1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ταχυκαρδία μετα το φαγητό

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by annakerkyra, May 25, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. annakerkyra

annakerkyra New Member

Καλησπέρα
    είμαι 53 χρονών γυναίκα στην εμμηνοπαυση και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό.
    όλα ξεκίνησαν από μια κρίση πανικού δύο χρόνια πριν.
    αφού έχω εξεταστεί από όλα καρδιά στομάχι μόνο το εντερο ακόμα αλλά πάντα είχα προβλήματα με σπαστικη κολίτιδα.
    όλες οι εξετάσεις είναι καθαρές μόνο ήπια γαστριτιδα έχω.
    Τώρα τελευταία αφού φάω κάτι σκληρό μπριζόλα πχ μου κάθετε στον οισοφάγο με αποτέλεσμα να προσπαθώ να ρευτω γιατί αν δεν ρευτω εχω έντονη ταχυκαρδία με αποτέλεσμα να αρχίζω να φοβάμαι να απολαυσω το φαι μου
    αυτό που θέλω να ρωτήσω γιατί βρίσκομαι στα όρια μου είναι αν αυτό δείχνει κάποια πάθηση αφού ο γαστρενυερολογις μου πε ότι έχω ευαισθησία στο στομαχι και πολύ άγχος
    έχω πάθει αυτή τη βδομάδα δύο φορές σαν κρίση πανικού
    από φάρμακα παίρνω ιντεραλ όταν έρθει η κρίση τι να κάνω η ζωή μου και των γύρω μου έχει γίνει κόλαση
    ευχαριστώ πολύ για την απαντηση
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα! Θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι καθαρά ψυχολογικό αλλά δε θα ήταν καθόλου κακό να προβείτε και σε μία γαστροσκόπηση...
  3. annakerkyra

annakerkyra New Member

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
    ο γαστρεντερολογος λέει δεν χρειάζεται αφού την έχω κάνει πριν δύο χρόνια και δεν είχα ούτε πιλορι πάρα μόνο ήπια γαστριτιδα.
    Η αλήθεια είναι ότι καπνίζω και ίσως και αυτό επειδυνωνει την κατάσταση.
    Ο γιατρός μου δεν είναι υπέρ των φαρμάκων και εγώ βρίσκομαι σε σύγχυση
    να πάρω πραζολη να πάρω ζάντα κ καταθλιπτικό δεν θέλω τα φοβάμαι
    εν τω μεταξύ αν πάρω πραζολη πρέπει να κοψω το λιπιτορ γιατί κάνει παρενεργειες.
    Φοβάμαι ότι έχω πολύ δρόμο μπροστά μου να το ξεπεράσω αφού εέχω το γνώθι σε αυτόν ότι είναι ψυχολογικό.
    Ευχαριστώ πολύ για την οποία περαιτέρω απάντηση
  4. Παιρνω losec χρονια , αν εχετε γαστριτιδα πρεπει να προσετε τι τρωτε , οχι ανχος και προπαντος οχι τσιγαρο.
  5. annakerkyra

annakerkyra New Member

Καλησπέρα Λευτέρη
    έχω δει τα ποστ σου και συμπάσχω μαζίσου
    το losec σου κάνει τίποτα?
    εμένα δεν θέλουν να μου δώσουν φάρμακα αλλά αυτά που νιώθω τα πιο πολλά . ξεκίνησαν μετά τη γαστροσκοπηση
    τώρα μετά από 4 ώρες στην πεψη οτιδήποτε αίσθηση νιώσω μέσα μου με ταράζει καιδεν μπορώ να προσδιορίσω αν είναι πείνα αυτό που νιώθω η κακή πεψη .
    όλη μέρα είμαι καλά μπορώ να πω αλλά το απόγευμα όπως είπα μετά το μεσημεριανό λέω τώρα όπου να ναι θα με πιάσει η ταχυκαρδία και τρελαίνομαι.
    σήμερα ξεκίνησα το ιμπουτιν μπας και σταματήσουν οι σσυσπάσεις που κάνουν λες και έχω παιδί .και αργότερα και καμιά ομεπραζολη .
    ειδωμεν
  6. Εμενα μπαινει η χολη μου μεσα στο στομαχι απο την παλινδρομηση της , Με βοηθαει το losec αλλα προσεχω την τροφη μου πολυ , ουτε γλυκα ουτε αλμυρα , αλλα το ανχος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος , τωρα να κανεις οτι σου πει ο γιατρος σου.
    annakerkyra likes this.
  7. ChemgioKs1

ChemgioKs1 New Member

Wow! Very nice picture ;)

Share This Page