1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by hippo, Mar 12, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. hippo

hippo New Member

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ!!!
    Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΗΜΕΡΕΣ, ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΛΕΙΣΤΗ ΤΟΜΗ ΜΕ ΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΒΑΘΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
    ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΟΖΥΖΕΝΕ ΜΟΛΙΣ ΑΦΡΙΣΕΙ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΕ ΑΠΟΣΤ/ ΝΗ ΓΑΖΑ
    ΜΕΤΑ ΒΑΖΩ ΟΡΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΕ ΑΠΟΣΤ/ΝΗ ΓΑΖΑ
    ΜΕΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΓΗ ΜΠΕΝΤΑΝΤΙΝ SOLUTION KAI ΣΚΟΥΠΙΖΩ ΜΕ ΑΠΟΣΤ/ΝΗ ΓΑΖΑ
    ΜΕΤΑ ΓΕΜΙΖΩ ΜΕ ΓΑΖΕΣ

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΜΠΕΝΤΑΝΤΙΝ ΣΚΡΑΜΠ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΓΗ ΦΥΣΙΚΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΥΒΩ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ, ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΜΕΣΑ ΝΕΡΟ ΜΕ ΠΙΕΣΗ ΓΙΑ 3 ΛΕΠΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΓΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΟΖΥΖΕΝΕ, ΟΡΟ, ΜΠΕΝΤΑΝΤΙΝ, ΓΑΖΕΣ
    ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΤΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ

ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΩ?
    ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΑΠΦΗΝΩ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ?
    ΤΟ ΜΠΕΝΤΑΝΤΙΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΓΗ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα.
    Προσωπικά και λόγω της πολύχρονης εμπειρίας που εχω, μπορω να σας πω πως το καλύτερο μεσο επούλωσης ειναι ο φυσιολογικός ορρός.
    Οξυζενε-Betadine χρησιμοποιούνται για τον καθαρισμό, αλλά στο τελος το τραύμα πρεπει να ξεπλυθει με ορρό και να τοποθετηθούν γαζες εμποτισμένες με ορρό και μονον!
  3. hippo

hippo New Member

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Share This Page