1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
  1. panos

panos New Member

καλησπέρα σας,
    έχω βγάλει μια αιμοροίδα πριν 6 ημερες. Πήγα σε χειρούργο και μου είπε να κάνω επέμβαση με ''ψαλίδι υπερίθρων'' (υπέριθρη ακτινοβολία).
    με την χρήση αλοιφης η αιμοροίδα έπαψε να με πονάει και έχει μικρίνει. (στις αρχές με πονούσε φριχτά και ήταν τεράστια).
    σας παρακαλώ,αν έχετε την καλοσύνη, πείτε μου τι να κάνω..
    είμαι πολύ αγχωμένος,δεν με πονάει καθόλου αλλα δεν εχει φύγει.

ευχαριστώ για τον χρονο σας.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Προφανώς επρόκειτο - ται, για θρόμβωση αιμορροϊδος και για αυτό σας πονά!
    Στην φάση της θρόμβωσης δεν ενδείκνυται επέμβαση αιμορροϊδεκτομής, αλλά κυρίως θρομβεκτομή (αφαίρεση του θρόμβου), με παράλληλη χορήγηση φαρμάκων που μειώνουν την φλεβική συμφόρηση π.χ. Daflon!

Απο ότι φαίνεται, σε σας υπεχώρησε η συμπτωματολογία απο μόνη της, αλλά σίγουρα θα έχει μείνει ο θρόμβος ο οποίος και θέλει καιρό να απορροφηθεί.

Η επέμβαση με "ψαλίδι υπερήχων", έχει ένδειξη για αιμορροϊδεκτομή, που ίσως θα πρέπει να γίνει όταν υποχωρήσουν τελείως τα συμπτωματα του οιδήματος!
  3. panos

panos New Member

απάντηση

Γιατρέ μου σας ευχχαριστώ πάρα πολύ.
    το μόνο που με αγχώνει είναι οτι δεν έχει φύγει.(δεν με πονάει καθόλου βέβαια και μικραίνει σε μέγεθος).
    φοβάμαι μήπως μείνει για πάντα έτσι..
    έχω πάρει απόφαση να αλλάξω διατροφή για την καλύτερη υγεία μου..
    θα φύγει γιατρέ μου?
    τον φόβο της επέμβασης δεν τον μπορώ καθόλου.
  4. sambalisG

To πιό πιθανό είναι πραγματικά να φύγει , αλλά μπορεί να σας παρουσιαστει αν συντρέχουν συνθήκες κακής διατροφής, ενυδάτωσης, άγχους κλπ!;)
  5. panos

panos New Member

ευχαριστώ

γιατρέ μου πραγματικά σας ευχαριστώ.!!:smile:
  6. eve

eve New Member

Πονάω και χάνω αίμα

Αγαπητέ γιατρέ,
    εδώ και αρκετούς μήνες πονάω ελαφρά πάνω από τον πρωκτό και ψιλαφίζω κάτι μικρό σαν σπυράκι.Το τελευταίο 6μηνο κατα καιρούς αιμοραγεί,βλέπω δηλαδή μετά την κένωση λίγο αίμα στο σκούπισμα.Πριν 1 μήνα υπέφερα από έντονο πόνο και αιμα ξανά μετά την κένωση.Χρησιμοποίησα την κρέμα Proktosynalar και σταμάτησε ο πόνος μετά από μια εβδομάδα και το αίμα.Τώρα πριν 3 μέρες ξαναείχα αίμα καθαρό ,κατακόκκινο στο σκούπισμα...Ντρέπομαι πολύ να πάω σε γιατρό γιατί μένω σε χωριό και εδώ ξέρετε πως είναι τα πράγματα...Τουλαχιστον αν ήξερα τι είναι και πως να το αντιμετωπίσω ...Ευχαριστω
    Υ.Γ τα πρώτα συμπτώματα ότι κάτι είχα τα ένιωσα μετά τη γέννηση του 2ου παιδιού μου
  7. sambalisG

Αγαπητή eve!
    Αυτό που αναφέρετε πιθανώς πρόκειται :
    1. είτε για καποιο συρίγγιο (είτε πρωκτού είτε κόκκυγος), εξαρτάται απο την θέση του σε σχέση με το έντερο!!
    2. είτε για κάποια μικρή αιμορροϊδα η οποία είναι στην πρωκτική χώρα (εξωτερική) και αιμορραγεί!!

Ομως και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να σας δεί ιατρός ειδικός (κυρίως χειρουργός)!;)

Share This Page