1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΤΕΣΤ ΠΑΠ

Discussion in 'Γυναικολογικές Παθήσεις' started by EVAGGELIACHIOS, Jun 26, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. EVAGGELIACHIOS

EVAGGELIACHIOS New Member

Καλησπερα σας.Ειμαι 32 χρονων και σημερα πηρα τα αποτελεσματα απο το τεστ pap που εκανα πριν απο μια εβδομαδα.Ο γιατρος μου ειπε πολυ λιγα πραγματα στο τηλ και μου ειπε πως οταν τελειωσει η περιοδος μου και μετα να παω να με δει.Τα αποτελεσματα ειναι ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΚΩΔΕΣ ΕΠΙΘΗΛΙΟ αρκετα επιπολης κυτταρα και πολλα διαμεσα κυτταρα ΑΠΟ ΤΟ ΑΔΕΝΙΚΟ ΕΠΙΘΗΛΙΟ αρκετα ενδοτραχηλικα κυτταρα ΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ αρκετα πολυμορφοπυρηνα και ΧΛΩΡΙΔΑ αρκετα κολποβακτηριδια. ΑΤΥΠΑ ΚΥΤΤΑΡΑ Παρατηρουνται σπανια πλακωδη κυτταρα με παρακερατωσικους χαρακτηρες. ΔΙΑΓΝΩΣΗ Μη διαγνωστικη ατυπια πλακωδους επιθηλιου (ASCUS) Δεν ξερω τι σημαινουν ολα αυτα και εχω λιγο τρομοκρατηθει. Εκτος απο τα αποτελεσματα του τεστ ειναι 15 μερες τωρα περιπου που νιωθω εντονο τσουκσιμο λιγο πονο και εχω διαφανοκιτρινα υγρα που δεν ειχα ποτε ξανα.Φοβαμαι πολυ μην εχω κατι γιατι ειμαι και στη περιοδο που προσπαθουμε με τον αντρα μου για ενα μωρο.
    Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα!!!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Τα αποτελέσματα αυτά δείχνουν ότι υπάρχουν κάποια κύτταρα που παρουσιάζουν μορφή όχι απόλυτα φυσιολογική (χαρακτηριζόμενα με τον διεθνή όρο ASC-US) κι έτσι θα χρειαστεί να γίνουν παραπέρα εξετάσεις, η κυριότερη των οποίων είναι η κολποσκόπηση με βιοψία για την τυχόν ύπαρξη παθολογικών μικροεστιών στον τράχηλο της μήτρας. Πιθανότατα να μιλάμε για τον HPV (ιός των ανθρωπίνων θηλωμάτων) όπου η ύπαρξή του αλλοιώνει μέρος των κυττάρων. Μην αγχώνεστε, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα σοβαρό απλά θα πρέπει ενδεχομένως να εγκαταλείψετε για λίγο τις προσπάθειες για κάποια σύλληψη διότι θα πρέπει να βγουν πρώτα τα αποτελέσματα της κολποσκόπησης και αν πρόκειται για τον HPV και ανάλογα με τον βαθμό του ASC-US (1, 2, ή 3) θα σας δωθούν οδηγίες και ίσως για τον δεύτερο ή τρίτο βαθμό προχωρήσετε και σε καυτηριασμό που γίνεται με laser για να απομακρυνθούν τα αλλοιωμένα κύτταρα. Εάν έχετε τον πρώτο βαθμό είναι πολύ πιθανό και με κάποια αναμονή αλλά και με τις οδηγίες του γιατρού σας (τακτικά τεστ ΠΑΠ αλλά και προφύλαξη για ένα εύλογο χρονικό διάστημα), ο ιός να υποχωρήσει από μόνος του χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα βγει απ' τον οργανισμό σας για πάντα διότι ο HPV σαν ιός μένει για πάντα στον οργανισμό απλά άλλες φορές κοιμάται και άλλες φορές ξυπνάει ιδιαίτερα όταν η άμυνα του οργανισμού είναι πεσμένη.
    Ο γυναικολόγος σας όμως είναι αυτός που θα σας κατευθύνει μιας και είναι ο μόνος που γνωρίζει το ιστορικό σας.
  3. EVAGGELIACHIOS

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!Θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο.Ειναι σιγουρο απο τις απαντησεις του τεστ παπ οτι εχω αυτον τον υιο ή μπορει να εχω και κατι αλλο?Επισης εχω 3 μερες καθυστερηση σε περιπτωση που ειμαι εγκυος τι γινεται τωρα?

Ευχαριστω πολυ!!
  4. Kathy

Δεν είναι απαραίτητο να έχετε τον ιό του HPV. Αυτά τα παθολογικά κύτταρα μπορεί να οφείλονται σε μικροβιακές, ορμονικές, τυχαίες ή και ιογενείς αιτίες. Σε αυτή την περίπτωση πιθανόν να σας συστήνουν να ξανακάνετε ένα τεστ Παπανικολάου σε 3-6 μήνες, κολποσκόπηση ή ταυτοποιήση ιών, προσπαθώντας να αποκλειστεί η ιογενής βλάβη. Όσο για την εγκυμοσύνη θα μπορέσει να διεξαχθεί ομαλά μιας και η παρακολούθηση των αλλοιώσεων συνιστάται και κατά τη διάρκεια αυτής. Στην περίπτωση του HPV και από την στιγμή που υπάρχουν αλλοιώσεις ίσως σας ζητηθεί να γεννήσετε με καισαρική τομή για να αποφευχθεί η επαφή του παιδιού με τον τράχηλο και με τον ιό. Όλα αυτά όμως από το τι γραμμή θα ακολουθήσετε από δω και πέρα μέχρι για το ποιον τρόπο θα ακολουθήσετε για τη γέννα (στην περίπτωση που υπάρχει εγκυμοσύνη), είναι καθαρά στην κρίση του γιατρού σας.
    Μην αγχώνεστε γιατί όλες αυτές οι καταστάσεις αντιμετωπίζονταν με επιτυχία για ολόκληρες δεκαετίες!
  5. EVAGGELIACHIOS

Ευχαριστω πολυ!!!!
  6. Kathy

Να είστε καλά! :smile:

Share This Page