1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Βραχυς Χαλινος Δυσχεραινει Την Σεξουαλικη Μου Ζωη.

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by animall, Jan 31, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. animall

animall New Member

Καλησπερα σας,
    Δεν ειμαι σιγουρος αν κανω καλα που γραφω εδω.
    Εχω μια μονο σαφη και συγκεκριμενη ερωτηση την οποια απεφυγαν να μου απαντησουν 5-6 δερματολογοι τους οποιους πηρα τηλεφωνο και απλα μου ελεγαν να ερθω να με δουν. Εχω ηδη παει σε εναν και απλα διεγνωσε το προβλημα. Για το κοστος δεν μου απαντησε και ειπε να ερθω με τους γονεις μου. Αν ειναι δυνατον.
    Ποσο κοστιζει η εγχειρηση με λειζερ για την θεραπεια του βραχυ χαλινου;
    Ειμαι 17 και πρεπει να ξερω ακριβως γιατι περιοριζομαι οικονομικα. Ακουσα και το ενδεχομενο να το πω στον κηδεμονα μου. Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο. Θα το ηθελα αλλα εχω περιεργη οικογενεια.
    Εχω προς το παρον 170 ευρω περιπου. Οποιοσδηποτε ξερει (εστω και με αποκλιση) ποσο ειναι το κοστος μιας τετοιας επεμβασης θα με βοηθουσε πολυ αν εδινε μερικες πληροφοριες.
    Ευχαριστω πολυ, καλο σας βραδυ. :frown:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα.
    Κατ'αρχάς θελω να σου πω πως,
    -Το πρόβλημα σου δεν αφορά δερματολόγο αλλά ουρολόγο ή χειρουργό
    -Δυστυχώς δεν μπορούμα να αναφέρουμε στο forum οικονομικά δεδομένα και πληροφορίες, αλλά
    -Μπορώ να σου πω πως η επέμβαση γίνεται σε μικρό χειρουργείο, χρειάζεται η παρουσία ενδεχομένως και αναισθησιολόγου, και σε ιδιωτική κλινική ίσως να είναι αρκετά υψηλότερο απο το ποσό που αναφέρεις!
  3. animall

animall New Member

Αναισθησιολογος για επεμβαση με λειζερ; Δεν μιλαω για την αλλη μεθοδο με το νυστερι. :eek:
    Οσο για το ποσο αν καποιος ξερει και δεν εχει προβλημα αν γινεται να μου πει σε π.μ. ποσο περιπου θα βγει το κοστος.
    Last edited by a moderator: Jan 31, 2009
  4. nkoliakos

nkoliakos New Member

Η επέμβαση αποκατάστασης βραχέος χαλινού εντάσσεται στις ουρολογικές μικροεπεμβάσεις που μπορούν να γίνουν σε επίπεδο εξωτερικών ιατρείων νοσοκομείου ή ιδιωτικής κλινικής ή ακόμα και σε εξοπλισμένα ιδιωτικά ιατρεία. Γίνεται συνήθως τοπική αναισθησία και σε αυτήν την περίπτωση η παρουσία αναισθησιολόγου δεν είναι απαραίτητη.

Το κόστος σε περίπτωση που η επέμβαση γίνει σε ιδ. κλινική με αναισθησιολόγο είναι σαφώς μεγαλύτερο από ότι αν επιλεγεί η τοπική αναισθησία.

Μίλησε με τον ουρολόγο σου, ο οποίος (αφού διαγνώσει την αναγκαιότητα της μικροεπέμβασης, γιατί δεν την χρειάζονται όλοι οι άνδρες...) θα σε κατευθύνει και όσον αφορά το χειρουργικό όσο και τον οικονομικό τομέα...
    Last edited by a moderator: Feb 15, 2009
  5. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Ο βραχύς χαλινός είναι μικρή επέβαση, απαιτεί τοπική αναισθησία και νοσηλεία μερικών ωρών. Ορισμένοι ουρολόγοι την πραγματοποιούν και στο ιατρείο τους. Οσο για το κόστος μπορείς να επισκευτείς καποιο Δημόσιο Νοσοκομείο που συνήθως έχει όμως σχετικά μεγάλη αναμονή.
  6. animall

animall New Member

Nα σας ευχαριστήσω ολους για τις απαντησεις και τα πμ. Πηγα σε γιατρο τελικα και έγινε η επεμβαση με λειζερ. Κοντα στα 2 κατοστάρικα στοιχησε αλλα ειμαι πολυ χαρουμενος αφου επιτελους διορθωθηκε. :biggrin: Τωρα αρκει να περασουν οι 3-4 εβδομαδες μεχρι να κλεισει η πληγη και θα ειμαι οκ. :sorrriso:
  7. huge

huge New Member

Σε ποιον γιατρο πήγες? Εγω πήρα τηλ. κάποιο κέντρο λέιζερ και μου είπαν ότι κοσρίζει γυρω στα 800 ευρώ.
  8. animall

animall New Member

Πολλα μου φαινονται τα 800 ευρω για κατι τοσο απλο. Σε ιδιωτη γιατρο πηγα κοντα στην αλεξανδρας. Αλλα σε οποιον και να πας δυσκολο να παρουν πανω απο 300-400 ευρω για εναν απλο βραχυ χαλινο εκτος αν εχεις και αλλη παθηση. Εδω σε εναν γνωστο μου ζητησαν 500 για κανονικη περιτομη σε κλινικη.
  9. huge

huge New Member

Έτσι μου απάντησαν σε τηλεφωνική συνομιλία. Μάλιστα αν χρειαστώ και περιτομή το κόστος ανεβαίνει. Μπορείς να μου πεις το όνομα του γιατρού που πήγες; Με λέιζερ; Πόνεσες;
  10. animall

animall New Member

Πηγαινε στην κεντρικη κλινικη αθηνων. Το ουρολογικο τους ειναι αριστο και δεν θα σε χρεωσουν πολλα. ;)

Share This Page