1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Θυρεοειδης Αδενας;

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by Ricardo Irving, Jan 3, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Προσφατα εκανα ενα πληρες check-up και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας αν οι εξετασεις του θυρεοειδους ειναι καλες.Οι τιμες ειναι οι εξης:

Εξεταση---------------Ευρεθεισα Τιμη---------Τιμες Αναφορας
    Τριιωδοθυρονινη (Τ3)----- 1.20 ----------------0.83-2 ng/mL >20 ετων
    Θυροξινη (Τ4)-------------9.91 --------------5.13-14.1 μg/dL>20 ετων
    Θυρεοτροπινη (ΤSH)-------1.05---------------0.27-4.2 μIU/mL>20ετων
    Θυρεοσφαιρινη (Tg)------- 6.9-------------------<60 ng/mL
    Αντισωματα εναντι Θυρεοσφαιρινης----44.1--------<115 IU/mL
    (Anti-Tg)
    Αντισωματα εναντι Θυρ/κης--------34.9------------<60 IU/mL
    Υπεροξειδασης (Anti-TPO)

Eυχαριστω.
  2. Υπαρχει περιπτωση να εχω υπερθυρεοειδισμο; Ρωταω διοτι εχω τα περισσοτερα συμπτωματα.Δεν μπαινω εδω για να κανω την πλακα μου!
    Η γιατρος που με εξετασε οπως ανεφερα σε προηγουμενο τοπικ μου αποδειχτηκε μη αξιοπιστη οποτε γι'αυτο σας ρωταω.
  3. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Από τις τιμές που μας δίνεις φαίνεται, όπως και εσύ βλέπεις πως ο θυρεοειδής δεν παράγει ούτε περισσότερες ούτε λιγότερες ορμόνες (φυσιολογική λειτουργία). Αρα όχι δεν έχεις υπερθυρεοειδισμό.
  4. Πολυ καλα.Σας ευχαριστω πολυ γιατρε,για την απαντηση σας.
  5. Καλημέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο όσον αφορά τον θυρεοειδή.Κατά τα φαινόμενα δεν έχω κάποιο πρόβλημα.Όμως όταν μπαίνω στην θάλασσα,βασικά όταν έμπαινα,με έπιανε ταχυκαρδία και δυσφορία.
    Γιατί θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό;
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γιατί αυτό θα μπορουσε να είναι παθολογικό??;)
  7. Έχω μεγάλη αγάπη για την θάλασσα και έτσι φέτος,επειδή ήμουν και με παρέα κιόλας,δεν μπόρεσα να αντισταθώ και βούτηξα πολλές φορές...Όχι μόνο πάλι είχα ενοχλήσεις στο σημείο του λαιμού μου και δυσφορία αλλά όταν βγήκα μετά από λίγες ώρες με πονούσε όλο το σώμα.Να τονίσω όμως ότι δεν έκανα έντονη σωματική άσκηση.
    Η θάλασσα έχει ιώδιο και ως γνωστόν άτομα με προβλήματα θυρεοειδούς θα πρέπει να αποφεύγουν το ιώδιο.
    Όμως επειδή εγώ απ'ότι φαίνεται (από την τελευταία εξέταση δηλαδή) δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον θυρεοειδή,μπήκε στο μυαλό μου το ενδεχόμενο του παραθυρεοειδούς.
    Θα μπορούσε να ισχύει αυτό; Ποια είναι η γνώμη σας γιατρέ;
  8. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν υπάρχει συσχέτιση του ιωδίου με τους παραθυρεοειδείς!
  9. :Ο Τότε από τι μπορεί να οφείλεται αυτό το γεγονός; Άραγε να είναι ψυχολογικό,όπως μου είπαν; Αναρωτιέμαι...
    Όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντησή σας γιατρέ.

Share This Page