1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Υποτροπη Κυστη Κοκκυγος

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by themita, Dec 9, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. themita

themita New Member

Καλησπέρα θα ήθελα να σας πω το πρόβλημά μου....3 Νοεμβρίου έκανα με κλειστή μέθοδο εγχείρηση κύστης κόκκυγος...Πέρασε ο καιρός και όλα καλά...τις προάλλες όμως παρατήρησα λίγη υγρασία και κοίταξα την ουλή και είδα μια-δύο τρυπούλες τις οποίες αμα πίεζα έβγαινε υγρο,απο μια νομίζω πύον...πήρα τηλέφωνο τον χειρούργο μου και μου είπε οτι υπάρχει 0.01 πιθανότητα υποτροπής επειδή έκανε ολική αφαίρεση της κύστης και οτι μπορεί αυτό που είδα να είναι απο τα ράμματα...Η αλήθεια είναι οτι δεν ταλαιπωρήθηκα υπερβολικά με την όλη ιστορία,απλά ήταν άβολη κατάσταση...Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θέλω να μπώ ξανα στη φάση της επέμβασης...αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήταν καλό...

Ευχαριστώ πολύ...!!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η κλειστή μέθοδος γενικά παρουσιάζει ενα ποσοστο εμφάνισης ορρώδους συλλογής και διαπύησης, δεν ειναι θεμα υποτροπής.
    Αυτο αντιμετωπίζεται με αμεση αφαίρεση ραμμάτων και μετατροπή σε "ανοικτή" μέθοδο!

Share This Page