1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Υποτροπιασμος Της Κυστης Του Κοκκιγα

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by skywalker_18, Mar 8, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. skywalker_18

skywalker_18 New Member

Γεια σας.Με λενε Αλεξανδρο και ειμαι 18 χρονων.Εκανα εγχειρηση αφαιρεσης κυστη κοκκυγα πριν απο 10 μερες.Πριν απο 3 μερες απο την ωρα της εγχειρησης αρχισα να βλεπω παλι το "ροζ πυον που εχει ασχημη μυροδια".Σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να κανω?Υπαρχει περιπτωση να εχει κανει υποτροπιασμο τοσο νωρις ή απλα δεν εγινε σωστη δουλεια απο τον χειρουργο?Στην δικη μου περιπτωση η κυστη προχωρησε προς το κωλον.Ο χειρουργος μου ειπε οτι την αφαιρεσε ολη την κυστη.Ειχε φτασει λιγο πριν απο τους σφυκτηρες.Ευχαριστω για τον χρονο σας.
    Last edited by a moderator: Mar 8, 2009
  2. andrikopoulosS

andrikopoulosS New Member

Θα πρέπει να επισκεφθείτε άμεσα τον γιατρό σας. Οι διαπυήσεις του τραύματος μετά από αφαίρεση κύστης κόκκυγος είναι αρκετά συχνές και ανάλογα με τη μέθοδο που αρχικά εφαρμόστηκε (δηλ. εάν το τραύμα αφέθηκε ανοικτό, ή εάν έγινε σύγκλειση με ράμματα). Σε κάθε περίπτωση, εάν υπάρχει εκροή πύου, είναι σημαντικό να εκτιμηθεί από χειρουργό και να γίνει μιά σωστή αλλαγή και πλύσεις. Σε όρισμένες περιπτώσεις, αν το τραύμα είναι κλεισμένο με ράμματα, μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθούν και να μείνει το τραύμα ανοικτό μέχρι να επουλωθεί.

Share This Page