1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

υγρό από τον ομφαλό

Discussion in 'Γυναικολογικές Παθήσεις' started by Despoinak, May 5, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. Despoinak

Despoinak New Member

Καλησπέρα σας.
    Θέτω το ερώτημα στα γυναικολογικά γιατί δεν ξέρω σε ποιια κατηγορία εντάσσεται πραγματικά.

Είμαι 41 ετών. Εδω και αρκετά χρόνια, ίσως και πάνω από 15, κατα διαστήματα, όχι πολύ συχνά, θα έλεγα δυτο-τρεις φορές το χρόνο, βγαίνει από τον ομφαλό μου λίγο υγρό το οποίο μάλιστα έχει άσχημη οσμή.
    Είμαι αδικαιολόγητη γιατί δεν το έχω αναφέρει ποτέ στους γιατρούς μου (γυναικολόγο,παθολόγο).
    Τώρα όμως είναι αρκετές μέρες που επιμένει και με ανησυχεί.
    Πριν αποφασίσω να επισκεφτώ τον γιατρό μου (δεν είναι και το καλύτερό μου βλέπετε:sorrriso:) θα ήθελα να μου πειτε τι μπορεί να συμβαίνει.
    Ευχαριστώ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Το φαινόμενο είναι συχνό!
    Λέγεται ομφαλίτιδα και οφείλεται σε φλεγμονές της περιοχής της κλειστής κοιλότητος του ομφαλού ή σπανιότερα σε κάποιες δερμοειδείς υποδόριες κύστεις της περιοχής ή εκκρίματα απο τον ίδιο τον ομφαλό!
    Θεραπευτικά μπορείτε να κάνετε πλύσεις με οξυζενέ-Betadine και κρέμα fucidine!
    Αν το πρόβλημα επιμένει πρέπει να σας δει χειρουργό!
  3. Despoinak

Despoinak New Member

Σας ευχαριστώ πολύ.

Share This Page