1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Υπονυχιο αιματωμα

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by giota, Jan 20, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. giota

giota New Member

Καλησπερα σας, πριν 5 ημερες χτυπησα το ποδι μου, στο μεγαλο δαχτυλο,το χτυπημα ηταν αρκετα δυνατο. Αμεσως μελανιασε πρηστηκε κ το νυχι εγινε πρασινο. Αφου αποκλειστηκε σπασιμο κλπ μου συνεστησαν ξεκουραση. Μετα απο τρεις ημερες ξεκινησα αντιβιωση κ αντιφλεγμονωδη χαπια. Δε μπορω να το πατησω καν κ δε βλεπω βελτιωση. Η ερωτηση μου ειναι αν θα επρεπε να παρεμβει χειρουργος να το ανοιξει η να αφαιρεσει το νυχι, κ αν πρεπει να κανω κατι η απλως να περιμενω. Φοβαμαι λιγο γιατι ειναι επιπονο πολυ κ δε ξερω αν υπαρχει πιθανοτητα να δημιουργηθει καποιο αλλο προβλημα. Δε ξερω αν θα μπορουσα να σας το δειξω σε φωτο. Ευχαριστω πολυ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα. Σαφως και μπορειτε να μας δειξετε φωτογραφία.
    Πολλά μπορει να συμβαινουν.
    giota likes this.
  3. giota

giota New Member

Attached Files:

4. giota

giota New Member

Attached Files:

5. giota

giota New Member

Κυριε Σαμπαλη σας εχω στειλει δυο φωτογραφιες απο το δαχτυλο μου. Αν μπορεσετε να δειτε κατι μου λετε. Σας ευχαριστω

Attached Files:

6. sambalisG

Καλημέρα. Σαφώς προκειται γιά εκτεταμένο υπωνυχιο αιμάτωμα. Αν δεν εχει αποκοπει απο την ριζα του το νυχι, υποχωρήσει. Κλινικά διαπιστωνεται αν στην βαση του το νυχι εχει ρηξη. Θα χρειαστει να το δει χειρουργός.
  7. giota

giota New Member

Καλημερα, ευχαριστω για την απαντηση σας, πηγα στα επειγοντα, το κοιταξε χειρουργος κ μου εδωσε μονο αντιβιωση κ ναπροσιν. Η εξεταση ηταν οπτικη δεν αγγιξε. Δε ξερω βεβαιως με ποιο τροπο θα μπορουσε να καταλαβει :thumbsdown:
  8. sambalisG

Δεν αγγιξε...!!!! Ωραία. Τι να πω.
    Παρακολουθηστε το και λογικά θα πρεπει να υποχωρήσει το αιματωμα και το νυχι να εξακολουθησει να "ζει"..δηλαδή το χρώμα του και η αύξηση του να ειναι φυσιολογικά.
  9. giota

giota New Member

Σας ευχαριστω θερμα. Καλη συνεχεια:)

Share This Page