1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Βουβωνικοι λεμφαδενες

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by VictoriaKout, Jul 18, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. VictoriaKout

VictoriaKout New Member

Καποιους μηνες πριν εεμφανιστικε ενα εξογκωμα στην δεξια βουβωνικη μου χωρα. Την προηγουμενη εβδομαδα αποφασισα να κανω εναν υπερηχο μιας και αρχισε να ενοχλει στην κινηση, ειχα αντανακλαστικους πονους.
    Η εξεταση η ιδια λεει: ´´...κατ´αντιστοιχια με το ψηλαφητο μορφωμα παρατηρειται διογκωμενος λεμφαδενας διαμετρου 1.88εκ. Ο εν λογω λεμφαδενας ελεγχεται υποηχογενης αλλα με ομοιγενη ηχογενη πυκνοτητα.. Εμφανιζει φυσιολογικα πεπλατυσμενο σχημα, με ηχογενη πυλη. Κατα την εφαρμογη του εγχρωμου doppler παρατηρουνται αρτηριακος και φλεβικος κλαδος που εισερχονται απο την πυλη και επεκτεινονται ομαλα προς την περιφερεια. Σημειωνεται ελαφρα οιδηματωδης εικονα του παρακειμενου υποδοριου ιστου (cat scratch disease lymph node ?).
    Λεμφαδενας με αναλογους u/s χαρακτηρες αναγνωριζεται σε απολυτη γειτονια, με διαμετρο 0.47εκ.´´

Εχω γατα και πανω κατω εκεινη την περιοδο με ειχε γρατσουνισει. Επισης εκεινη την περιοδο πριν την εμφανιση του ειχα παθει και καποια κακωση στον μηρο πανω στην εργασια μου. Σε ποια ειδικοτητα γιατρου πρεπει να απευθυνθω;

Εχετε να μου δωσετε καποια αλλη πληροφορια σχετικα με το που θα μπορουσε να ωφειλεται και τι θα πρεπει να κανω;

Ευχαριστω εκ των προτερω

Share This Page