1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ygeia

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by ntalton, Feb 12, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ntalton

ntalton New Member

καλησπέρα σας. είμαι 28 χρόνον και το σεπτέμβριο που μας πέρασε έχασα ένα καλο φίλο μόλις 34 ετών.. από καρκίνο του δέρματος πολύ επιθετικό.. για να μην τα πολυλογώ αφού έγινε ότι έγινε είπα κι εγώ να πάω να κάνω εξετάσεις αιματολογικές και υπέρuχο άνω κοιλιας για πρώτη φορα στη ζωή μου.. οι αιματολογικές μου βγήκαν με λίγα λευκα παραπάνω απτό κανονικό αλλα και με λεμφοκύτταρα επίσης παραπάνω απτό κανονικό.. οι γιατροί ανησύχησαν και με βάζαν κάθε δεκαπέντε μέρες να κάνω εξετάσεις μέχρι που βγήκαν κανονικές.. βεβαια δεν έμαθα για πιο λόγο γινόταν αυτό το πράγμα.. και δεν ξέρω αν θα το μάθω.. ήτανε λέει μάλλον από κάποιο ιο.. αφού ξεμπέρδεψα με το αίμα παο για υπέρηχο άνω κοιλιας.. μου βρίσκουνε ότι έχω πολύποδες χοληδόχου κύστεως..καλοήθη αλλα πάντα επικίνδυνοι "γιαυτο" και μου συνέστησαν να κάνω εγχείριση.. η ψυχική ταλαιπωρία μου βεβαια δεν σταματάει εδώ.. έχω εδώ και δυο μήνες οξιές diaries.. με το παραμικρό άγχος.. η όταν φάω κάτι bάρu.. φοβάμαι να παο σε γαστρεντερολόγο όχι επειδή φοβάμαι τους γιατρούς και τα λοιπά.. αλλα μην με πιάσει καμια διάρροια και δεν ξέρω από που να φύγω.. βγαίνω έξω με την κοπέλα μου και στα καλά καθούμενα τρέχω τουαλέτα έχω περάσει πονόδοντους πόνους στο αυτi σπασίματα χερια πόδια αλλα πιστέψτε με χειρότερο πράγμα από αυτό δεν υπάρχει... για μένα τουλάχιστον..ίσwς γιατί είναι ψυχολογικός πόνος.. κανονίζω το πρόγραμμα μου βάση τουαλέτας και αν εκεί που θα παο θα έχω άμεση πρόσβαση.. και τελευταία αρκετούς πόνους αριστερά τις κοιλιας.. ψάχτηκα εδώ στο net και διάβασα για την chron και την κολίτιδα εύχομαι να μην έχω κάτι τέτοιο.. εκείνο που θα ήθελα γιατρέ αν γίνετε να με συμβουλεύσετε πως να παο στο γιατρό? το imodium δεν με πιάνει όταν αγχώνομαι.. πιστεύετε ότι έχουν σχέση οι πολύποδες στη χολή με τις diaries?υπάρχει περίπτωση οι πολύποδες να μην είναι μονο στη χολή και να χω και στο παχύ έντερο η μια γενικότερη προδιάθεση για πολύποδες όπου μπορούν να βγούν ? τον επόμενο μηνα είναι το χειρουργείο λαπαροσκοπικά..στο νοσοκομείο ξανθης απτoν διευθυντή τις χειρουργικής και για το διάστημα αυτό μέχρι τότε θέλω να έχω μάθει από τι μπορεί να είναι η diaries που με ταλαιπωρούν.. εύχομαι σε όλους τα καλύτερα και κανέναν να μην έρθει στην θέση μου. σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

ΚΑλησπέρα!!
    Κατ'αρχάς οι πολύποδες στην χοληδόχο δεν έχουν σχέση με διάρροιες ή και με πολύποδες σε άλλο όργανο. Συνήθως είναι "ψευδοπολύποδες" και στην πραγματικότητα αρχή δημιουργίας λίθων, και πολύ σωστά θα κανετε επέμβαση λαπαροσκοπικά!!!

Απο κει και πέρα, το θεμα των διαρροιών θα πρέπει να το ελέγξετε, και ειναι λαθος να παιρνετε imodium, χωρις να εχει γίνει διάγνωση. Το σωστό είναι να σας δει γαστρεντερολόγος και να σας προτείνει κολονοσκόπηση.

Χαιρετισμούς στην ωραία Ξάνθη (εχω ακούσει για ωραίο καρναβάλι εκει!!!:p)!!!

ΥΓ. Επίσης οι ιώσεις κανουν λεμφοκυττάρωση (1η συνήθης αιτία λεμφοκυττάρωσης)!!

Share This Page