1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. kleantis71

kleantis71 New Member

πριν ενα χρονο εκανα αιματολογικες εξετασεις που εδειξαν tsh 0.2 με φ.τ 0.3-5.εκανα υπερυχο και μου βρηκε ενα οζο 1εκ. δεξια.εκανα παρακεντιση που δεν εδειξε κατι κακο.οταν ξαναεκανα αιματολογικες εξετασεις μετα απο 3 μηνες περιπου το tsh ηταν 0.4 μεσα στα ορια δηλαδη.ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζετε να παρω φαρμακα αλλα να παρακολουθω τον οζο με υπερυχο μια φορα τον χρονο.θα ηθελα και την δικη σας γνωμη.ευχαριστω.
  2. Καλησπέρα σας.
    Δίχως μερικά δεδομένα ακόμα ,όπως η ηλικία σας ,τα ελεύθερα κλάσματα των θυρεοειδικών ορμονών (FT4-FT3) , τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα καθώς και τυχόν συμπτώματα ,είναι δύσκολο να γίνει σωστή εκτίμηση.

Με εκτίμηση
  3. kleantis71

kleantis71 New Member

ειμαι 39 ετων. στις τελευταιες αιματολογικες που εκανα ειχα
    FT3 4,1 Φ.Τ 2-4,1
    FT4 15,7 Φ.Τ 10,10-17,87
    TSH 0,5 Φ.Τ 0,27-4,2
    A-TG 20 Φ.Τ 0-115
    Α-TPO 11 Φ.Τ 0-34
    Ο οζος ειναι δεξια με διαστασεις 11χ9,7 χιλ.
    Πριν την παρακεντηση που εκανα και βγηκε καλη ειχα κανει και αιματολογικες για TG που εδειξαν 176 με φ.τ. 1,4 - 78.μετα ο γιατρος μου ειπε να μην κανω για TG γιατι δεν χρειαζοταν.
    Ενοχλησεις-συμπτοματα δεν εχω.ευχαριστω
  4. Καλησπέρα και πάλι.
    Σύμφωνα με την εργαστηριακή εικόνα που μου παραθέτετε ,η πιθανότερη διάγνωση για εσάς είναι ¨Τ3 τοξίκωση¨.
    Πρόκειται για την συνηθέστερη εργαστηριακή εικόνα που ανευρίσκεται σε ασθενείς που πάσχουν από τοξικό αδένωμα.( Μια περιοχή-όζος του θυρεοειδούς αδένα που υπερλειτουργεί αυτόνομα).
    Ο όζος λοιπόν που περιγράφεται στο υπερηχογράφημα χρήζει διερεύνησης με σπινθηρογράφημα και όχι με παρακέντηση στην οποία υποβληθήκατε αδίκως...

Με εκτίμηση

Share This Page