1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. theo tsoukalas

theo tsoukalas New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΟΝ. ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΚΥΣΤΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΥΡΙΓΓΙΟΥ ΔΙΟΤΙ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ Η ΕΙΧΕ ΚΛΕΙΣΕΙ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΚΑΝΑ ΣΥΡΙΓΓΟΓΡΑΦΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΧΝΕΙ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΓΛΟΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ. ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΙΚΟ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΘΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ. ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ.ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΤΙ ΕΧΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΤΕΡΟ. ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΙΟΡΘΙΚΟ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΦΕΡΕΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙ ΒΛΕΝΟΓΟΝΟ ΜΕ ΡΑΜΑΤΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΚΥΣΤΗ. ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ.
    ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΥΣΤΗΚΟΚΚΥΓΟ ΜΕ ΘΕΜΑ ΣΥΡΙΓΓΙΟΓΡΑΦΗΜΑ. ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΩΕΙ ΕΚΕΙ ΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΟΡΘΙΚΟΥ

(Η ΟΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ¨ΚΑΤΩΘΕΝ ΤΟΥ ΕΞΩ ΣΦΙΓΤΗΡΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΧΑΜΗΛΗΣ ΗΧΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΟΡΦΩΜΑ, ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 15 χιλ., ΜΕ ΗΧΟΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟΣΤΗΜΑΤΟΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΕΧΕΤΑΙ ΜΕ ΕΥΘΥ ΣΥΡΙΓΓΩΔΗ ΠΟΡΟ,ΠΟΥ ΕΚΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ 5η ΩΡΑ ΤΟΥ ΠΡΩΚΤΙΚΟΥ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ.
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΕΡΙΕΔΡΙΚΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ, ΜΕ ΣΥΝΟΔΟ ΠΕΡΙΕΔΡΙΚΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η εξέταση που αναδεικνύει την σχέση συριγγίου με το έντερο είναι η συριγγογραφία και η μαγνητική τομογραφία.
    Πολλές φορες στην διερεύνηση των συριγγίων (δυσεπίλυτα και δύσκολα συρίγγια), γίνεται αξονική συριγγογραφία (έγχυση σκιαγραφικού απο τον συριγγώδη πόρο, με παράλληλη αξονική τομογραφία).

Ομως μάλλον έχετε μπερδευθεί διότι δεν έχει γίνει ξεκάθαρη ενημέρωση σας και ενδεχομένως πληροφόρηση ως πρός την φυσική πορεία της πάθησης σας.
  3. theo tsoukalas

Γιατρέ τι κανετε? ελπιζω να ειστε καλα. τελικά έκανα την μαγνητική το συμπέρασμα τοθ ακτινοδιαγνωστη λεει παρατηρείτε μικρό δερματικό συρίγγιο το οποίο άρχεται στα δεξιά του πωκτικού δακτυλίου και πορεύεται στον υποδόριο κυτταρολιπώδη ιστό σε έκταση περίπου 1,5-2εκ. χωρις να παρατηρείται εικόνα φλεγμονής πέριξ του συριγγίου, χωρίς δημιουργία περιεδρικού αποστήματος και χωρίς παθολογική πρόσληψη της ενδοφλέβιας χορηγηθείσας σκιαγραφικής ουσιας.Δεν παρατηρήται επικοινωνία του συριγγίου με τον περιτοναικό χώρο.

μηπως γιατρέ θα μπορούσατε με απλα λογια να μου πείτε αν τελικά ξεκινάει μεσα απο τον προκτό το συρίγγιο? και τι επεμβαση χρειάζεται?
    αν χρειαζεται ολική ναρκωση η μερική.
    ευχαριστώ παρα πολυ για τον χρόνο σας.
  4. sambalisG

Είμαι πολύ καλά και ευχαριστώ!:redface:

Το συρίγγιο σας (όπως και κάθε συρίγγιο σχεδόν) εξορμάται απο τον πρωκτικό δακτυλιο και επομένως χρειάζεται μία απλή επέμβαση μιά και είναι απλό και υποδόριο!!!
    Συνήθως γίνεται με μικρής διάρκειας γενική ή απλή μέθη (υπνοαναλγησία)!!!
  5. theo tsoukalas

ευχαριστω για την απαντηση.
    οταν λετε εξορμαται απο τον πρωκτικό δακτύλιο μεσα απο τον σφυκτήρα η εξωτερικα? ενας γιατρος μου ειπε μπορεί να το κανει και στο ιατρίο του εχει το μηχάνημα που κανουν επεμβασης ( το οποιο ειναι μετα το laser) δεν θυμαμαι πωσ το λένε.
  6. sambalisG

Επειδή λέει υποδόριο, εννοεί εξωσφικτηριακά!!

Για το άλλο που λέτε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη!!!
    (Το μηχάνημα μπορεί να λέγεται RF)
  7. theo tsoukalas

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΡΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΓΓΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΚΛΕΙΣΕ. ΚΑΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΠΑΛΙ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟΝ ΜΕ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΚΙΝΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΙΑΠΡΩΚΤΙΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ? ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑ ΣΕ 2 ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ. ΜΗΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΟΣ? ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΟΡΘΗΙΚΟ?
    ΤΙ ΤΑΛΕΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΗ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ. ΕΠΙΔΕΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΟ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΚΙΣΙΜΟ, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΡΥΠΟΥΛΑ ΜΙΚΡΗ.
  8. sambalisG

Διαπρωκτικό ή διορθικό ειναι το ίδιο πράγμα!
  9. theo tsoukalas

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΑΤΡΕ!!! ΕΚΑΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΙΚΟ ΠΡΩΚΤΙΚΟΥ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΙΚΗ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΚΤΟΚΟΚΚΥΓΙΚΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ, ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΣΥΡΙΓΓΩΔΗΣ ΠΟΡΟΣ ΜΕ ΟΦΙΟΕΙΔΗ ΠΟΡΕΙΑ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΟΡΘΟ ΑΝΩΘΕΝ ΤΟΥ ΕΞΩ ΣΦΙΚΤΗΡΑ,
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΚΟΝΑ ΕΝΤΕΡΟΔΕΡΜΑΤΙΚΟΥ ΣΥΡΙΓΓΚΙΟΥ.
    ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΙΑΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟΝ ΣΦΙΚΤΙΡΑ.
    ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΥΓΡΟ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΟΛΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ. ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΥΤΑΡΑ ΑΝΑΝΕΟΝΟΝΤΕ. ΤΙΝ ΞΕΡΕΤΕ ΑΘΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?
    ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΧΩ ΤΑΛΕΠΟΡΙΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.
  10. sambalisG

Γνωστή η μέθοδος της "κολλας" αλλά όχι ότι τα κύτταρα ανανεώνονται!
    Είναι αποδεκτή θεραπεία αλλά με ποσοστά υποτροπής της νόσου ανάλογα με την βαρύτητα και έκταση του συριγγίου!
  11. theo tsoukalas

γεια σασ γιατρε. ακομα δεν εχω κανει την επεμβαση θελω να ρωτησω κατι τελευταιο το λαστιχακι ειναι καλυτερο απο την κολλα? και αν ναι ειναι κατιθ εποδεινο θα εχω πονους? ειναι αποτελεσματικοτερο?
  12. sambalisG

Το λαστιχάκι τοποθετείται αναλογα με την θεση του συριγγίου σε σχέση με τον σφιγκτήρα!
    Αν γίνει σωστά είναι καλύτερο απο την κόλλα σαφώς!
  13. theo tsoukalas

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΡΕ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΙΝΕΣ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΧΙΣΙΜΟ 1,5 ΕΚ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΜΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΧΙΣΙΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΝΕΙ? ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΡΟ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ? ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΦΙΚΤΗΡΑ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΚΣΟΤΕΡΙΚΟ ΣΥΡΙΓΚΙΟ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ ΟΧΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΡΙΓΚΙΑ? ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ? ΕΧΩ ΤΑΛΕΠΩΡΕΙΘΕΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ. ΠΑΩ ΚΑΘΡ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΞΥΣΙΜΟ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΥΤΙΡΙΑΣΜΟ.
  14. sambalisG

Δεν μπορώ να αντιληφθώ το ότι το εξωτερικό συρίγγιο έχει κλείσει και δίπλα στον πρωκτό όχι!
  15. theo tsoukalas

καλημερα!!! διπλα απο τον σφικτηρα και απο πανω εβγενε το λαστιχακι τα 2 ακρα. εκει μου το εσφιγκε καθε βδομαδα. στις 25 μερεσ βγηκε το λαστιχακι κανονικα. και περιμενα υστερα να κλεισει το σχισιμο. ι εξωτερικη τρυπα του συριγγιου εκλεισε και εκει που εβγαινε το λαστιχακι δεν κλεινει ακομα. παω 3 μερεσ την βδομαδα ειχε κανει σαρκια ετσι μου ειπε ο γιατροσ μου. μου το εξεινε και το καυτιριαζε. ακομα τιποτα. τι μπορει να συμβαινει? μηπως εχω κατι πιο σοβαρο? μηπωσ εχω παρακλαδεια απο συριγγκια? αλλα και παλι δεν θα μου το εδειχνε η θερμιδοσκοπισει αν το λεω καλα. ευχαριστω για την υπομονη σασ.
  16. sambalisG

Αν έχει κανει καποιο "σαρκίο" κοκκίωμα δηλαδή κανονικά θα φύγει με κοινή θεραπεία (καυτηριασμούς, κλπ).
    Αν δεν έχει θεραπευτεί σωστά το συρίγγιο ή αν υπάρχουν άλλα, δεν μπορώ να το ξέρω.

Share This Page