1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ανακοίνωση Θηλωμα Μαστου

Discussion in 'Παθήσεις Μαστού (Καλοήθεις και Κακοήθεις)' started by kioski, Nov 16, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. kioski

kioski New Member

Καλησπερα σας!θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να σας δωσω τα συγχαρητηρια μου και να σας ρωτησω κατι που με απασχολει.Ειμαι 29 ετων και μου εχει διαγνωστει θηλωμα στη θηλη του στηθους μετα απο υπερηχο που εκανα. (Οπως εχει και ο πατερας μου στη κυστη αλλα το εχει αφαιρεσει πολλες φορες)Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι καλυτερα να μην το πειραξουμε καθολου και να μην με ανησυχει καθολου.Τωρα το θεμα ειναι πως σε καποια ψηλαφηση που εκανα μονη μου ενιωσα κατι διαφορετικο, ενα εξογκωμα που δεν εχω ξαναδει κατι τεοιο στοστηθος μου. Εχω πολλες κυστες (ετυχε φορα που ειχα και 25) και στα δυο στηθη και ξερω πως ειναι η κυστη και ο πονος που προκαλει. Δυστυχως το νωριτερο ραντεβου που μπορω να κλεισω στον γιατρο μου ειναι του χρονου!Εκτος απο το οτι γνωριζω ελαχιστα για το θηλωμα, εμαθα πως καποιος συγγενης μας με θηλωμα παρουσιασε καρκινο και μαλιστα πολυ επιθετικο.Φοβαμαι και για τον πατερα μου και για μενα.ΜΠορειτε να μου δωσετε εσεις πληροφοριες?

Συγνωμη αν σας κουρασα.
    :redface:
  2. kioski

kioski New Member

θηλωμα μαστου

Συγνωμη ειμαι καινουργια σε αυτα!
    :redface:
    Last edited by a moderator: Nov 16, 2009
  3. maraki090874

maraki090874 New Member

Καλησπέρα και σε εσάς!
    Πρώτον, ψυχραιμία.Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα. Τα θηλώματα στο μαστό δεν έχουν καμία σχέση με τις θηλώδεις εξεργασίες της ουροδόχου κύστης. Άρα,η εμφάνιση του θηλώματος στη θηλή σας δεν σχετίζεται με το ιστορικό του πατέρα σας.
    Δεύτερον,ενημερώστε τον ιατρό σας για τα καινούργια συμπτώματα που εμφανίστηκαν κι εκείνος θα σας καθοδηγήσει.Είναι ο πλέον αρμόδιος που μπορεί να σας βοηθήσει,γιατί γνωρίζει το ιστορικό σας(ηλικία, τοκετούς, άλλες παθήσεις, λήψη φαρμάκων:αντικαταθλιπτικά, αντισυλιπτικά κτλ)έχει ψηλαφήσει το μαστό σας κι έχει δει τον υπέρηχό σας. Μπορεί να κρίνει αν χρειάζεται να κάνετε και κάποιες άλλες εξετάσεις (π.χ. κυτταρολογική εξέταση εκκρίματος από τη θηλή αν αυτό υπάρχει ή υγρού της κύστης στο μαστό).
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

:eek:Γιατί το νωρίτερο ραντεβού με τον γιατρό σου είναι του χρόνου;;;Σε τέτοιες καταστάσεις δεν μπορείς να περιμένεις τόσο καιρό!!!Γνώμη μου είναι να βρεις έναν άλλον και να κοιτάξεις το πρόβλημά σου άμεσα!:smile:
  5. kioski

kioski New Member

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!Ο γιατρος ειναι πολυ φορτωμενος και το ξερω καλα γιατι εχω και δικα μου ατομα που πηγαινουν σε αυτον. Θεωρειται απο τους καλυτερους. Με ενοχλει φυσικα το οτι αγχωνομαι και δεν μπορω να μιλησω σε αυτον που με παρακολουθει και πρεπει να μεινω στο "αν ειχες κατι θα σου το ελεγα".Μου ειπε πως το στηθος μου επειδη εχει παρα πολλους αδενες ειναι αναμενομενο να εχει κυστες και πως πρεπει να συνηθισω τον πονο που μου προκαλουν. Ομως δεν συνηθιζεται, με το παραμικρο αγχος ποναω! Την πρωτη φορα ετρεχε απο τη θηλη αιμα και πυον αλλα δεν μου εδωσε εξετασεις να κανω παρα μονο τον υπερηχο.Ισως αυτο που εχω πραγματικα κατι σοβαρο αλλα φοβαμαι. Ειμαι 29 και ατεκνη και παιρνω αντισυλιπτικα γιατι πονουσα παρα πολυ πριν αδιαθετησω.
  6. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Συγγνώμη αλλά το ότι ο γιατρός σου είναι "φορτωμένος" αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να σε δει όποτε τον έχεις ανάγκη.Αυτό πάντως με το στήθος σου και τους πολλούς αδένες που προκαλούν πόνο και πως πρέπει να το συνηθίσεις, πρώτη φορά το ακούω.Ή το άλλο πάλι με το αίμα και το πύον απ΄τη θηλή...Τέλος πάντων,αρχίζω και σκέφτομαι ότι όσο καλός και να'ναι ίσως θα έπρεπε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.:smile:
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας.
    Θήλωμα σε γαλακτοφόρο πόρο μάλλον έχετε το οποίο και πρέπει μερικώς να αποφράσσει τον πόρο μπορεί να προκαλεί πόνο, απόρροια αίματος ή πύου κλπ.
    Η θεραπεία είναι χειρουργική, η κυτταρολογική διερεύνηση του υγρού θεωρώ πως είναι απαραίτητη και το χάσιμο χρόνου γενικά ...λάθος!;)
  8. kioski

kioski New Member

Σας ευχαριστω παρα πολυ για ολα! Ειχα αρχισει να νιωθω πως ειμαι παραλογη και υστερικη!:redface:

Share This Page