1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
  1. Γεωργία

Γεωργία New Member

Πριν δύο χρόνια έκανα αφαίρεση όζων και θυρεοειδούς. Πήρα ασβέστιο
    για λίγο καιρό αμέσως μετά την εγχείρηση. Τώρα παίρνω μόνο thyro-4. δύο
    κάθε μέρα.Όμως το ασβέστιο τώρα είναι στο 8,3 και εγώ νιώθω διαλυμένη.
    Πριν δύο μέρες ο γιατρός μου,παρ'όλα αυτά δεν μου ξαναχορήγησε
    ασβέστιο,αλλά μου ζήτησε να κάνω μία εξέταση,την PTH.
    Η εξέταση TSH είναι 2,3. Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει κάτι ας μου
    απαντήσει.
    (ηλικία;47)
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας!
    Είναι γεγονός πως μετά απο επεμβάσεις θυρεοειδούς, μπορεί να συμβεί πτώση του ασβεστίου αίματος λόγω του ότι μπορεί να επηρεαστούν οι παραθυρεοειδείς αδένες που γειτνιάζουν στην περιοχή ανατομικά!
    Αν η επέμβαση σας ήταν ολική θυρεοειδεκτομή και έγινε για κάποιο λόγο συναφαίρεση ή διαταραχή της αιμάτωσης των παραθυρεοειδών αδένων, τότε μπορεί να έχετε μόνιμη υπασβεστιαιμία.
    Πολύ σωστά ο ιατρός σας πρέπει να σας μετρήσει την PTH η οποία είναι η παραθορμόνη (η ορμόνη που εκκρίνεται απο τους παραθυρεοειδείς)!

Περιμένουμε νέα σας!
  3. Γεωργία

Γεωργία New Member

Ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντησή σας.Την Δευτέρα θα κάνω την εξέταση και θα σας ενημερώσω!Πρώτα θα ήθελα να σας ρωτήσω δύο πράγματα.Αν τελικά έχω μόνιμη υπασβεστιαιμία και παίρνω μόνιμα ασβέστιο θα έχει κάποιες επιπτώσεις ή παρενέργειες?
    Κια ένα δεύτερο,πριν λίγο καιρό είχα λιποθυμήσει για περίπου μία ώρα,ξημερώματα,όταν τα παιδιά μου κοιμούνταν και δεν τα ξύπνησα για να μην τα τρομάξω.Ο σύζυγός μου είναι ναυτικός και λείπει.Σε περίπτωση που το ξαναπάθω, τί μπορούν να κάνουν τα παιδιά μου?
    Ο ενδικρινολόγος μου έλειπε στο εξωτερικό,πήγα σε καρδιολόγο και σε παθολόγο και μου είπαν ότι έφταιγε η χαμηλή μου πίεση και μου χορήγησαν σταγόνες.Τελικά πριν από λίγες μέρες ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι έφταιγε το χαμηλό ασβέστιο,''Πήγα και γύρισα'', έτσι μου είπαν χαρακτηριστικά όλοι!
    Σας ευχαριστούμε για το πολύτιμο έργο σας.
  4. Γεωργία

Γεωργία New Member

ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντησή σας.Την Δευτέρα θα κάνω την εξέταση και θα σας ενημερώσω!Πρώτα θα ήθελα να σας ρωτήσω δύο πράγματα.Αν τελικά έχω μόνιμη υπασβεστιαιμία και παίρνω μόνιμα ασβέστιο θα έχει κάποιες επιπτώσεις ή παρενέργειες?
    Κια ένα δεύτερο,πριν λίγο καιρό είχα λιποθυμήσει για περίπου μία ώρα,ξημερώματα,όταν τα παιδιά μου κοιμούνταν και δεν τα ξύπνησα για να μην τα τρομάξω.Ο σύζυγός μου είναι ναυτικός και λείπει.Σε περίπτωση που το ξαναπάθω, τί μπορούν να κάνουν τα παιδιά μου?
    Ο ενδικρινολόγος μου έλειπε στο εξωτερικό,πήγα σε καρδιολόγο και σε παθολόγο και μου είπαν ότι έφταιγε η χαμηλή μου πίεση και μου χορήγησαν σταγόνες.Τελικά πριν από λίγες μέρες ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι έφταιγε το χαμηλό ασβέστιο,''Πήγα και γύρισα'', έτσι μου είπαν χαρακτηριστικά όλοι!
    Σας ευχαριστούμε για το πολύτιμο έργο σας.
  5. sambalisG

Η χορήγηση ασβεστίου (εφ'οσον παρακολουθείστε) δεν αποτελεί πρόβλημα!
    Το θέμα των λιποθυμιών είναι σοβαρό! Βεβαια η λιποθυμία δεν αποτελεί και το κύριο σύπτωμα της υπασβεστιαιμίας, και συνήθως προηγούνται συμπτώματα μουδιάσματος, κράμπας, σπασμών κλπ..
    Θα πρέπει να συμβουλευτείται πέρα απο τον ενδοκρινολόγο σας, και καρδιολόγο για το υποτασικό σύνδρομο και μπορεί να χρειαστείτε και μελέτη 24ωρο πίεσης (πχ Hollter Πιέσεως)!
  6. Γεωργία

Γεωργία New Member

ΓΕΩΡΓΙΑ

Γειά σας! Τελικά το αποτέλεσμα της εξέτασης Pth είναι 28.Το Tsh 2,3 και το ασβέστιο 8,3. Τί προτείνετε να κάνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  7. sambalisG

...κατ'αρχάς αν δεν σας πειράζει ενσωματωσα όλα τα threads που ανοίξατε σε 1, μιά και είναι σχετικά με ένα θέμα!!!

Οσον αφορά την παραθθορμόνη , εφ'οσον οι τιμές είναι σε pg/ml, είναι φυσιολογική..αλλά και το ασβέστιο είναι εντάξει!!

Αν σε αυτό συνηγορεί και ο ενδοκρινολόγος σας, μήπως θα πρέπει να διερευνήσετε το πρόβλημα σας σε άλλο αντικείμενο (πχ καρδιολογικό..παθολογικό κλπ)???

Share This Page