1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

βουβωνοκηλη?

Discussion in 'Κήλες' started by georgiad, Jul 6, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. georgiad

georgiad New Member

καλησπερα!πριν απο ενα μηνα χειρουργηθηκα σε δημοσιο νοσοκομειο ομφαλοκηλη που απεκτησα μετα απο εγκυμοσυνη.το χειρουργειο εγινε ανοιχτα με πλεγμα οι ερωτησεις που θετω ειναι οι εξης...
    1.η λαπαροσκοπικη μεθοδος κηλων δεν ενδεικνειται αν κανω και αλλο παιδι αληθευει?
    επισης μετα την επεμβαση νιωθω εντονο πονο στην βουβωνικη περιοχη οταν καθομαι μετα απο δουλειες και εχω και ελαφρυ πριξιμο.ο πρωτος πονος μ επιασε απο κοιλιακους 2 μηνες πιο πριν αλλα τωρα ειδα πρηξιμο.
    1,ειναι βουβωνοκηλη ?
    2,και αν ναι ειναι δυνατον εφοσον μπηκα χειρουργειο και εκανα ακτινογραφια κοιλιας να μην την ειδαν?
    3,αν οντως ειναι κηλη παλι μια δευτερη εγκυμοσυνη με τετοιο ιστορικο κηλων θα ηταν επικυνδυνη?
    ευχαριστω για τον χρονο σας!!!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας!
    1. Φυσικά και δεν αληθείει και δεν αντιλαμβανομαι που πήρατε αυτην την πληροφορία!
    2. Στην ακτινογραφία κοιλίας δεν φαίνεται η βουβωνοκήλη.
    3. Αν ειναι βουβωνοκήλη καλό θα είναι να την χειρουργησετε, ανεξάρτητα απο την εγκυμοσύνη. Η εγκυμοσύνη δεν ειναι επικίνδυνη σε σχεση με την κηλη, αρκει να μην συμβει περισφιξη τους 1ους μηνες! Επίσης η βουβωνοκηλη γινεται λαπαροσκοπικά!!! Να το γνωρίζετε.
  3. georgiad

georgiad New Member

ευχαριστω για την απαντηση!
    1,ο χειρουργος που μου εκανε την ομφαλοκηλη με προετρεψε να την κανω ανοιχτα γιατι απο τις τρυπες που γινονται απο την λαπαροσκοπικη μεθοδο μου ειπε οτι μπορει να πεταξω καινουργια κηλη σε επομενη εγκυμοσυνη.ισχυει η τσαμπα χαλασα την κοιλια μου(αισθητικα?)
    2,απο τη στιγμη που εκανα ενα ανοιχτο χειρουργειο μπορω οποιαδηποτε αλλη επεμβαση να την κανω λαπαροσκοπικα η απο δω και περα ολες πρεπει να γινονται με τον ιδιο τροπο γιατι εχω τομη στον αφαλο?
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

1. Δηλαδη αν ηταν να κανετε επέμβαση χολής, πως θα την κανατε?? Για ρωτηστε τον??
    2. Μπορειτε να κανετε οτι θελετε λαπαροσκοπικά. Ειναι θεμα εμεπιρίας του ειδικού.

Share This Page