1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Υποτροπή βουβωνοκήλης

Discussion in 'Κήλες' started by dthli, Jun 3, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. dthli

dthli New Member

Γράφω για πρώτη φορά και είμαι λίγο αμήχανος σας νέο μέλος. Υποφέρω από υποτροπιάζουσες βουβωνοκήλες. Εγχειρίστηκα στην αρχή με ανοικτές τομές και από τις δύο πλευρές ταυτόχρονα (χωρίς πλέγμα). Στη συνέχει μου ανοίγει η μία πλευρά κάνω πάλι εγχείριση δυστυχώς με τον ίδιο χειρουργό, αποκαθίσταται η κήλη(χωρίς πλέγμα) αλλά μου κάνει ζημιά γιατί μου "έπιασε" τον πόρο, εάν το θυμάμαι καλά, του όρχι. Μετά από λίγα χρόνια μου ανοίγει και η άλλη πλευρά. Φοβόμουν να κάνω επέμβαση και την άφησα έτσι για 6 περίπου χρόνια. Μου έχει κατέβει αρκετά και τώρα με ενοχλεί παρά το λαστέξ που φοράω συνέχεια. Την περίσφιξη, έμαθα μόνος μου να την χειραγωγώ τελικά, έτσι νομίζω. Από το σχέδιο που είχατε, μοιάζει με την μορφή inguinoscrotal hernia. Εν κατακλείδι, μάλλον θα οδεύσω προς λαπαροσκοπική επιδιόρθωση, με μεγάλο πλέγμα. Πιστεύω να γίνεται λόγω του όγκου της.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η λαπαροσκοπική επιδιόρθωση σήμερα αποτελεί βασική ένδειξη για υποτροπή βουβωνοκήλης!
    Θα πρέπει να το επιχειρήσετε οπωσδήποτε και μην προβληματίζεστε αν γίνεται λόγω του όγκου της!

Share This Page