1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Υποτροπη?

Discussion in 'Κήλες' started by vasada, Apr 1, 2008.

1. vasada

vasada New Member

Χαιρετω το forum.
    Είναι η πρώτη φόρα που γράφω, αν και έχω εμπειρία από χειρουργειο.
    Ειμαι 31 χρονων, έχω κάνει αριστερή βουβωνοκήλη πριν 2μιση χρόνια και δεξιά βουβωνοκήλη πριν 1 μήνα.
    Δεν ειμαι παχυς, δεν καπνιζω, δεν εχω χρονιο βηχα.

Εδώ και μια εβδομάδα, έχω ενοχλήσεις στην αριστερη πλευρά, χαμηλότερα από την παλια τομή (φαντάζομαι εκεί που τελειώνει το πλέγμα…)
    Οι ενοχλήσεις μοιαζουν πάρα πολύ με τις δυο προηγουμενες φορές που τελικά εξελιχθηκαν σε κηλη.
    Τώρα υπάρχει ένας πονος, ειδικά προς το τέλος της ημερας, (εάν δεν ξεκουραστω), που τον αντιμετωπίζω με μεσουλιντ. Βέβαια, ακόμα δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν, είναι θέμα χρόνου να υποτροπιασει η αριστερη κηλη, και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποτρεψω, ας πούμε με γυμναστικη…

Επίσης, φαντάζομαι ότι δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι οι ενοχλήσεις στην αριστερη πλευρά εμφανιστηκαν λίγο μετά το χειρουργειο στην δεξιά.

Ευχαριστω.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν είναι τυχαίο που κάνατε πρόσφατα την επέμβαση δεξιά, όμως μπορεί οι ενοχλήσεις σας να είναι μυοσκελετικού τύπου και όχι έναρξη υποτροπής.

Το αν η υποτροπή σχετίζεται με την πρόσφατη επέμβαση, αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί κανείς να πεί, και δεν μπορούν να περιγραφούν αιτίες παρά μόνο εικασίες (κυρίως κάποια αύξηση της τάσης των μυών λόγω επέμβασης)!

Δεν μπορείτε να προφυλακτείτε γενικά αν η υποτροπή έχει να κάνει με ανατομική κατασκευή και παθολογία των μυών σας, αλλά γενικά η αποφυγή άρσεων βάρους, απότομων κινήσεων, και ανάπαυση εξασφαλίζουν την υποτροπή.
    Η γυμναστική και οι κοιλιακοί, ενδυναμώνουν το μυϊκό σύτημα, αλλά παράλληλα μπορεί να προκαλέσουν και έναυσμα για εμφάνιση υποτροπής όταν κυρίως δημιουργούν αύξηση της ενδοκοιλιακής τάσης (πράγμα που όμως συμβαίνει σε κάθε μας κίνηση τελικά - ακόμη και στην αναπνοή)!:confused:
  3. vasada

vasada New Member

Οποτε, τι κανουμε?
    Καθομαστε και περιμενουμε, προσεχοντας...
    Αν υποτροπιασει η αριστερη, μετα απο λιγο θα περιμενω να υποτροπιασει και η δεξια?
    Ειμαι μολις 31, οποτε εχω μελλον με τις κηλες.

Επισης, θελω να ρωτησω, αν ειναι πιο δυσκολη η επιδιορθωση, με δεδομενο οτι αισθανομαι οτι το σημειο ειναι ακριβως στο οριο του πλεγματος και πολυ κοντα στον προσαγωγο.

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Share This Page