1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Υποτροπή Κιρσοκήλης

Discussion in 'Κήλες' started by mikel, Sep 26, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. mikel

mikel New Member

Καλησπέρα.Πριν από ένα χρόνο,έπειτα από προσωπική παρατήρηση έκανα ένα triplex οσχέου και παρατηρήθηκε ότι είχα στον αριστερό όρχι κιρσοκήλη μετρίου βαθμού (περίπου 3,5mm διάταση φλέβας) και αποφάσισα να κάνω τον ίδιο κιόλας μήνα την επέμβαση σε κάποιον γενικό χειρούργο,γνωστό της οικογενείας μου, ο οποίος είχε όπως έλεγε εμπειρία σε τέτοια περιστατικά.Κάνω λοιπόν στις 22 Αυγούστου την επέμβαση σε σημείο τέτοιο ώστε η αρχή να είναι 11 εκατοστά αριστερά του αφαλού και και το μήκος της τομής να είναι 5 εκατοστά εκτεινόμενα προς τα κάτω και δεξιά.Η τεχνική πρέπει να λέγεται palomo χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτό.Μετά από διάστημα 25 περίπου ημερών μπαίνω στη Σχολή Ικάρων για να κάνω βασική εκπαίδευση.Σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού ο χρόνος ανάρρωσης(στην προκειμένη 25 μέρες) ήταν αρκετός για να ακολουθήσω το έντονο πρόγραμμα μίας εκπαίδευσης σε μία στρατιωτική σχολή.Περνάει λοιπόν ο χρόνος και 28 Φεβρουαρίου του παρόντος έτους,έχοντας περάσει περίπου 6 μήνες μετά την επέμβαση,αποφασίζω να κάνω triplex για να δω εάν υπάρχει κάποια υποτροπή.Τα αποτελέσματα ήταν αμφοτερόπλευρη κιρσοκήλη πρώτου βαθμού.Ο χειρούργος μου είπε να μην ανυσηχώ και πως όλα πήγαν καλά με την επέμβαση όταν του έδειξα το αποτέλεσμα του triplex και επίσης μου είπε ότι η μάζα αυτή θα παραμείνει για πάντα ψηλαφίσιμη.Φυσικά δεν έμεινα εκεί και το έψαξα περαιταίρω.Έκανα λοιπόν ένα ακόμη triplex χθες στο Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών και μου είπανε ότι έχω κιρσοκήλη στον αριστερό όρχι με διάταση φλέβας 4,7mm ενώ στα δεξιά μου είπανε ότι δεν έχω κάτι.Μου είπανε πως η υποτροπή είναι πολύ πιθανή,αλλά είναι επίσης πιθανό να μην έγινε και σωστά η επέμβαση από την πρώτη φορά καθώς την έκανα και σε γενικό χειρούργο και όχι ουρολόγο.Τώρα είμαι στο δίλημμα να την ξανακάνω,αλλά ο ουρολόγος που με εξέτασε μου μίλησε για αρκετές μεθόδους επέμβασης καθώς και για πιθανές επιπλοκές.Του είπα ότι έχω πολύ έντονη αθλητική δραστηριότητα και μου πρότεινε ως καλύτερη για ταχεία ανάρρωση μία επέμβαση στην οποία η τομή γίνεται υποβουβωνικά στην περιοχή του προσαγωγού εάν δεν κάνω λάθος.Ποια είναι η γνώμη σας για την συγκεκριμένη τεχνική;Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη;
    Επίσης επειδή κάνω αρκετή άσκηση με αντιστάσεις (βάρη),μήπως αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην μετεγχειρουργική πορεία με την προϋπόθεση ότι θα τα ξεκινήσω ένα μήνα μετά την επέμβαση που είναι όπως μου είπε και ο ίδιος ο χρόνος για πλήρη ανάρρωση;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα.
    Εξαιρετική λύση ειναι η λαπαροσκοπική απολίνωση των σπερματικών φλεβών.
    Γίνεται λαπαροσκοπικά (χωρίς τομή).
    Υπό άμεση οραση και μεγάλη μεγένθυση.
    Μπορείτε να δειτε και εδώ:
    Στοιχεία για λαπαροσκοπική κιρσοκήλη.

3. mikel

mikel New Member

Που γίνονται οι τομές χοντρικά στη λαπαροσκόπηση;Η μέθοδος που μου πρότεινε ο ουρολόγος που με είδε την γνωρίζετε και εάν ναι πως είναι μετεγχειρουργικά(ποσοστά επιτυχίας,πόνος,ταχύτητα ανάρρωσης);Επίσης θα εκτιμούσα εάν μου δίνατε απάντηση στην ερώτηση με την άσκηση με βάρη καθώς είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της προπόνησής μου.Θα μπορώ να κάνω μετά την επέμβαση και εάν ναι μετά από πόσο καιρό;
    Σας ευχαριστώ για την απάντηση
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Οι τομές με την λαπαροσκόπηση αφορούν στο δέρμα και ειναι των πεντε χιλιοστών. Η άλλη που σου προτεινε ειναι στην βουβωνική περιοχή όπως στην βουβωνοκήλη.

Share This Page