1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Τσίμπημα στο φρύδι

Discussion in 'Ανακοινώσεις Μελών!' started by Alkis gaitanidis, Apr 6, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Alkis gaitanidis

Alkis gaitanidis New Member

Όλα άρχισαν πρίν 9 μήνες όταν το πρωί πού ξύπνησα δεν μπορούσα να αν ανοίξω το δεξί μου μάτι. Έτρεξα στον καθρέφτη και είδα πώς είχε πρηστεί! Συμβουλεύτηκα τον παθολόγο γιατρό που επισκέπτομαι ο οποίος μου είπε να τοποθετώ μια υγρή πετσέτα επάνω του (και αφου τον επισκέφτηκα νομίζω μου έδωσε και μια αντιβιοση ή κάτι παρόμοιο αλλά δέν είμαι σίγουρος ).Το πρήξιμο εξαφανίστηκε σταδιακά σε 2 με 3 ημέρες. Αλλά στο σημείο του τσιμπήματος έμεινε ένα μικρό κόκκινο στίγμα επιφανειακα ενώ άμα το ψιλαφησεις αισθάνεσαι ένα σαν μικρό μπαλάκι. Μέσα σε αυτούς τούς μήνες επισκέπτηκα 2 δερματολογους και ενα χειρουργό οφθαλμίατρο. Ο πρώτος δερματολόγος μου έδωσε την ygielle (που είναι ένα δερματικό διάλυμα )και μου είπε να την εφαρμοζω τοπικά για 4 μήνες κάθε μέρα 2 φορές πρωί βράδυ και μετα εαν δεν εξαφανιστεί θα το κάναμε μια τομή. Δυστυχώς δέν εξαφανιστηκε και ο γιατρός μου πρότεινε να κάνουμε την τομή μόνο εαν ξαναπρηστει . Στην συνέχεια επισκέφτηκα έναν δεύτερο γιατρό (μού τον πρότεινε ένας φίλος ) ο οποίος μου είπε να επισκεφθω έναν χειρουργό κατά προτιμηση οφθαλμιατρο. Τέλος ο οφθαλμιατρος μου είπε αρχικά πως μόνο χειρουργός μπορεί να κάνει κάτι στο σημείο τού φρυδιου αλλά αφού το ψιλαφησε μου πρότεινε απλά να το αγνοω (κάτι που είναι λίγο δύσκολο διότι είναι αισθητό σε μέτριο βαθμό και πλέον χωρίς να το συνειδητοποιώ σηκώνω το δεξί μού φρύδι γιά να μην νιώθω αυτό το μικρό βάρος.)και ενώ στην αρχή μου έλεγε πως έπρεπε να επισκεπτώ χειρουργό και όχι χειρουργό οφθαλμίατρο τέλος μου είπε πως αμα θελησω να το αφαιρεσω να έρθω σε εκείνον (αυτή ή πράξη με μπέρδεψε λίγο ) Δεν ξέρω τι να κάνω. Και δεν θέλω να ξοδεψω αλλά χρήματα χωρίς αποτέλεσμα :(
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Να σας δει οπωσδήποτε ένας γενικός χειρουργός. Είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί μια μικρή, απλή διάνοιξη.

Share This Page