1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Όζος Στον Θυροειδή

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by Δέσποινα, May 20, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Δέσποινα

Δέσποινα New Member

Καλησπέρα...
    Στο παρελθόν έχω ξαναγράψει στο φόρουμ σας, σε άλλη κατηγορία (κύστη κόκυγγα που Δόξα το Θεό όλα είναι καλά πλέον) και μετα απο τόσο καιρό να μαστε πάλι εδω...
    Τον Νοέμβριο 2011 έκανα εξετάσεις αίματος για να παρακολουθήσω τον θυροειδή μου, που ποτέ στην ζωή μου δεν με είχε απασχολήσει, αλλα γνωριζα καλά απο την μητερα μου...
    Οι εξετασεις αίματος ηταν καλές, και όταν πήγα να τις δείξω στον γιατρό που παρακολουθούσε την μαμά μου, ενω οι εξετάσεις ήταν καλές, ψηλαφήζωντας με στο σημείο, "επιασε" εναν όζο.Οι εξετασεις εδειξαν:
    Στον δεξιο λοβό,συμπαγης όζος με περιοχές κυστικής εκφύλισης, με ως επι το πλείστον περιφερειακή αγγείωση και με διαστάσεις 17Χ10Χ14mm.
    Ξεκινησαμε θεραπεια με medithyrox 100 καναμε Σπινθηρογράφημα και ο όζος δίδει την εντύπωση παρουσιας ψυχρού όζου. Περιπου τον Φεβρουαριο πηγαμε ξανα, χωρις εξετασεις, και πάλι με ψηλάφηση απλά, το χαπακι έγινε Medithyrox 125.
    Την Δευτερα 16/5/11 που μας περασε, μετα απο υπερηχογραφημα, ο οζος ειναι ο ιδιος... 17Χ1cm...
    Εγχειρηση λοιπόν... ακούγεται τοσο απλό...
    Δυστυχως δεν είμαι ακόμα προετοιμασμένη...
    Ρωτησα τον γιατρό μήπως χρειάζεται ακόμα χρόνο.. αλλα η απάντηση του ηταν "25 χρόνια εμπειρίας... 2 μήνες εχει περιθώριο να αλλάξει κατι..."

Σκεφτομαι να παρω την γνωμη και δευτερου γιατρου, και σας σκέφτηκα αμέσως...

Δεν ξερω τι να κάνω...

Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας, και την απάντηση σας που ξέρω οτι θα ερθει...

:sorrriso:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δέσποινα καλησπέρα, και ευχαριστούμε για τα καλά λόγια.

Οζος παρομοίου μεγέθους με τους χαρακτήρες αυτούς που περιγράφονται, πολύ δύσκολα αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή. Πιστευω πως η επέμβαση ειναι μονόδρομος. Δεν εχετε λόγο να ανησυχείτε. Μπορείτε να δειτε την συγκεκριμμένη σελίδα για περισσότερες πληροφορίες.:

http://www.sambalis.gr/thyroid-gland.html
  3. Kαλησπέρα σας,
    όντως ,πιθανώς να χρειαστεί θυρεοειδεκτομή ,αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο ενδοκρινολόγος σας δε σας σύστησε να προβείτε πρώτα σε μια παρακέντηση του συγκεκριμένου όζου ,όπως (βιβλιογραφικά τουλάχιστον) επιβάλλεται.
    Η μητέρα σας έχει ιστορικό κακοήθειας του θυρεοειδούς?

Με εκτίμηση
  4. Δέσποινα

Δέσποινα New Member

:non sono stato io:
    Καλησπέρα και στους δυο!!
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.
    κ.Σαμπάλη δεν μπορώ να ανοίξω την σελίδα σας δυστυχώς, προσπάθησα να μπω και στο www.sambalis.gr αλλα δεν μπορώ... :piange::piange:.
    κ.Μίχα η μητέρα μου έχει "θυροειδή" όπως θα το λέγαμε απλά εμείς οι "ασθενείς", και θα μου πείτε μα έχουμε όλοι θυροειδή! Ναι, παίρνει χαπάκι απλά, χωρις να υπάρχει κάποια άλλη κακοήθεια ή πρόβλημα. Απλά το ανέφερα σαν ιστορικο, επειδή είναι "κληρονομικό" απο όσο γνωρίζω.
    Ο γιατρός που με παρακολουθεί μου είπε οτι δεν θέλει να με βάλει σε αυτή την διαδικασία της παρακέντησης, γιατι το αποτελεσμα που θα βγεί δεν είναι 100% έγκυρο. Και με απλά λόγια απο όσο θυμάμαι, μπορεί να δείξει οτι ναι είναι κακοήθεις, ή όχι, αλλα χωρίς να είμαστε 100% σίγουροι για αυτο...
    Εσείς συμφωνείτε σε αυτό???

:sorrriso:

Ευχαριστώ πολύ
  5. Kαλησπέρα σας ,
    Σαφώς η ειδικότητα και η ευαισθησία κάθε εξέτασης ,απεικονιστικής,εργαστηριακής ή επεμβατικής ,χαρακτηρίζεται από ένα ποσοστό...
    Καμμία εξέταση δε είναι αξιόπιστη 100%. (Αρα,θα μπορούσε κάποιος να συστήσει να μην κάνετε καμμία εξέταση ,διότι δε θα είστε σίγουροι ποτέ 100%...).
    Το αυτό ισχύει και για την παρακέντηση δια λεπτής βελόνης του θυρεοειδούς αδένα (περίπου 80-95%).
    Εάν λάβουμε υπόψη μας το μέγεθος του όζου ,ο οποίος δεν είναι πολύ μεγάλος(αξιοπιστία παρακέντησης 90-95%),και σύμφωνα με το διεθνές πρωτόκολλο παρακολούθησης των όζων του θυρεοειδούς ,πρέπει να κάνετε παρακέντηση ακόμα κι αν έχετε αποφασίσει να χειρουργηθείτε.Ο λόγος είναι οτι ενα θετικό ή ύποπτο για κακοήθεια αποτέλεσμα ,εκτός του ότι επιβεβαιώνει την απόφαση σας ,μας καθορίζει τον τύπο των κυττάρων (υπάρχουν πολλά είδη κακοήθειας με διαφορετική συμπεριφορά το καθένα),αλλά μπορεί να αλλάξει και το είδος του χειρουργείου (ολική θυρεοειδεκτομή και λεμφαδενικός καθαρισμός κεντρικού διαμερίσματος).
    Επι αρνητικού αποτελέσματος ,σαφώς υπάρχει μια πιθανότητα περίπου 5-10% να υπάρχει εστία και να μην την ταυτοποιήσει.Γι'αυτό ,δεν εφησυχάζουμε και ή συστήνεται τακτική παρακολούθηση ή χειρουργική αντιμετώπιση.Παρακέντηση,λοιπόν,γίνεται προκειμένου να αξιολογήσω το πιθανό θετικό αποτέλεσμα.Εαν το αποτέλεσμα προκύψει αρνητικό ,απλά δε το λαμβάνω υπόψιν μου ως ένδειξη/αντένδειξη για χειρουργείο.
    Η παρακέντηση δεν είναι επώδυνη και διαρκεί περίπου 3 λεπτά...δεν νομίζω δηλαδή οτι συνιστά ταλαιπωρία.
    Εάν βέβαια είχατε εναν όζο μεγαλύτερο από 2.5-3 εκατοστά, θα συμφωνούσα οτι η παρακέντηση θα ήταν λιγότερο αξιόπιστη (<70%) και γι'αυτό το λόγο δεν θα ήταν απαραίτητη.Οχι βέβαια λόγω της προσωπικής εμπειρίας μου ,αλλά σύμφωνα με τις διεθνείς συστάσεις...
    Τέλος ,θα ήθελα να τονίσω οτι ,επειδή κατα τη γνώμη μου ,το χειρουργείο πρέπει να είναι η τελευταία και όχι η πρώτη (εκτος λίγων και πολύ συγκεκριμένων καταστάσεων) επιλογή θεραπευτικής αντιμετώπισης ,καλό θα ήταν να συγκεντρώνουμε όσο περισσότερες ενδείξεις (λόγους) για να γίνει. Μια ,λοιπόν,από τις πιο ισχυρές ενδείξεις για την δική σας περίπτωση ,είναι η παρακέντηση...

Με εκτίμηση
    Last edited by a moderator: May 26, 2011
  6. Δέσποινα

Δέσποινα New Member

:)

Την επόμενη Τετάρτη έχω ραντεβού στο νοσοκομείο, για να δει ο χειρούργος το ιστορικό μου.
    Να είστε σιγουρος οτι θα το πω και μόνη μου για την παρακέντηση.

Σας ευχαριστώ!!!

Πολύ πιθανόν να σας "ξαναενοχλήσω"....

:emozionato::emozionato::emozionato::emozionato:

Share This Page