1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Τελικα Εχω Κηλη

Discussion in 'Κήλες' started by thanasaras, Jun 4, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. thanasaras

thanasaras New Member

θα ηθελα παρα πολυ τη γνωμη σας για να δω τι πραγματικα εχω

Μετα από πονους στη βουβωνικη χωρα επισκευτικα αρχικα παθολογο ο ποιος διαπιστωσε οτι (αφου εκανα και εξετασεις αιματος - ουρων ολα ΟΚ)πιθανον να εχω βουβωνοκηλη. Εκανα υπερηχο ανω κατω κοιλιας και διαπιστωθηκε ότι οντως εχω βουβωνοκηλη.

Μετα απο αυτα πηγα σε χειρουργο, ο οποιος διεγνωσε βουβωνοκηλη και οτι πρεπει να χειρουργηθω.

Λογω καποιων ετησιων εξετασεων που κανω λογω επαγγελματος , μια εβδομαδα μετα απο τα ανωτερω ζητησα εξεταση απο εμπειρο χειρουργο χειρουργικης κλινικης Νοσοκομειου, ο οποιος διεγνωσε το κατωθι

" Διασταση εσω στομιου βουβωνικου πορου χωρις προπτωση κοιλου σπλαχνου απο ανενδοτο τμημα του βουβωνικου πορου. Η ψηλαφουμενη προπετεια σπλαχνου στο οπισθιο τοιχωμα του βουβωνικου πορου κατα την αυξηση της ενδοκοιλιακης πιεσης οφειλεται στη χαλαρωτητα του τοιχωματος. συμπερασμα δεν πληρουνται τα κριτηρια ορισμου βουβωνοκηλης."
    και μου συστησε να δω ορθοπαιδικο - φυσιατρο και οτι χρειαζομαι ξεκουραση και οχι επεμβαση.

τελικα τι ισχυει, χρειαζονται πχ αλλες εξετασεις (mri)
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η διάγνωση του βασίζεται σε κλινική δική του εξέταση ή υπερηχογράφημα??
    Αν έχετε υπερηχογράφημα που έχει διαπιστώσει προβολή σάκκου μεσα απο το έσω βουβωνικό στόμιο, τότε έχετε κήλη!!!
    Η εξέταση πρέπει να είναι "δυναμική", δηλαδή με χειρισμό valsava (που σημαίνει αύξηση της ενδοκοιλιακής πίεσης!!
    Επειδή εχω ασχοληθεί πολλάκις με το θέμα και σε επαγγελματίες αθλητές που παρουσιάζουν σύνδρομο "κοιλιακών-προσαγωγών", πολλές φορες το αίτιο του πόνου είναι αρχόμενη βουβωνοκήλη η οποία αναγνωρίζεαι σε δυναμικό υπερηχογράφημα ή μαγνητική κάτω κοιλίας dynamic.
    Η επίσκεψη σε ορθοπαιδικό σίγουρα βοηθά!
  3. thanasaras

thanasaras New Member

Και οι δυο χειρουργοι με εξετασαν κλινικα και δεν στηριχτηκαν στον υπερηχο (απλα τους το αναφερα).

Στο υπερηχογραφημα αναφερεται επι λεξη " Κατα τη δοκιμασια valsalva απεικονιζεται διαταση του δεξιου βουβωνικου πορου με καθοδο λιπωδους ιστου εντος αυτου ως επι βουβωνοκηλης.Κλινικη εκτιμιση"

Τι σημαινει τελικα?

Σημερα εκανα και μαγνητικη.

Εχω τελικα κηλη και τι "ειδους" (πχ αρχομενη) και αν ναι τι σημαινει αρχομενη ή καλυτερα να περιμενω τη μαγνητικη?

μηπως εχει σχεση με τη λεγομενη "κηλη των αθλητων", μιας και τα συμπτωματα αρχισαν μετα απο εντονη γυμναστικη σε διαδρομο ενω ειχα μηνες να αθληθω".

Ευχαριστω για το ενδιαφερον
    Last edited by a moderator: Jun 5, 2009
  4. sambalisG

Πολύ πιθανόν να έχετε κήλη!
    Περιμένετε την μαγνητική και βλέπετε!
    Να γνωρίζετε πως η κήλη και στην φάση αυτή ακόμη καλύτερη γίνεται και λαπαροσκοπικά!!!;)
  5. thanasaras

thanasaras New Member

κ. Σαμπαλη ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Μολις πηρα τα αποτελεσματα της μαγνητικης (τομογραφια βουβωνικης χωρας-πυελου) τα οποια λενε.

- Ολιγαριθμοι μη παθολογικα διογκουμενοι βουβωνικοι λεμφαδενες ελεγχονται αμφοπλευρα.
    -Χωρις παθολογικα ευρηματα απο τον ελεγχο των βουβωνικων πορων αμφοπλευρα.
    -Ανομοιογενης απεικονιση του προστατικου αδενα ο οποιος ελεγχεται με διαστασεις εντος των φυσιολογικων οριων.Δεν σημειουται ασαφοποιηση του περι προστατικου λιπους. Κλινικοεργαστηριακη συνεκτιμηση.
    -Δεν ελεγχονται διογκωμενοι ενδοπυελικοι λεμφαδενες.
    -Δεν σημειουται ενδοπυελικη συλλογη υγρου.
    -Η ουροδοχος κυστη ελεγχεται λεπτοτοιχωματικη χωρις ελλειμματα πληρωσεωσ.
    -Χωρις παθολογικα ευρηματα απο τον ελεγχο των σπερματοδοχων κυστεων
    -Χωρις παθολογικα ευρηματα απο τον ελεγχο μυικων ομαδων της περιοχης ελεγχου.

Αυτα γραφει η μαγνητικη , κηλη πουθενα. Με ανησυχει αυτο για τον προστατη δεν ξερω τι ειναι, και τωρα μπερδευτικα, να παω σε ουρολογο πρωτα για τον προστατη η σε χειρουργο για την υπο υποψια κηλη.
  6. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Η ηλικία σου είναι τέτοια που η ανομοιογένεια του προστάτη δεν αποτελεί ανησυχητικό εύρημα.
    Οφείλεται σε συμπτωματικές ή ασυμπτωματικές προστατίτιδες που πέρασες στο παρελθόν.

Ρόγκας Νικόλαος
    Χειρουργός Ουρολόγος
  7. sambalisG

Η μαγνητική τομογραφία είναι πολύ καλή εξέταση μεν για την διάγνωση της κήλης (εφ'οσον γίνει σωστά) αλλά δεν έχει διαγνωστική ακρίβεια υψηλή και η μη εμφάνιση κήλης στην μαγνητική ΔΕΝ αποκλείει την ύπαρξη της!;)

Η τελική διάγνωση της κήλης γίνεται μονο κλινικά από έμπειρο χειρουργό!:_sii:
  8. thanasaras

thanasaras New Member

Μετά απο εξεταση απο χειρουργο ουρολογο , ισχυει αυτο που αναφερετε κ.Ρογκα. Εχετε απολυτο δικιο.
    Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας.
  9. thanasaras

thanasaras New Member

κ. Σαμπαλη εχετε απολυτο δικιο. Η διάγνωση της κήλης γινεται μονο κλινικα απο εμπειρο χειρουργό, τον οποιο θα επισκεφτω σε λιγες ημερες οποτε θα εχετε νεα μου.

Ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος που εγινα μελος σε αυτο το καταπληκτικο φορουμ διοτι το επιπεδο των των ιατρων που συμμετεχουν ειναι πολυ υψηλο και οι απαντησεις ειναι αμεσες και ιδιαιτερα κατατοπιστικες.

Share This Page