1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Τι Ειναι Η Ομφαλιτιδα;Αντιμετωπιση;

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by Kwnstantinos Beg, Dec 20, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Kwnstantinos Beg

Kwnstantinos Beg New Member

Φιλοι πολυ φοβαμαι πως μετα την υστη κοκκυγος εμφανισα και ομφαλυτιδα!!!:mad:
    Σας παρακαλω πειτε μου τι ειναι και πως αντιμετωπιζεται γιατι θα τρελαθω!
  2. Annoulaa

Annoulaa New Member

Καλησπέρα σας! Πριν 2 μέρες ο αφαλος μου έβγαλε ένα κιτρινοπράσινο υγρό το οποίο μύριζε άσχημα και ήταν αρκετά κόκκινος. Τρόμαξα κ έβαλα betadine. Από την επόμενη κιόλας μέρα ήταν καλύτερα..δεν ξανά έβγαλε υγρό...συνέχισα να βάζω betadine. Δεν ήξερα σε τι γιατρό να απευθυνθώ κ μίλησα με την δερματολόγο μου και μου είπε ότι είναι ομφαλιτιδα και να επισκεφτώ έναν Γενικό ιατρό για χειρουργικό καθαρισμό. Πανικοβληθηκα... Τι είναι η ομφαλιτιδα; Είναι επικίνδυνο; Σας παρακαλώ απαντήστε μου.
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δεν είναι επικίνδυνο, θα γίνει όμως αν δεν εκτιμηθεί και δεν καθαριστεί από γενικό χειρουργό.
  4. Annoulaa

Annoulaa New Member

Ωχχ..:piange: :piange: Πως καθαρίζεται από τον χειρουργό; Εγχείρηση;
    Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι μέχρι να επισκεφτώ τον γιατρό;
  5. Kathy

Αυτό τρέχει από μέσα και δε μπορείς να κάνεις κάτι εσύ απ'το να το περιποιείσαι μόνο εξωτερικά. Αν αυτό συνεχίζει και τρέχει προφανώς θα θέλει κάποια διάνοιξη για πιο βαθύ καθαρισμό. . Λογικά θα χρειαστείς και αντιβίωση.
  6. Annoulaa

Annoulaa New Member

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!! Μόνο μία φορά μου έτρεξε, εξωτερικά τουλάχιστον... Ελπίζω να μην χρειαστεί διάνοιξη! Πως το παθαίνεις αυτό; Μου φαίνεται περίεργο...υπάρχει περίπτωση να το παθαίνεις από τα ρούχα κ την ζώνη που πιέζουν εκεί την περιοχή;
  7. Kathy

Συνήθως οφείλεται σε κακή υγιεινή της περιοχής.

Share This Page