1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ζητώ Τη Γνωμη Σας...ειμαι Ιδιαιτερα Στενοχωρημένος....

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by roni10sika, Sep 5, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. roni10sika

roni10sika New Member

Ο πατερας μου εμφανισε τους 2 τελευταιους μήνες ογκο στο μαγουλο,μπροστα απο το σιελογονο αδενα,κοντα στη παρωτιδα...επισκεφτηκε πολλους χειρουργους..δεν ειχε πόνο,ηταν σκληρό,και ήταν κινητό...οι χειρούργοι του σύστησαν αφαίρεση με επεμβαση...εκανε και αξωνική και εβγαλε μόρφωμα 3.3 εκατοστων...με την επεμβαση αφαιρέθηκε ολο και καθαριστηκε η περιοχη...οι γιατροι μας είπαν πως βρηκαν και λεμφαδένα...το δειγμα σταλθηκε προς βιοψια...επίσης μας ανεφερε πως δεν είχε διηθήσει σε ιστους...ο γιατρος πάντως ανέφερε πως την ανησυχεί η αυξηση του σε 2 μηνες...ανυσηχω ιδιαιτερα και θέλω και μια έμπειρη γνωμη απο σας....
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Συγνωμη για την καθυστερηση.
    Υπάρχει ιστολογική??
  3. roni10sika

roni10sika New Member

Η ιστολογική βγήκε και έδειξε τύπο μελανώματος.Συγκεκριμένα είχε γίνει μετάσταση από μία μη σωστά αφαιρούμενη ελιά.Αμέσως μετά οι γιατροί πραγματοποίσαν εξετάσεις σε όλο το σώμα.Ελέχθηκαν λεμφαδένες τραχήλου και ολόκληρου του σώματος,σπινθηρογράφημα οστών,αξονικές όλου του σώματος καθώς και εγκεφάλου και οσφυικής μήρας.Όλα έδειξαν φυσιολογικά.Οι γιατροί συνέστησαν προληπτικές χημειοθεραπείες που θα αρχίσουν το συντομότερο.Θέλω την έμπειρη άποψη σας επί του θέματος.Πως θα κυλίσει?Να είμαστε αισιόδοξοι με τα σημερινά δεδομένα?Υπάρχει περίπτωση να υιαθεί πλήρως?Οι χημειοθεραπείες αποτρέπουν πιθανή νέα μετασταση?Ευχαριστω για το χρόνο σας εκ των προτέρων.
  4. sambalisG

Εγινε λεμφαδενική δειγματοληψία στην περιοχή προς ιστολογική??
  5. roni10sika

roni10sika New Member

Στην περιοχή βρέθηκαν δύο κακοί λεμφαδένες και οι υπόλοιποι ήταν φυσιολογικοί.Αυτοί αφαιρέθηκαν επίσης.
  6. roni10sika

roni10sika New Member

ο συγκεκριμένος ιστολογικός τύπος ήταν μεταστατικό μελάνωμα αγνώστου πρωτοπαθούς
  7. roni10sika

roni10sika New Member

Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας γιατί είμαι ιδιαίτερα στενοχωρημένος με την υπάρχουσα κατάσταση.Συναντήσαμε 3 ογκολόγους και μας είπαν πως είναι σίγουροι πως θα το ξεπεράσει.Ρωτήσαμε και διάφορους άλλους γιατρούς.Και αυτοί μας διαβεβαίωσαν.Απλά έχω τόσο μεγάλη ανάγκη τη δική σας γνώμη.Θα σας αναφέρω λοιπόν τώρα όλα τα ευρήματα των εκξετάσεων καθώς και αναλυτικά τη βιοψία.
    Σπινθηρογράφημα ιστών:Βρέθηκαν όλα φυσιολογικά απλά αμφανίστηκε μία σκιά στον αυχένα που αναφέρεται ως πιθανή κάκωση από τη πρόσφατη χειρουργική επέμβαση.
    Αξονική τραχήλου-εγκεφάλου:Φυσιολογικός ρινοφάρυγγας,παρουσία μικροκυστικών αλλοιώσεωνστη αριστερή παρωτίδα(εκεί έγινε η επέμβαση και αφαιρέθηκαν και λεμφαδένες),παρουσία μικρών πλάγιων τραχηλικών λεμφαδένων άμφω(μεγ. διμετρο 9mm)
    Αξονική Θώρακος-Μεσοθωρακίου,Ανω-Κατω κοιλίας:Εκ του πνευμονικού παρεγχύματος οχι ιδιαίτερα ευρήματα,μικροί λεμφαδένες στο μεσοθωράκιο παρατραχειακά και δεξιού κύριου βρόγχου,όχι ηπατικό παρέγχυμα,ομοιογενής απεικόνιση σπλήνος,νεφροί-πάγκρεας-επινεφρίδια κατά φύσιν,μικροί παρααορτικοί λεμφαδένες,μικροεπασβεστώσεις προστάτη με φυσιολογική απεικόνιση περιπροστατικού λίπους.
    Ιστολοπαθολογική εξέταση:
    Εξετάστηκε αρχικά ο κύριως όγκος παρωτίδας-επιπολής παρωτιδεκτομή.Έδειξε μπλόκ λεμφαδένων που συμφίεται με λόβια μείζονα σιελογόνου αδένα(παρωτίδα).Οι λεμφαδένες του μπλοκ εμφανίζουν διήθηση από κακοήθη νεοπλασματική εξεργασία.Συχνές μιτώσεις και περιοχές νέκρωσης.Δεν παρατηρείται διήθηση των λοβίων του σιελογόνου από την ανωτέρω εξεργασία.Γύρω από το σιελογόνο παρατηρούντε δυο μικροί λεμφαδένες ελεύθεροι νεοπλασματικών διηθήσεων.
    Εξετάστηκαν 7 τραχηλικοί λεμφαδένες.Εικόνα αντιδραστικής λεμφαδενοπάθειας στους έξι από τους επτά.Στον έβδομο παρατηρούναι σε περιφερειακούς λεμφοκόλπους διηθήσεις από μεμονομένα άτυπα κύτταρα υποστρόγγυλα με κοκκία σκουρόχρωμης χρωστικής στο κυτταρόπλασμα.(αρνητικά για αιμοσιδηρίνη).
    Τέλος εξετάστηκαν σπίλοι δεξιάς παρείας(ο ένας με το ραμμα ο κατώτερος προς το τράχηλο).Η εξέταση έδειξε εικόνα χωριακών κυτταρικών σπίλων χωρίς χοριοεπιδερμιδική δραστηριότητα και με ωρίμανση σπιλοκυττάρων στο βάθοςτου χορίου.Η αφαίρεση είναι πλήρης.
    Συμπέρασμα:Διήθηση μπλοκ παρωτιδικών λεμφαδένων από μεταστατικό κακοήθες νεόπλασμα(μελάνωμα).Εστιακή διήθηση σε έναν από τους τραχηλικούς λεμφαδένες.
    Σας παρέθεσα όλα τα στοιχεία που έχουμε στα χέρια μας αυτή τη στιγμή και περιμένω απάντησ'η σας απο στιγμή σε στιγμή.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  8. roni10sika

roni10sika New Member

Γιατρε περιμένω τόσο καιρό το γενικό σας σχόλιο για την πάθηση του πατέρα μου.Θα ήθελα να προσθέσω πως απο το νοσοκομείο μας συνέστησαν ακτινοβολίες και ιντερφερόνη.
  9. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Συγνώμην για την καθυστέρηση
    Μία παρατήρηση που έχω να κάνω είναι πως γενικά βλέπω πως έγινε ένα χειρουργείο σωστό, όμως με το δεδομένο των θετικών λεμφαδένων στον τράχηλο θα συζητούσα το ενδεχόμενο μιας συμπληρωματικής επέμβασης ριζικού λεμφαδενικού καθαρισμού, με αφαίρεση όλων των λεμφαδενικών πεδίων του τραχήλου από την πλευρά της βλάβης (εφόσον δεν έχει γίνει). Θα σας συνιστούσα επίσης να συζητήσετε με τον ογκολόγο σας την πιθανή διενέργεια μιας PET CT, εξέτασης που μπορεί να δείξει στοιχεία νόσου που δεν αναδεικνύουν τώρα οι συμβατικές απεικονιστικές μέθοδοι.
    Ως προς την ιντερφερόνη, είναι μία από τις λίγες θεραπείες που χρησιμοποιούνται οφείλω όμως να πω πως τα αποτελέσματά της δεν θεωρούνται πλέον τόσο σημαντικά και έχει και σημαντικές παρενέργειες. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν συμφωνώ αλλά οφείλει να ζυγίσει κανένας όλα τα δεδομένα.(Νόσος, κατάσταση ασθενούς, επιθυμία του και άλλα πολλά.)
    Ίσως δεν απαντώ πλήρως σε όλες τις απορίες σας αλλά αντιλαμβάνεσθε ότι αυτό δεν είναι εφικτό.
  10. roni10sika

roni10sika New Member

Ευχαριστώ τόσο πολύ που αφιερώνεται χρόνο για τις απορίες μου.Ο πατέρας μου θα υποβληθει στην ανωτερο εξέταση σήμερα.(PET CT).Μόλις έχω τα πρώτα στοιχεία θα σας τα παραθέσω.Θεωρητικά μιλώντας πάντα με την υπάρχουσα κατάσταση υπάρχει περίπτωση πλήρους ίασης?
  11. roni10sika

roni10sika New Member

Γιατρέ μου μόλις παρέλαβα τα αποτελέσματα του PET CT.Σας τα παραθέτω παρακάτω.
    Τράχηλος:Παρατηρείτα αυξημένη πρόσληψη ραδιοφαρμάκου στην ανατομική θέση της αριστερής παρωτίδας(πιθανότερο μετεγχειρητικές αλλοιώσεις)
    Άνω-κάτω κοιλία,θώρακας,κεφάλι,μυοσκελετικό σύστημα, και γενικότερα σε όλο το υπόλοιπο σώμε(για να μην τα αναφέρω όλα ξεχωριστά):φυσιολογική πρόσληψη ραδιοφαρμάκου.
    Πώς κρίνεται τα αποτελέσματα?Υπάρχει πιθανότητα πλήρους ίασης?Δεν έχει βρεθεί η πρωτογενής πηγη ούτε με αυτήν την εξέταση...Μας είπαν πλέον ότι είναι ανενεργή.Ποιές θα πρέπει να είναι οι κινίσεις μας?Η κατάσταση θα επανεκτιμηθεί από το ιατρικό συμβούλιο τις επόμενες μέρες.Μέχρι τώρα έχουν αποφανθεί τοπικές ακτινοθεραπείες και ιντερφερόνη.Τι νομίζεται?Ευχαριστώ από τα βάθη τις καρδιάς μου εκ των προτέρων...Ο Θεός ας σας δίνει δύναμη να βοηθάτε κι άλλος όπως και εμένα.
  12. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Γενικά δεν θα διαφωνούσα με τα όσα σας έχουν πει. Η εξέταση είναι πολύ ενθαρυντική. Δεν έχω να προσθέσω κάτι ακόμα.
  13. roni10sika

roni10sika New Member

Θα ήθελα να τονίσω πως χορηγήθηκαν στον πατέρα μου 20-25 ακτινοθεραπείες στην περιοχη.Θα έχουν επιπτώσεις?Υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανιστεί μετάσταση στο μέλλον ή να γιατρεφτει πλήρως?Ευχαριστώ πολύ
  14. roni10sika

roni10sika New Member

Γεια σας και παλι μετα απο καιρο.Θελω να συμληρωσω καποια καινουργια στοιχεια και περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας.Επισης να ευχηθω χρονια πολλα και καλη χρονια.Ο πατερας μου υποβληθηκε σε μια σειρα ακτινοθεραπειων( 25 τον αριθμο).Τελειωσαν και ολα πηγαν μια χαρα με ελαχιστες παρενεργειες(πονος στο λαιμο,τριχοπτωση στις φαβοριτες,εκει που δεχοταν ακτινοβολιες).Απο εδω και περα εχουν χορηγηθει στο πατερα μου ενεσεις ιντερφερονης.Θα τις παραγματοποιει για 1 χρονο στο σπιτι μερα παρα μερα.Οι γιατροι ειπαν πως πηγε πολυ καλα η θεραπεια και το μονο στοιχειο καινουργιο απο πλευρας εξετασεων ειναι οι πληρεις αιματολογικες οπου ηταν ολοκαθαρες.Θα ηθελα να σας ρωτησω πως την κρινετε την πορεια του πατερα μου?Υπαρχουν πιθανοτητες μη επανεμφανησης?Βλεπω στο πατερα μου καποιες παρενεργειες οπως κοπωση.Επισης ενα πρωινο εκανε εμετο γιατι ζαλιζοταν.Ειναι πιθανες παρενεργειες της ιντερφερονης?Ευχαριστω πολυ για το χρονο που διαθετετε και περιμενω με τεραστια ανυπομονησια τις απαντησεις σας.Ευχαριστω και παλι.
  15. roni10sika

roni10sika New Member

Γεια σας και παλι μετα απο παρα πολυ καιρο....θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας οτι εγινε αυτο το καιρο....περιμενω επισης με ακραια αγωνια το σχολιο σας...Εχουν περασει 1 χρονος και 7 μήνες απο την εγχειρηση.Δωξα το Θεο όλα ήταν καλα μεχρι τωρα.Το τελευταιο 20ημερο ομως αντιμετωπίζουμε πρόβλημα.Θα ήθελα και πάλι να σας συμβουλευτω μιας και με βοηθησατε πολύ τη πρώτη φορα.Ο πατερας μου τις τελευταιες 20+ μερες αντιμετωπίζει έντονο πόνο στη κοιλιά ο οποίος ακτινοβολεί πολλές φορές και στην πλατη.Παράλληλα έχει συνέχεια φουσκώματα και αέρια.Καποιες μέρες έκανε και εμετό,είχε ρίγος και έχει συνήθως ατονία.Έγιναν και πάλι όλες οι εξετάσεις.Το σπινθηρογράφιμα και οι αναλύσεις αίματος ήταν ολοκάθαρες.Έγινε μαγνητικη εγκεφάλου και όλου του λαιμού και ήταν καθαρές.Έγινε μαγνητικη κοιλίας η οποία έδειξε διόγκωση του παγρέατος(τόσο πόρου όσο και κυρίου σώματος) και διόγκωση των γύρω λεμφαδένων.Έγινε και γαστροσκόπηση που έδειξε δύο μικρές φλεγμονές(πιστωποιήθηκαν με βιοψία).Παράλληλα η αμυλάση βρέθηκε 10 φορές πάνω από το φυσιολογικό.Ο γαστρεντερολόγος είπε πως ήταν γαστρίτιδα.Του έδωσε φάρμακα τα οποία εφαρμόζει εδώ και 5 μέρες αλλα δεν βλέπω να βοηθάνε.Όταν παίρνει Mesulid ο πόνος υποχωρεί.Πρέπει να σημειώσω πως οι πόνοι άρχισαν μετά τη κατανάλωση δυνατού τσίπουρου με άδειο στομάχι.Σας παρακαλώ δώστε μας τα φώτα σας και την πολύτημη συμβουλή σας.Μπορεί να συσχετιστεί με την προηγούμενη ιστορία μας.Σας ικετευω να μου απαντήσεται....Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
  16. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

5 μέρες για τη θεραπεία γαστρίτιδας είναι πολύ λίγες... Η γαστρίτιδα θέλει υπομονή και επιμονή!
  17. roni10sika

roni10sika New Member

Δηλαδή εκτιμάται πως δεν είναι κάτι σοβαρό.Σε συσχέτηση πάντα με το ιστορικό.Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας
  18. sambalisG

Καλημερα.
    Η εικόνα που αναφερετε ειναι ενδεικτική παγκρεατίτιδος, που μπορεί να συνδυαστει με το αλκοολ αλλά και με την υπαρξη λεμφαδενων.
    Θα πρεπει να γινει σοβαρότερη εκτίμηση, περα απο την γαστριτιδα που μπορει απλά να συνυπάρχει.
  19. roni10sika

roni10sika New Member

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.Παρόλο που δεν σας γνωρίζω με βοηθάτε πολύ.Ένα τελευταίο σχόλιο που θα ήθελα να κάνω είναι πως τις τελευταίες 3 μέρες ο πόνος μειώθηκε.Μάλιστα χωρίς να χει χορηγηθεί αντιβίοση για το παγκρεας, ή κάτι παρόμοιο οι εξετάσεις για την αμυλάση έδειξαν καλύτερες.Δηλαδή από εκεί που ήταν στις 1080 μονάδες έπεσε στις 280.Τι μπορεί να σημαίνει αυτό?Μπορεί ακόμα να συσχετιστεί με το μελάνωμα?Ευχαριστώ και πάλι για την διάθεση και τον χρόνο σας.
  20. roni10sika

roni10sika New Member

Γιατροί μου έχω όλα τα νέα δεδομένα για τον πατέρα μου.Θα ήθελα να σας τα παραθέσω γιατί ,όπως σας έχω αναφέρει χιλιάδες φορές, με ενδιαφέρει απίστευτα η γνώμη σας. Μετά από 2 μήνες περίπου από την πρώτη εμφάνιση των πόνων ο πατέρας μου δεν πονάει καθόλου.Η αμυλάση έχει πέσει σχεδόν σε φυσιολογικά επίπεδα.Έχουν γίνει και δύο ακόμα εξετάσεις.Η πρώτη αφορά την ενδοσκόπηση μέσω κάμερας του δωδεκαδάχτυλου. Ο γιατρός δεν βρήκε τίποτα εκτός απο δύο αλλοιώσεις σε πολύ μικρά μεγέθη.Πάρθηκε δείγμα για βιοψία μη δίνοντας σαφή αποτέλεσματα αλλά ο γιατρός δεν ανυσηχεί καθόλου.Προλειπτικά και μόνο ίσως ζητηθεί να γίνει ένας καυτηριασμός.Από κει και πέρα έγινε μια αλλη εξέταση(πραγματικά επιστημονικής φαντασίας) στην οποία ο πατέρας μου κατάπιε μια καμερα-κάψουλα που παρείχε πληροφορίες για όλο το πεπτικό σύστημα.Αυτό που έδειξε ήταν μόνο μια υπερευαισθησία του εντέρου.Οι γιατροί δεν ανυσηχούν καθόλου για στομάχι-παγκρεας-συκώτι.Σήμερα ο πατέρας μου έχει απαλαχθεί από τους πόνους αλλα ακόμα έχει έναν επίμονο βήχα,καούρες-αέρια,δυσκολία στη χόνεψη και αρκετές φορές οδηγείται σε εμετό.Όλο αυτό του χει δημιουργήσει και τρομερή ατονία και αδυναμία(έχει χάσει 5-6 κιλά).Για ακόμα μια φορά χρειάζομαι την γνώμη σας.Τί μπορώ να κάνω για να τον βοηθήσω?(ο γιατρός του χορήγησε nexium)Σε πόσο καιρό θα περάσουν αυτές οι ενοχλήσεις?(έχω παρατηρείσει πως έχει επίμονο βήχα κυρίως τις βραδινές ώρες-όταν ξαπλώνει για να κοιμηθει)Τα χιλιάδες ευχαριστώ μου εκ των προτέρων..Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι βοήθεια μου προσφέρετε-ακόμα και από τον ψυχρό κόσμο του ιντερνετ....Αναμένω με τεράστια ανυπομονησία την απάντησή σας όσο πιο σύντομα γίνεται.

Share This Page