1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Zητω Βοηθεια

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by johny1989, Sep 24, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. johny1989

johny1989 New Member

γεια σας ειμαι νεος εδω
    με λενε γιαννη ειμαι 19 ετων
    στα 17 μου το καλοκαιρι ξαφνικα ενιωσα μια ενοχληση στο δαχτυλο τουποδιου το μεγαλο
    το νυχι εμπαινε αργα μεσα στο δερμα απο την μεσα πλευρα
    το προβλημα το κρατησα ενα χρονο και δεν πηγα σε κανενα γιατρο
    μετα λοιπον απο ενα χρονο πηγα σε εναν δερματολογο ιατρο και μου εκανε καυτηριασεις μια φορα καθε 6 εβδομαδες για μισο χρονο και ειχ ακομη προβλημα
    τελος απεγνωσμενος πηγα στον ορθοπεδικο χειρουργο νοσοκομειου ιωαννινων και μου αφαιρεσε το μισο
    αυτο εγινε πριν 5 μηνες
    μεχρι πριν 1 μηνα περιπου δεν ειχα κανενα προβλημα και τωρα αρχισε να μπαινει παλι μεσα στο δερμα ..
    τι να κανω ?
    δεν θελω να κανω παλι επεμβαση με τοπικη αναισθησια να μν μπορω να φορεσω παπουτσι για 10 μερες .
    υπαρχει καποια μεθοδος μελασμα που τοποθετηται και στονυχιδεν μπαινει μεσα στο δερμα?
    γνωριζετεκαποιον εξειδυκευμενοστην οωυχοκρυπτωση ?
    στειλτε μου με πμ
    ειμαι γιαννενα αλλα θα παω αθηνα αν ειναι να γινω καλα
    ευχαριστω ελπιζω να μην σας κουρασα
    τωρα το μονο που κανω ειναι να βαζω νερο και αλατιστην πληγη
    με πονα οταν περπατω :ngazzat:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αγαπητέ Γιάννη, πολύ πιθανό να χρειαστείς ριζική ονυχεκτομή, το οποίο σημαίνει, αφαίρεη της μήτρας του όνυχος στο σημείο που αυτό μπαίνει μέσα στο δάκτυλο, με αποτέλεσμα να μην ξαναβγεί νύχι σε εκείνο το σημείο!!

Ομως επειδή αυτό που αναφέρω δεν είναι απόλυτο, καλό θα ήταν αν μπορούσες να έστελνες μία κοντινή φωτογραφία!
  3. johny1989

johny1989 New Member

photo

photo:eek:
    βρηκα και αυτο http://www.podologie.gr/index.asp?MenuID=Onixokriptosi.asp
    αξιζει να παω μεχρι θεσ/νικη?
    το εχει δοκιμασει κανεις εκει?
    συγνωμη για την ποιοτητα των φωτογραφιων αλλα ειναι απο κινητο
    ποναωωωωωωω:triste::triste::ngazzat:

Attached Files:

4. sambalisG

Η εικόνα είναι σαφής, πρόκειται για είσφρυση όνυχος μετα μεγάλης φλεγμονής, εξ'ού και ο πόνος.
    Η αντιμετωπιση πρέπει να είναι χειρουργική, με τοπική αναισθησία και σε συνδυασμό με αντιβιοτική αγωγή!
  5. johny1989

johny1989 New Member

δηλαδη οπως την προηγουμενη φορα ..
    το λινκ το ειδες?
    να παω σε αυτους στην θεσ/νικη που εχουν ξεχωριστο τροπο και βαζουνε ελασμα μετα την επεμβαση?
    η να παω παλι στον κ.Γκρεστα στα ιωαννινα που ειναι ορθοπεδικος?
    μπορει να παθω τπτ αν δεν αντιμετωπιστει αμεσα?(πριν κανω το προηγουμενο χειρουργιο στο δαχτυλο το ειχα 2 ετη το προβλημα)
    ευχαριστω
  6. sambalisG

Δεν έχω καμμία πληροφορία, για θεραπεία με έλασμα!!
    Ουτε αναφέρεται κατι στα συγγράμματα της χειρουργικής.

Εφ'οσον έχετε ήδη υποβληθεί σε επέμβαση και υποτροπίασε, τοτε μπορεί να χρειαστεί η λύση της ριζικής ονυχεκτομής.
    Αυτο σημαίνει απώλεια της μήτρας του νυχιού στην πλευρά που μπαίνει στο κρέας, με αποτέλεσμα την μη επαναδημιουργία όνυχος στο σημείο εκείνο, ενω το υπόλοιπο νύχι μεγαλώνει κανονικά!
  7. johny1989

johny1989 New Member

ευχαριστω για τις πληροφοριες
  8. johny1989

johny1989 New Member

γιατρε ειναι δυνατον?:confused::confused:
    το ωυχι συνεχισε μεχρι μπροστα και βγηκε μονο του
    τωρα ειναι σαν φυσιολογικο ουτε στο δερμα μπεινει ουτε φλεγμονη ουτε πονος ουτε τπτ
    ειμαι μια χαρα.δεν με πονα ακομα και αν το πιεζω εκει....
    :sorrriso::smile:

Share This Page