1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Mansif

Mansif New Member

Καλησπερα εχω περιπου ενα μηνα οπου αισθανομαι καθημερινα μια δυσφορια σαν βαρος στο κεφαλι και μια ζαλη χωρις αισθημα περιστροφης ή ασταθεια, ειναι απλα μια γλυκεια ζαλη.
    Τα συμπτωματα ξεκινουν καμια ωρα αφου σηκωθω το πρωι απο το κρεβατι. Η διαρκεια ειναι σχεδων για ολη την ημερα και σαν να βελτιωνεται λιγο οταν φαω. Περιμενω ποτε θα κοιμηθω για βραδυ για να μου περασει. Καποιες φορες εχω σαν υπνηλια με χασμουριτα. Τις κυριακες που κοιμαμαι λιγο παραπανω αργει λιγο πιο πολυ να εμφανιστει μπορει να κανει 3-4 ωρες αργωτερα αφου ξυπνησω και να ειναι πιο ηπια. Εχει τυχει να σηκωθω απο μεσημεριανο υπνο και να ειμαι ζαλισμενος. Επισης καποια πρωινα ξυπναω με ψιλοπονο στο σβερκο που φευγει μετα απο λιγη ωρα. Επειδη εχω μικρα πετραδακια στη χολη εχω διαφορα πεπτικα συμπτωματα τα οποια με πιανουν ανα διαστηματα. Αυτη τη φορα τα πεπτικα συμπτωματα με τα συμπτωματα του κεφαλιου ξεκινησαν σχεδον ταυτοχρονα. Υπαρχει περιπτωση να συγχεοντε?
    Που αλλου μπορει να οφειλοντε αυτες οι ζαλαδες και πως να ψαχτω?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Για 2 πράγματα θα πρέπει να ψαχτείς αρχικά, για λαβύρινθο σε ΩΡΛ και για αυχενικό σε Ορθοπεδικό. Εννοείται ότι θα πρέπει να κάνεις και αιματολογικές που εκτός από τη γενική να περιλαμβάνουν και σίδηρο αλλά και φερριτίνη.

Share This Page