1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Τοπική Ή Ολική Νάρκωση;

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by deltadeltamike, Dec 21, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. deltadeltamike

deltadeltamike New Member

Καλημέρα, έχω κανονίσει επέμβαση για αύριο και ο γιατρός με ενημέρωσε ότι θα γίνει ολική νάρκωση. Χρειάζεται να ανησυχώ; Υπάρχει ενδεχόμενο επιπλοκών; Να ζητήσω καλύτερα να γίνει τοπική; Θα εκτιμούσα μία απάντηση σε εύλογο χρονικό διάστημα. Φυσικά και θα το συζητήσω και με τον γιατρό που θα κάνει την επέμβαση και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να πάω σαν πρόβατο επί σφαγή
    Last edited by a moderator: Dec 21, 2010
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η αναισθησία είτε τοπική ή γενική, καθοριζονται απο τον χειρουργό και το ειδός επέμβασης.
    Απο κει και πέρα εφ'οσον εμπιστευεστε τον ιατρό σας, θα πρεπει να ακολουθησετε τις οδηγιες του και τις συμβουλες του.
    Η αναισθησία σήμερα ουτως ή αλλως αποτελεί ασφελέστατη μέθοδο και ιατρική επιστημη.
  3. deltadeltamike

Το θέτετε πολύ σωστά. Απλά με τα χειρουργεία και τα νοσοκομεία δεν έχω τόσο άμεση σχέση. Μου είπε ότι μπορώ να κάνω και τοπική και να βγώ την ίδια μέρα που δεν είναι και τόσο ενδεικνυόμενο. Θα κάτσω μία μέρα μέσα και θα βγώ την επόμενη -πρώτα Ο Θέος- αφού κάνω και τη πρώτη αλλαγή. Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και εύχομαι ότι καλύτερο και προσδοκώ να επικοινωνήσουμε ξανά από το φόρουμ και όλα να είναι καλά.
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορη ανάρρωση!!!:smile:
  5. deltadeltamike

Κύριοι (και κυρίες) καλημέρα και χρόνια πολλά. Η εγχείρηση έγινε στις 22/12 (δεν κατάλαβα τίποτα) και ακόμα δεν έχω νιώσει πόνο. Επειδή η τομή ήταν μεγάλη (και είναι) πιστεύω πως θα έχω κάποιες ενοχλήσεις και ακόμα κάθομαι με ειδικό μαξιλάρι. Έχω κάνει ήδη 2 αλλαγές (1η και 2η στο νοσοκομείο) και 3η-4η στο σπίτι και ήδη οδήγησα για λίγο τη 2η μέρα και από χτες (τη 4η) πολύ περισσότερο. Το θέμα είναι ότι η εγχείρηση συνέπεσε με την απώλεια του παππού μου οπότε τα μετεγχειριτικά είναι το τελευταίο που με απασχόλησε αυτό το διάστημα. Εύχομαι χαρά υγεία και ευτιχία σε όλους

Share This Page