1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Τι Να Κανω Εχω Μπερδευτει

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by λουλουκα, Aug 3, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. λουλουκα

λουλουκα New Member

Γεια σας :smile:
    Έχω έναν όζο μεγάλο και από τη μου λέει ο γιατρός, να πάω να τον αφαιρέσω
    Εσείς τη λέτε να τον αφαιρέσω.
    Με ανήσυχη το γεγονός ότι θέλω να κάνω εξωσωματική
    και δεν έχω μεγάλα περιθώρια είμαι 40 ετών και μπαίνω σε εμμηνόπαυση , η αφαίρεση θα με πάει ένα χρόνο πίσω :_s:

όζος 25χ24χ20
    αντισώματα υποδοχέων TRO 8,34
    τιμή εργαστήριου 0-34

Θυρεοτρόπος ορμόνη TSH 0,741
    τιμή εργαστήριου 0,27- 4,20

θυροξίνη ελεύθερη Ft4 1,39
    τιμή εργαστήριου 0,8-2.0

Θυρεοσφαιρινη TG 50,8
    τιμή εργαστήριου < 74

Αντιθυρεοειδικα αντισώματα ANTI-T 13,74
    τιμή εργαστήριου 0-115

πριν 6 μήνες ήταν ο όζος 2,4χ2,2χ1,8η παρακέντηση έδηξε ….αρνητικό για κακοήθεια

TRO 7,06
    TSH 0,678
    Ft4 1,23
    TG 12
    ANTI-T 10,00 ιδιο εργαστιριο

Ευχαριστώ :smile:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πιθανότατα ο γιατρός σας να έχει περαιτέρω λόγους να αφαιρεθεί και ίσως ένας σημαντικός είναι η μη υποχώρηση του σε αγωγή που σας έχει βάλλει.
    Από κει και πέρα για ποιό λόγο θα καθυστερήσετε ένα χρόνο??
  3. λουλουκα

λουλουκα New Member

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

Μου είπε ότι εάν βρεθεί καρκίνος κάτω από ένα πόντο η χιλιοστό δεν θυμάμαι τώρα το μέγεθος που μου είπε, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να συνεχίσω την εξωσωματική.
    Εάν λέει όμως είναι μεγαλύτερος τότε θα μου ρίξουν ιώδιο και θα πρέπει να μην μηνώ έγκυος για ένα χρόνο

Ευχαριστώ

Share This Page