1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

TSH και εγκυμοσύνη

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by roxani, Aug 27, 2007.

1. roxani

roxani New Member

Γεια σας είμαι στον 3 μήνα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και μετά απο εξετάσεις διαπιστώσαμε πως η TSH είναι 0,17 με φυσιολογικά όρια 0,47-5,00 ενώ οι άλλες τιμές ήταν φυσιολογικές FT3 FT4 ... καταλαβαίνετε πως έχω άγχος μέχρι να επισκεφτώ το γιατρό μου .....τι σημαίνει αυτό; έχω κάτι άσχημο; προκαλεί κακό στην εγκυμοσύνη μου;
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: TSH και εγκυμοσύνη

Καλημέρα σας και συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά έλλειπα διακοπές!

Χαμηλή TSH σημαίνει κατ'αρχήν υπερθυρεοειδισμός!
    Αυτο σημαίνει πως ανεξάρτητα αν οι άλλες τιμές είναι φυσιολογικές όχι, μπορεί να είναι μία υποκλινική εμφάνιση!
    Οπωσδήποτε θα πρέπει να υπάρξει συνεργασία του γυναικολόγου σας με ενδοκρινολόγο, για να αποφευχθθούν προβλήματα στην κύηση και στο έμβρυο!!

Share This Page