1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Θυλακίτιδα

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by silvia, Jun 18, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. silvia

silvia New Member

Καλη σας μερα.
    Προχθες στη περιοχη του μπικινι, εκει που τριβεται το εσωρουχο συνηθως, ανακαλυψα μια κυστη. Επειδη εχω ευαισθητο δερμα και ειδικα τωρα το καλοκαιρι με την αποτριχωση, παρουσιαζω συχνα θυλακιτιδα, δεν θα ανησυχουσα, γιατι ειναι συνηθες φαινομενο. Αυτη η κυστη ομως, με ανησυχησε γιατι ειχε το μεγεθος ρογας σταφυλιου! Και εχω την εντυπωση οτι ειναι σε ενα σημειο, που παλιοτερα ειχε παλι συμβει κατι αλλα νομιζα οτι με την fusicort που εβαζα, εξαφανιστηκε.Βεβαια εκανα και τη βλακεια να το πιεσω μηπως και σπασει, αλλα το μονο που καταφερα, ειναι να το ερεθησω περισσοτερο. Λογω εργασιας, για το καλοκαιρι τουλαχιστον, ειναι αδυνατον να επισκεφτω δερματολογο. Ποσο μαλλον να κανονισω επεμβαση, γιατι μαλλον κατι τετοιο χρειαζεται. Προς το παρον, βαζω παλι fusicort, δυο φορες τη μερα.
    Πειτε μου σας παρακαλω τι αλλο θα μπορουσα να κανω, και αν ειναι δυνατον, συντομα, γιατι υποφερω.
    Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Μπορείτε να πάρετε καποια αντιβίωση, αλλά αν η κύστη αυτή έχει φλεγμονή ή έχει γίνει απόστημα είναι θέμα χειρουργού να σας δεί!

Share This Page