1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Βουβωνοκηλη Και Βαρη...

Discussion in 'Κήλες' started by kontogialos, Apr 24, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. kontogialos

kontogialos New Member

Καλημερα σας
    Την 21η Απριλιου (τι ημερομηνια κι αυτη),εγχειριστηκα για βουβωνοκηλη αριστερα.Η επεμβαση εγινε ανοιχτα και τοποθετηθηκε πλεγμα.Ο γιατρος μου ειπε οτι οι κηλες ηταν δυο τελικα,αλλα η επεμβαση θεωρω οτι πηγε καλα.Εχω βεβαια κατι πονακια,αν δεν παρω αντιπυρετικα παρουσιαζω δεκατα αλλα εχω μια ερωτηση να κανω γιατι με απασχολει πολυ.
    Εχω παιδι με ειδικες αναγκες και πρεπει να το εξυπηρετω.Αυτο σημαινει οτι πρεπει να το σηκωνω απ το κρεβατι,να το ξαπλωνω και αυτο γινεται αρκετες φορες την ημερα.Ζυγιζει περι τα 45 κιλα.Διαβασα στο forum περι βαρους και κηλης σε threads αλλων μελων.Ποτε νομιζετε οτι θα μπορουσα να ξεκινησω να σηκωνω το παιδι γιατι δεν γινεται να ειναι συνεχεια ξαπλωμενο?
    Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω εκ των προτερων..
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ακούστε, δυστυχώς η επέμβαση κήλης εγκυμονεί κίνδυνο επενεμφάνισης τους πρώτους μήνες σε άρση τόσο μεγάλου βάρους!!
    Οι οδηγίες λένε πως για παρόμοιο βάρος μπορεί να χρειαστεί απο 4μηνο έως και 6μηνο για την αποφυγή υποτροπής!
  3. kontogialos

kontogialos New Member

Σας ευχαριστω..και ο Θεος βοηθος...

Share This Page