1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Τί Είναι Η Ιδρωταδενίτιδα;

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by sofika, Mar 20, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. sofika

sofika New Member

Ένας φίλος μου μου είπε ότι έχει ιδρωταδενίτιδα. Τι ακριβώς είναι; Από τι δημιουργείται και ποια είναι η αντιμετώπιση;
    Του είπαν ότι χρειάζεται να γίνει διάνειξη στο σημείο που έχει εμφανιστεί και να μπει μόσχευμα το οποίο θα του το πάρουν από το πόδι.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ιδραδενίτιδα είναι φλεγμονή στους ιδρωτοποιούς αδένες, που κυρίως εντοπίζεται σε πτυχές όπως οι μασχάλες και οι βουβώνες.
    Συνήθως οφείλεται σε σταφυλόκοκκο, αντιμετωπίζεται με αντιβίωση και αν υπάρξει απόστημα , με διάνοιξη και καθαρισμό χειουργικό!
  3. sofika

sofika New Member

ευχαριστώ, αλλά να ρωτήσω και κάτι ακόμα, χρειάζεται πλαστικός χειρούργος?
  4. sambalisG

Αν είναι μεγάλη η εκτομή και θα χρειαστεί να συμπληρωθεί έλλειμμα, τοτε ναι!
  5. ΙΔΡΩΤΑΔΕΝΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

:smile:Μάλλον πάσχω κι εγώ από ιδρωταδενίτιδα αν και στις μασχάλες τα σπυριά εμφανίστηκαν τον τελευταίο καιρό και είναι μικρότερα απ' αυτά που έχω στο εσωτερικό των μηρών μου και στο πίσω μέρος τους αλλά και στην ηβική περιοχή. Εχω ακολουθήσει για 6 μήνες την αγωγή του Tretin μετά από συνενόηση με τον δερματολόγο μου αλλά αποτελέσματα δεν είχα. Απορώ λοιπόν για το αν υπάρχει πραγματικά θεραπεία σ' αυτή την καταρχήν απωθητική και επίπονη αρρώστια. Η διάνοιξη σε τι θα βοηθήσει? Η αντιβίωση? Μετά από τόσο Tretin?? Σε πλαστικό χειρούργο για να δει πόσα από τα σημάδια που αφήνει πίσω της αυτή η αρρώστια.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Last edited by a moderator: Aug 17, 2009
  6. sambalisG

Η διάνοιξη βοηθά μόνο στην αντιμετώπιση των μικροαποστημάτων της νόσου.
    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνετε καλά με την αντιβιωση, αλλά πρέπει να γνωριζετε πως μπορεί να υποτροπιάσει στο μελλον.
  7. proedras

proedras New Member

:frown:Σε εμένα υποτροπίασε και συγκεκριμένα όλα τα μικροαποστήματα πάνω απ'το πέος γίναν ένα και ο πόνος ειναι ανυπόφορος..
    Θα επισκεφτώ το γιατρό μου να ξαναπάρω αντιβίωση!
    Έχετε να μου προτείνετε κάτι;;;
  8. zoisofia

zoisofia New Member

:)

ΠΑΙΔΙΑ?????????
    ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ !!!!

ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΛΥΚΟΥΛΑ ΙΔΡΩΤΑΔΕΝΙΤΙΔΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ.
    Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ! ΗΡΕΜΙΑ............

ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΑΦΟΡΗΤΑ ΠΟΛΥ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ....................ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ...

ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ........ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ! ΑΠΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕ ΤΟ ΣΩΣΤΑ.
    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΑΝΕΙΞΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΥΟΝ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.. ΑΠΛΑ ΟΙ ΑΔΕΝΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΙΤΣΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΟΜΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ..ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΟΝΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ. ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΛΕΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ.ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ !! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ!!

Share This Page