1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ioanna3

ioanna3 New Member

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί με έχει καταβάλει το άγχος από τη στιγμή που έκανα τον υπέρηχο θυροειδούς ...
    Είμαι 23 ετών και πριν από ένα χρόνο επειδή είχα αρκετά προβλήματα με τον κύκλο μου μου ζητήθηκε να κάνω εξέταση Τ3, Τ4 και TSH. Τα αποτελέσματα ήταν εντός του ορίου και έτσι το άφησα το θέμα.
    ωστόσο, επειδή το τελευταίο διάστημα δυσκολεύομαι να χάσω κιλά μου είπαν να κάνω και έναν υπέρηχο για να επιβεβαιώσω ότι δεν έχω κάποια πάθηση του θυροειδή....
    Έκανα λοιπόν και το αποτέλεσμα έχει ως εξής:
    ομοιογενής ηχοδομή του θερεοειδικού παρεγχύματος πλην μικρού ηποηχοϊκού οζου στον ΑΡ λογό, διαμέτρου 5mm με ήπια περιφερική αιμάτωση.
    ο γιατρός μου είπε πως είναι αθώο εύρημα και πως απλώς πρέπει να το παρακολουθώ και προς το καλοκαίρι να ξανακάνουμε ακόμη έναν να δούμε μήπως μεγάλωσε διότι μπορεί να χρειαστεί παρακέντηση και τα σχετικά...
    και διάβασα στο διαδίκτυο διάφορα περί χειρουργίων και πανικοβλήθηκα...
    τελικά είναι σοβαρός αυτός ο όζος;;;;;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος ανησυχίας. Οπως σας είπε και ο γιατρός σας, είναι πράγματι ένα αθώο εύρημα, με καλό ήθη χαρακτηριστικά και πρέπει να το παρακολουθείτε υπέροχο γραφικά. Οι ενδείξεις του Χειρουργικού είναι μακρυά από το πρόβλημα σας..
  3. ioanna3

ioanna3 New Member

Αχ σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να΄στε καλά! ηρέμησα :smile:
  4. Pelion

Pelion New Member

Δεν ειμαι γιατρος, αλλα θα ηθελα και εγω να σε καθησυχασω οσο μπορω. Εχει ο συζυγος μου οζους στο θυροειδη και μαλιστα πολυ μεγαλυτερους απο τους δικους σου. Το εχει ανακαλυψει πανω απο 1 χρονο, αλλα ειναι πολυ φοβιτσιαρης και δεν παιρνει αποφαση να κανει κατι (δινω πολυ μεγαλο αγωνα καθε μερα.)
    Απο τη στιγμη που γνωριζεις τι προβλημα εχεις, να το αντιμετωπισεις εκγαιρως και ψυχραιμα!
    Περαστικα σου!

Share This Page