1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

YΠΟΠΥΚΝΗ ΕΣΤΙΑΚΗ ΑΛΛΙΩΣΗ

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by EYAGGELIA, Nov 12, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. EYAGGELIA

EYAGGELIA New Member

YΠΟΠΥΚΝΗ ΕΣΤΙΑΚΗ ΑΛΛOΙΩΣΗ

Γεια σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω για τα αποτελεσματα μιας εξετασης της μητερας μου.Εκανε αξονικη ανω και κατω κοιλιας και ενω ολα τα αλλα ειναι φυσιολογικα βρεθηκε στο συκωτι μια υποπυκνη εστιακη αλλoιωση 15 χιλ. στο πρωστιο τμημα 8 του δεξιου λοβου που φαινεται ως υποαγγιουμενη εστια μονο στη φλεβικη φαση του ενδοφλεβιου σκιαγραφικου δευτεροπαθη εντοπιση οπως επισης και αδρυ αποτιτανωση δεξιου λοβου ηπατος.
    Τι σημαινουν ολα αυτα,ειναι κατι πολυ επικυνδινο?Επισης η μητερα μου εχει κανει μαστεκτομη αριστερου μαστου και υστεροκτομη.

Ευχαριτω πολυ
    Last edited by a moderator: Nov 15, 2008
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας.
    Απο ότι αντιλαμβάνομαι η μητέρα σας, έκανε μαστεκτομή για κακοήθεια, και κάνετε τακτικό έλεγχο ή όχι.
    Αν η εικόνα στο ήπαρ είναι πρωτοεμφανιζόμενη, θα πρέπει να αξιολογηθει σε σχέση και με καρκινικούς δείκτες!

Θα θέλαμε περισσότερες πληροφορίες απο το ιστορικό, για περισσότερο σαφείς απαντήσεις (ηλικία, πότε έγιναν οι επεμβάσεις και γιατί, βιοψία κλπ)!!!
  3. EYAGGELIA

EYAGGELIA New Member

Η μητερα μου ειναι 52 χρονων.Η περιπετεια της εχει αρχισει εδω και εξι χρονια περιπου.Στην αρχη εμφανιστηκε ενας ογκος στο στηθος και αφαιρεσαι ενα μερος του στηθους.Η βιοψια ηταν θετικη. Πριν απο 3 χρονια εγινε η μαστεκτομη στον Λευκο σταυρο.Φετος το καλοκαιρι εκανε υστεροκτομη γιατι υπηρχε μια παχυνση για προληπτικους λογους.Απο την αρχη της περιπετειας της και μεχρι σημερα πηγαινει στους γιατρους σχεδον καθε 3 μηνες.Στο συκωτι προυπηρχε μια κυστη 1.2 χιλ η οποια στη τωρινη εξεταση εδειξε τα αποτελεσματα που σας ειπα.Οι καρκινικοι της δεικτες στις τελευταιες εξετασεις ηταν φυσιολογικοι.Ευχομαι να σας εδωσα μια πιο σαφη εικονα της καταστασης.

Ευχαριστω πολυ!!
    Last edited by a moderator: Nov 12, 2008
  4. sambalisG

Η κύστη στο ήπαρ είχε διαπιστωθεί με υπερηχογράφημα ή με αξονική??
  5. EYAGGELIA

EYAGGELIA New Member

Με υπερηχογραφημα και με καποιες αλλες εξετασεις νομιζω.Παντως το προβλημα στην αξονικη το βρηκανε με σκιαγραφικο υγρο αν το λεω σωστα.
  6. sambalisG

Αν η αξονική έγινε για πρώτη φορά, πιθανά το μόρφωμα να προϋπήρχε!
    Το πρόβλημα ειναι κατα πόσο αυτό είναι ύποπτο ή όχι για μεταστατική εστία!

Η οδός που συνηθίζουν οι ογκολόγοι να ακολουθούν είναι συνήθως παρακολούθηση υπο αξονικό (πιθανα σε 3μηνο) για αλλαγή σε μεγεθος κλπ, επίσης συσχέτιση με μαγνητική τομογραφία και ακολούθως βιοψία ή αφαίρεση (να γνωρίζετε πως γίνεται και λαπαροσκόπικά)!
  7. EYAGGELIA

EYAGGELIA New Member

Την εξεταση την εκανε πριν 10 μερες περιπου και ο γιατρος της ειπε να κανει βιοψια την οποια θα κανει σε 5 μερες.Αυτο που θα ηθελα να μαθω αν ειναι σιγουρα κατι κακο η υπαρχει ελπιδα να ειναι καλοηθεια.

Ευχαριστω πολυ!!
    Last edited by a moderator: Nov 13, 2008
  8. sambalisG

Απο ότι καταλαβαίνετε, δεν μπορω να απαντήσω στο ερώτημα αν σίγουρα είναι κακοήθεια ή όχι!
    Μπορω να πω πως ότι κανουν οι γιατροί σας, (σύμφωνα με την δική μου άποψη) είναι πολύ σωστό , και θα πρέπει να αναμένετε το αποτέλεσμα της βιοψίας.
  9. EYAGGELIA

EYAGGELIA New Member

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!Ευχομαι να ειναι κατι αντιμετωπισημο και να ειναι απλα ακομα μια ταλαιπωρια.Σας ευχαριστω πολυ και παλι!
  10. EYAGGELIA

EYAGGELIA New Member

Γεια σας,

Η μητερα μου πηγε σημερα να κανει τη βιοψια και δυστυχως δεν μπορεσε να την κανει γιατι το μορφωμα βρισκεται κατω απο ενα κοκαλο.Τωρα οι γιατροι της συζητανε για το τι θα ηταν καλυτερο να γινει.Εσας ποια ειναι η γνωμη σας?

Ευχαριστω πολυ!!!
  11. sambalisG

Μία αξιολογότατη τεχνική είναι η λαπαροσκοπική βιοψία ήπατος!
  12. EYAGGELIA

EYAGGELIA New Member

Αυτη την τεχνικη μπορει να την κανει σε ολα τα νοσοκομεια και παιζει καποιο ρολο το οτι εχει κανει υστεροκτομη ?
  13. sambalisG

Η τεχνική εφαρμόζεται απο ειδικευμένους στην λαπαροσκόπηση χειρουργούς, αλλά αν γίνεται σε όλα δεν το γνωρίζω.

Προσωπικά απο ότι γνωρίζω, εφαρμόζεται στα νοσοκομεία που χειρουργώ, και δεν παίζει ρόλο η υστερεκτομή (είναι θεμα εμπειρίας του ιατρού)!;)
  14. EYAGGELIA

EYAGGELIA New Member

Σας ρωτησα γιατι ειπαν στη μητερα μου πως επειδη εχει κανει υστεροκτομη δεν μπορει να εφαρμοστει αυτη η τεχνικη.Η μητερα μου τωρα βρισκεται στην Αθηνα,θα μπορουσε να σας δει απο κοντα?
  15. sambalisG

Εχετε PM (personal message)

Share This Page