1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Υπαρχει Ελπιδα?

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Euginia, Feb 26, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Euginia

Euginia New Member

καλησπερα.σας ειχα αναφερει το προβλημα μου.εχω ραγαδα πρωκτου εδω και ενδεκα μηνες.ειχα παει σε γαστρεντερολογο για πρωτη φορα πριν πεντε μηνες και μου ειπε οτι ειναι ραγαδα και πως ειναι μεγαλη.απο τοτε με σωστη διατροφη και σχολαστικη υγηινη καταφερα να μην ποναω τον τελευταιο καιρο.προχθες πηγα σε χειρουργο σε κρατικο νοσοκομειο και μου ειπε πως ειναι λιγη κ εξω εξω.το καταλαβαινω πως εκλεισε λιγο η πληγη μου.ποναω ελαχιστα.υπαρχει περιπτωση αν συνεχισω ετσι να περασει εντελως?ο χειρουργοσ μου ειπε να περιμενω λιγο,αφου αισθανομαι καλυτερα.οχι ομως οτι θα κλεισει αλλα επιδη εγινε χρονια ισως να μην ποναω.αν το παρω αποφαση θα μου εφαρμοσει διαστολη και μερικη σφηκτηροτομη.το ξερω οτι ειστε κατα της διαστολης,αλλα ειναι λαθος να μου το κανει ετσι?τι ναρκωση να κανω?μεθη,ραχηαια η τοπικη?μηπως πονεσω με την τοπικη?μηπως υπαρχει ελπιδα να κλεισει μονο του?ειτε το κανω ειτε οχι,θα μπορεσω να κανω δευτερο παιδακι?:piange:φοβαμαι μηπως ξανα ανοιξει και υποφερω παλι και αν ειμαι εγκυος πως θα το αντεξω χωρις φαρμακα.συγνωμη αν σας κουρασα,αλλα εχω την αισθηση οτι θα τυρρανιεμαι για μια ζωη!!:frown:σας ευχαριστω εκ των προτερων!
  2. A Datsis

A Datsis New Member

Καλησπέρα
    Εφ' όσον γίνει επαρκής πλάγια σφιγκτηροτομή δεν χρειάζεται να γίνει και επιπλέον διαστολή (που όπως είπαμε έχει περισσότερες επιπλοκές). Λόγω της χρονιότητας θα πρέπει να γίνει πιθανά και εκτομή του ουλώδους ιστού στο έδαφος της ραγάδας ή τουλάχιστον μια "νεαροποίηση" της ραγάδας). Προτεινόμενες μέθοδοι αναισθησίας: γενική αναισθησία ή ραχιαία αναισθησία (όχι μέθη, ούτε τοπική)
  3. Euginia

Euginia New Member

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.κανετε σπουδαια δουλεια ολοι σας!!!να ειστε καλα να μας λυνετε τις αποριες μας!!

Share This Page