ωτακουστικές εκπομπές.Οι ωτακουστικές εκπομπές όπως και τα ακουστικά προκλητά δυναμικά που σου ανέφερα παραπάνω είναι ηλεκτρονικές αντικειμενικές μέθοδοι εξέτασης της ακοής, που καταγράφουν τα ηλεκτρικά δυναμικά στα οποία μετατρέπονται τα ηχητικά κύματα στον κοχλία και στο ακουστικό νεύρο αντίστοιχα.

ΑBR δε γνωρίζω τι είναι, νομίζω πως είναι τα ακουστικά προκλητά δυναμικά (ασ με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει). Μπορείς όμως να ρωτήσεις αύριο τους γιατρούς.

Στο θριάσειο έχουν κέντρο ελέγχου ιλίγγου- ισορροπίας - εμβοών??
    Δεν το ήξερα!!

Σου εύχομαι τα καλύτερα φίλε μου!!
    Οτι χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου!
  6. ADelides

ADelides Member

Το βουητό σαν αέρας από λάστιχο που αλλάζει με τις κινήσεις του κεφαλιού παραπέμπει σε αγγειακής αιτιολογίας εμβοή. Δηλαδή ακούς τον ήχο του αίματος σε κάποιο στενωμένο αγγείο (Πιθανόν). Ξανασυζήτησέ το με τον ιατρό σου να σε κατευθύνει ανάλογα
  7. Τάκης

Τάκης Guest

Αν όντως συμβαίνει αυτό που λέτε (αγγειακής αιτιολογίας εμβοή) είναι κάτι που λύνεται?
  8. Τάκης

Τάκης Guest

Λοιπόν γιατρέ?
  9. ADelides

ADelides Member

Λύνεται αλλά πρέπει πρώτα να διαγνωσθεί.Πρέπει να διευκρινισθεί αν είναι αγγειακής αιτιολογίας. Πιθανόν να χρειασθεί Μαγνητική αγγειογραφία
  10. Τάκης

Τάκης Guest

Μάριε,

Οι εμβοές συνεχίζονται?
  11. Τάκης

Τάκης Guest

Η μαγνητική αγγειογραφία θα δείξει αν υπάρχει κάποια στένωση στις αρτηρίες?
  12. Τάκης

Τάκης Guest

Φίλε Μάριε,

Έκανες όλες αυτές τις εξετάσεις που ήθελες? Βρέθηκε κάτι ύποπτο?
  13. tinnitus

tinnitus Member

απο αυτα που λες μαλλον εχεις υπερακουσια μια αρρωστια που ειναι σχεδον αδυνατο να την καταλαβει καποιος αν δεν την εχει περασει αλλωστε δεν ειναι και συχνη.

αν θες πηγενε να κανεις αντικειμενικη εκτιμιση των εμβοων σε καποιο νευροακουολογικο εργαστηριο
    οπως σε ποια βασικη/ες συχνοτητα/ες εμφανιζονται
    τι ενταση εχουνε
    ελλαχιστη ενταση επικαληψης
    επιπεδο ανοχης θορυβου (για την υπερακουσια)
    παροδικη καταστολη εμβοων

τις αλλες εξετασεις απο οτι λες τις εχεις κανει...
    εκει ισως βρουνε κατι περισσοτερο αλλα δυσκολο το βλεπω

επισης ψαξε το και σε νευρολογο το θεμα καθως μπορει να προκειτε καθαρα για νευρολογικη διαταραχη και να μην εχει σχεση με τα αυτια οπως
    τοπικη επιληψια στον ακουστικο φλοιο και διαφορα αλλα.

ψαξε το παντος και μακαρι να βρεις ακρη γιατι πραγματικα η υπερακουσια
    δεν παλευεται
  14. mariostoo

mariostoo New Member

Γεια και παλι

για σας ειμαι ο Μαριος απλα ξαναγραφτικα γιατι δεν θημομουν τον κωδικο....ακομα εχω τις ξαφνικες εντονες εμβοες....να σας πω τα νεα μου σημερα πηγα στο αττικο μου κανανε ακουογραμα και βγηκε καλο...τυμπανογραφιμα και δεν εδηξε τιποτα κακο....εξεταση οπισθιου λαβυρινθου και βιντεονυσταγμογραφημα αυτο που σου βαζουν κατι γυαλια και σου ριχνουν νερο ζεστο μεσα στο αυτι μεχρι να ζαλιστης,βγηκε εντελως φυσιολογικο με μια μικρη υπεστησια στο αριστερο αυτι αλλα μεσα σατ φυσιολογικα ορια....παλια ειχα κανη αξονικη και μαγνητικη τομογραφια εγκεφαλου χωρις ευρηματα....ο γιατρος μου προτηνε να κανω ακουστηκα προκλητικα δυναμικα εγκεφαλικου στελεχους ....μαγνητικη αγγειογραφια για να αποκλεισουμε τις αγγειακης προελευσης εμβοες και CT λιθοειδων high resolution δηλαδη αξονικη αυτιου με λιγα λογια για να αποκλεισουμε αν εχω συνδρομο αποκεκαλυμενου ανω ημικυκλιου σωληνα...και μου ειπε οτι αν ολα αυτα τα αποκλισουμε τοτε θαρχησουμε θεραπεια για μενιερ...εσεις τη πιθανολογιτε οτι εχω μια αποψη θελω.....συνηθως δε με πιανη ιλλιγγος αλλα ενα πολη δυνατο βουητο που με καθε ηχο επιδηνονετε και δυναμονη η διαρκια του ειναι μια μερα και μεπιανη καθε εξη μηνες μπορη και σενα χρονο εχω ομως και το φαινομενο τουλιο δηλαδη μενοχλουν οι εντονη ηχοι......μια ερωτηση σε ασθενής με μενιερ ποιες εξετασης δε βγενουν κανονικες?τα προκλητικα δυναμικα δειχνουν τιποτα?το ηλεκτρονυσταγμογραφιμα?
    Last edited by a moderator: Oct 12, 2010
  15. Τάκης

Τάκης Guest

Φίλε Μάριε,

Όλα αυτά τα χρόνια έχεις τόσες απορίες όπως αναγράφεις στο αρχικό μνμ σου και είναι φυσικό γιατί στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχουν εξειδικευτεί τόσο ,όπως σε κάποιες συγκεκριμένες χώρες, πάνω αυτό το αντικείμενο...

Κάποιες ερωτήσεις σου σχετικά με εξετάσεις έχουν απαντηθεί κάπως στα πρώτα μνμ του post...

Προσωπικά σου λέω πως κι εγώ που το έχω ψάξει τόσα χρόνια άρχισα να μη πιστεύω οτι έχω σύνδρομο Μeniere...
    Και ο λόγος...!!Οτι κάνοντας συζητήσεις με ανθρώπους με αυτό το σύνδρομο κυρίως με ΗΠΑ (μέσα απο forum που ειμαι μέλος) βλέπω πόσο οδυνηρά συμπτώματα βιώνουν αυτοί οι άνθρωποι καθημερινά ή τελοσπάντων πολύ συχνά...Ακόμα και οι ασθενείς με ελαφριού τύπου συμπτώματα θα έλεγα οτι είναι πολύ άσχημα σε σχέση με αυτά που περνάμε εμεις οι 2..

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν στην περίπτωσή σου...Μπορεί να είναι όπως λένε στις ΗΠΑ "Premature Meniere" πρώιμο δλδ Meniere μπορεί και όχι...

Να ξέρεις οτι εκτός της κούρασης και του άγχους σε μια έρευνα που είχα κάνει, τρίτο σε σειρά κατάταξης είχε βγεί η αλλαγή καιρού!!

Ενδεικτικά να σου πώ οτι προσωπικά μετά απο 6 μήνες χωρίς ίχνος ιλίγγων,εμβοών και αίσθημα πληρότητας, αυτές τις μέρες που χάλασε ο καιρός και έπεσε η θερμοκρασία έχω ενοχλήσεις...

Μια επίσης εκδοχή που οι μισοί γιατροί την στηρίζουν και άλλοι μισοί διαφωνούν είναι οτι το σύνδρομο Meniere οφείλεται σε κάποιον ιό για αυτό και συνταγογραφούν αντιιικά!!Ένας ιός που κάνει τον κύκλο του και επανέρχεται..

Με μαγνητικές και αξονικές δε μπορείς να δείς παρα μόνο παθολογικού τύπου προβλήματα...

Ας μας διαφωτίσει καλύερα και ο ΩΡΛ του Forum

Αυτά τα ολίγα.

Να είσαι καλά!
  16. mariostoo

mariostoo New Member

θελω να κανω μια ερωτηση και σας παρακαλω αν γνωριζεται πητε μου...ο γιατρος μου ειπε να κανω μια CT ΛΙΘΟΕΙΔΩΝ high resolution αξονικη.....θελω να ρωτησω αν υπαρχη η ιδια εξεταση σε μαγνητικη ομως γιατι οπως ξερετε η αξονικη χρησιμοποιη ακτινες χ ιονιζουσες..ενω η μαγνητικη μαγνητισμο και ραδιοκυματα....τη συγκεκριμενη εξεταση την προτηνε για να δουμε αν εχω αποκεκαλυμενο ημικυκλιο σωληνα....μου προτηνε και τριπλεξ καρωτιδων
  17. Τάκης

Τάκης Guest

Προσωπικά έχω κάνει την μαγνητική λιθοειδών.....προσωπικά πιστεύω οτι είναι καλύτερη αλλά ρώτησε καλύτερα τον γιατρό σου που σου πρότεινε την αξονική γιατι όχι την μαγνητική!!Μπορεί να θέλει να δεί κάτι με αυτήν καλύτερο, μπορεί να είναι θέμα οικονομικό (με την κρίση τους έχουν βάλει λίγο φρένο στην αλόγιστη χρήση μαγνητικής :biggrin:)

Όλες αυτές τις εξετάσεις που αναφέρεις τις έχω κάνει όπως π.χ το Triplex Καρωτίδων και σπονδυλικών αρτηριών (όπως και οι περισσότεροι ασθενείς που έχουν παρόμοια συμπτώματα) γιατί θέλουν να αποκλείσουν κάποια στοιχεία και στο τέλος αφού σηκώσουν τα χέρια (στο ξαναλέω αυτό μόνο στην Ελλάδα γίνεται) σου λένε οκ έχεις Meniere. Υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις αν δείς σε παλαιότερα post μου που μοιάζουν με το Meniere αλλά όταν μια φορά τα είχα πει σε καποιους γιατρούς με ρώτησαν να τους εξηγήσω τι είναι αυτό..........:confused::confused:

Τέλοσπάντων να κάνεις και αυτό το triplex το οποίο διαπιστώνει αν υπάρχουν κάποιες στενώσεις στις περιοχές αυτές οι οποίες δυσκολεύουν την κανονική αιμάτωση του εγκεφάλου με συνέπειες κάποιες ζαλάδες κτλ.....
  18. mariostoo

mariostoo New Member

η μαγνητικη λιθοειδων δειχνη αμα υπαρχη έλλημα στον ανω ημικυκλιο σωληνα?επεισης εχω μια θηκη μεταλοπορσελανης σενα δοντι θαχω προβλημα με τη μαγνητικη?
  19. mariostoo

mariostoo New Member

επεισης η αξονικη λιθοειδων high resolousion εχει περισοτερη ακτινοβολια απο την αξονικη εγκεφαλου?φοβαμαι τις απειπτωσης γιατι ειχα κανη αξονικη εγκεφαλου το 2005
  20. Τάκης

Τάκης Guest

Δεν γνωρίζω ποια αξονική (και αν) έχει περισσότερο ακτινοβολία απο την άλλη μιας και έχω κάνει μόνο μαγνητικές...

Σε ότι αφορά την θήκη στο δόντι σου προφανώς θα πρέπει να ρωτήσεις τον ακτινολόγο..

Αυτό που μπορώ να σου πώ με σιγουριά λόγω επαγγέλματός μου (ερευνητικό κέντρο μετάλλων) είναι πως 4 υλικά είναι τα μαγνητικά:

1) Σίδηρος
    2) Νικέλιο
    3) Κοβάλτιο
    4) Γαδολίνιο

Share This Page