1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Τι είναι?

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by fenia, Apr 12, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. fenia

fenia New Member

Γιατρέ καλημέρα και συγχαρητηρια για το site.
    Πριν 2 μήνες είχα απόστημα κύστης κόκκυγα στο οποίο έγινε διανοιξη και παροχέτευση με "βαθύ" καθαρισμα, αλλαγές γαζων μέσα στην πληγή κλπ.
    Εδώ και 10 ημέρες 2 εκατοστά πιο κάτω, ψηλαφώ ενα λιποματακι, το οποιο όμως το πιανω μόνο όταν κάθομαι στην λεκάνη. Όταν είμαι όρθια, ξαπλωμένη μπρούμυτα ή πλάγια, δεν υπάρχει τίποτα.
    Ο γιατρος που πήγα να με ξαναδεί μου είπε ότι δεν υπάρχει ούτε συρίγγιο, ούτε φλεγμονη και ότι όλα είναι καλά. Και ότι ο πόνος που νιώθω όταν κάθομαι για αρκετή ώρα είναι κοκκυγοδυνία, μάλλον λόγω του τοκετού μου πριν 2 μήνες. Φοβάμαι όμως ότι το συγκεκριμένο λίπωμα, δεν το έπιασε αφού όπως σας είπα φαίνεται μόνο όταν κάθομαι στην λεκάνη.
    Τι μπορεί να είναι αυτό? Να σημειώσω ότι δεν υπαρχει πύον στην περιοχή και ότι εδω και 10 ημερες παίρνω flagyl για κάποιο άλλο πρόβλημα που έχω. Μήπως είναι φλεγμονή πάλι και το flagyl, την κρατάει έτσι σταθερή?
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Ξέχασα να σας πω οτι το λιποματάκι αυτό είναι ακριβώς στην σχισμή και 2 εκατοστα πιο κάτω από εκεί που αρχίζει η σχισμή.
    Last edited by a moderator: Apr 12, 2008
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Είναι λίγο δύσκολο να τεθεί απάντηση έτσι απο περιγραφή!:confused:
    Ομως στην περιοχή αυτή σπάνια αναπτύσσονται λιπώματα!
    Συνήθως υπάρχουν σμηγματογόνοι αδένες ή κύστεις ή κάποια υποτροπή της κύστεως κόκκυγος χαμηλότερα!??

Σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει μόνο η προσεκτική κλινική χειρουργική εξέταση!
  3. fenia

fenia New Member

Γιατρε... πάλι εγώ. Από το πρωι νιώθω πόνο λίγο πιο πάνω από τον πρωκτό, περίπου 1-2 εκατοστα και βλέπω ότι το σημείο είναι ερεθισμένο και σκληρό. Μπορεί εκεί να είναι κύστη κόκκυγος, τόσο χαμηλά?
    Και πείτε μου τι πρέπει να κάνω σε περίπτωση που δω οτι αυτο χειροτερευει? Ευχαριστω
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ειναι απίθανο να είναι τόσο χαμηλά, κύστη κόκκυγος!
    Ομως είναι κάτι που έχω δεί και αντιμετωπίσει στο παρελθόν!

Συνηθέστερα είναι σμηγματογόνες κύστεις ή άλλες δερμοειδείς που φλεγμαίνουν, εκτός..
    ..Εάν είναι περιεδρικό απόστημα!!!

Σε κάθε περίπτωση επειδή σας απασχολεί , πρέπει να σας δεί χειρουργός!!!
  5. fenia

fenia New Member

Ελπιζω να μην ειναι περιεδρικο απόστημα γιατι απ'οτι κατάλαβα ειναι χειρότερα τα πράγματα... Ευχαρισώ για τον χρόνο σας. Μάλλον θα τα πουμε σύντομα.

Share This Page