1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ταλαιπωρια Εδω Και Δεκα Μηνεσ

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Euginia, Jan 21, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Euginia

Euginia New Member

καλησπερα σας.εχω ραγαδα πρωκτου,τραυμα απο τη γεννηση του παιδιου μου.πηγα αργα σε γιατρο, μετα απο 5 μηνεσ.κανω θεραπεια εδω κ 4,5 μηνεσ.ξεκινησα με sheriproct,μετα υποθετα asacol και τελοσ αλοιφη rectogesic.την rectogesic την βαζω εδω και 4 βδομαδεσ .δεν εχω δει καμια ιδιαιτερη προοδο.ποναω ακομη κατα την αφοδευση και αρκετη ωρα μετα.θα δω διαφορα αργοτερα?αν κανω την εγχειρηση υπαρχει κυνδηνοσ ακρατειασ?γινεται σε κρατικο νοσοκομειο?αν οχι ποσο κοστιζει σε ιδιωτικο?σασ ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σασ.
  2. A Datsis

A Datsis New Member

Καλημέρα
    η ραγάδα σου θεωρείται πλέον χρόνια ραγάδα και χρειάζεται χειρουργική θεραπεία.
    Οι τεχνικές που εφαρμόζονται είναι 1. η κλασική διαστολή, η οποία όμως επειδή προκαλεί ρήξη ινών του έσω σφιγκτήρα μη ελεγχόμενη μπορεί να έχει ένα ποσοστό, παροδικής συνήθως, μερικής ακράτειας, και
    2. η πλάγια σφιγκτηροτομή του έσω σφιγκτήρα σε συνδυασμό με αφαίρεση ή "νεαροποίηση" της ραγάδας. Η εγχείρηση αυτή αποτελεί, κατά τη γνώμη μου, την χειρουργική μέθοδο εκλογής για την αντιμετώπιση της χρόνιας ραγάδας.
    Με την πλάγια σφιγκτηροτομή είναι απολύτως ελεγχόμενη η διατομή των ινών του έσω σφιγκτήρα ( η οποία αφορά ένα μικρό τμήμα του σφιγκτήρα, περίπου 1 εκατοστό) και ως εκ τούτου η πιθανότητα μετεγχειρητικής μερικής ακράτειας (και εφ΄όσον γίνει σωστή επιλογή του ασθενούς) είναι ελάχιστη.
    Η επέμβαση αυτή διαρκεί περίπου 20-30 λεπτά και μπορεί να γίνει ακόμη και με τοπική αναισθησία ή περιοχική ραχιαία αναισθησία.
    Προφανώς μπορεί να γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο (π.χ στο νοσοκομείο που εργάζομαι εγώ την εφαρμόζουμε) όπως επίσης και σε ιδιωτικό νοσοκομείο ή κλινική.
    Φιλικά
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα σας.
    Η επέμβαση που γινεται δεν δημιουργει προβλήματα εφ'οσον γίνει απο ειδικό, και ειναι όπως ανεφερε και ο συναδελφος η αφαίρεση-νεαροποίηση της ραγάδος και η μερική πλαγία έσω σφιγκτηρουτομή.
    Επειδη δεν μπορούμε μεσα απο το φορουμ να συστησουμε ή να διαφημιστούμε, μπόρώ να σας στείλλω pm!
    Ευχαριστώ.
  4. Euginia

Euginia New Member

ναι θα ηθελα να μου απαντησετε με pm. κ αν μπορειτε να μου συστησετε καποιο γιατρο στην περιοχη της βεροιας, ιδιωτη ή του νοσοσκομειου. ευχαριστω πολυ

Share This Page