1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ανακοίνωση Συρίγγιο

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by savetheworld16, Sep 29, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. savetheworld16

savetheworld16 New Member

Καλησπέρα σας....

στισ 21 αυγούστου είχα καθαρίσει ένα περιεδρικό απόστημα που είχα περίπου από τα το τέλος ιουνίου. περίπου στισ 10 σεπτεμβρίου ένιωσα ξαφνικά πάλι πόνο στην πληγή, πυρετό και να βγάινουν υγρά ενιω8α από ακαθαρσίες. πήγα στον γιατρό π μου είχε ανοίξει το αποστημα και μ εβαλε οξυζενέ στην πληγή αλλα δ πέρασε στο εντερο και μετά πήγα σε εναν γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο στο αττικον συγκεκριμένα και μ διέγνωσαν συρίγγιο και ήθελαν να κάνω επέμβαση. έγω όμως επειδή φοβήθηκα ήθελα πρώτα να κάνω συριγγογράφημα το οποίο 8α το κάνωστισ επόμενεσ μέρες. εγω τώραέχω κάποιεσ ερωτήσεισ...
    1) επειδη βγαίθνουν κάτι σαν ακαθαρσίεσ απο την πληγή μπορεί να πάθω κάτι χειρότερο?
    2) μετά από την επέμβαση τι να περιμένω και τι θα πρέπει να προσέχω?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

-Εφ'οσον παροχετεύει η πληγή δεν υπάρχει κίνδυνος.
    -Η δεύτερη ερώτηση εξαρτάται απο τον χειρουργό σας, αρα καλό θα είναι να σας απαντήσει εκείνος, μια και εξαρτάται απο τι θα κανει.
  3. savetheworld16

είναι φυσιολογικό να βγαίνουν υγρά ακαθαρσιών?
  4. sambalisG

Φυσικά.
    Συρίγγιο σημαίνει επικοινωνία του αυλού του εντέρου με άλλη διέξοδο στο περιπρωκτικό δέρμα.

Δείτε και εδώ:
    http://www.sambalis.gr/anal-abcsess-fistula.html
  5. aparis

aparis New Member

Εμένα πέρασε η οξεία φάση πριν ενάμισυ μήνα (χωρίς πόνο, παρά μόνο με εκροή πύου και λίγου αίματος), και τώρα πότε βγάζει λίγο πύον πότε λίγο αίμα πότε τίποτα, πάντα χωρίς πόνο, και δεν έχω πάρει την απόφαση για επέμβαση, κυρίως λόγω αδυναμίας να λείψω από την δουλειά μου για τόσες μέρες... Να ρωτήσω λοιπόν, ποιά θα είναι η πιθανή εξέλιξη του συριγγίου, ποιά είναι η πρόβλεψη και τι να περιμένω αν δεν κάνω την επέμβαση?
    Ευχαριστώ, εκ των προτέρων,
    Αλ. Παρ.
  6. savetheworld16

συγνώμη αν γίνομαι φορτικός αλλά θα ήθελα να κάνω μια τελευταία ερώτηση!!! υπάρχει περίπτωση το συρίγγιο να θεραπευτεί μόνο του γιατί ναι μεν έκανα συριγγογραφία και φαίνεται οτι έχω συρίγγιο και μέχρι να βρω που θακάνω την επέμβαση έχω παρατηρήσει οτι τώρα πια η πληγή κλείνει και πιο πολύ και δ με ενοχλεί οταν ενεργούμε ουτε βγαίνουν υγρά!! αυτό τι σημαίνει να ανησυχήσω...ναι μεν θα πάω και σε έναν γιατρό πάλι αλλά θέλω και την δική σας άποψη
  7. sambalisG

Το συρίγγιο δεν αυτοθεραπεύεται, διότι αποτελείται απο ε΄ναν πόρο με τοίχωμα από επιθήλιο (δέρμα) που δεν "φεύγει".
    Μπορεί για λιγο καιρό να υφεθει αλλά θα υποτροπιάσει σαν σύμπτωμα σύντομα.
  8. valia1981

valia1981 New Member

Συριγγια

Καλησπερα σας
    Πριν λιγα λεπτα εγινα μελος σε αυτο το πολυ χρησιμο φορουμ γιατι τα τελευταια 10 χρονια υποφερω απο μεγαλα σπυρια η συριγγια (δεν ξερω πως να τα πω ) στην περιοχη του ποπου και του ποδιου και διπλα στα κατω χειλη. Εχω κανει λειζερ, 2 χειρουργικες επεμβασεις και φαρμακευτικη αγωγη με αντιβιωσεις αλλα κανενα αποτελεσμα! Στο τελευταιο χειρουργειο ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ βαθια η ριζα και οτι για να βγει πρεπει να μεινει ανοικτο για πολυ μεγαλο διαστημα πραγμα δυσκολο. Να μην ξεχασω να σας αναφερω οτι εσταλει το υγρο για βιοψια και δεν υπηρχε κατι. Ψαχνοντας το, διαβασα οτι βοηθαει η βοτανοθεραπεια ποια η γνωμη σας? Σας παρακαλω βρειτε μου μια λυση εχω απελπιστει.
    Σας ευχαριστω...
    Last edited by a moderator: Oct 20, 2009
  9. savetheworld16

eisai sigouri pos exeis siriggio kai oxi kisti kokiggos????
  10. valia1981

valia1981 New Member

Etsi eipe o xeirourgos. Oti einai poly vathy syriggio.
    Poia einai h diafora mporo na to ksexoriso monh mou?
  11. savetheworld16

ti na po isos na pas se enan allon giatro na pareis kai mia alli gnomi??? d iksera oti iparxoun va8ia siriggia kai oti prepei na meinoun anoixta giati ipoti8etai to ka8arizeis gia na kleisei... d ksero pantos i simvouli m einai na pas kai se enan deftero giatro gia na pareis ki alli gnomi...
  12. sambalisG

Πιθανά πρόκειται για επιμένουσα φλεγμονώδη κατάσταση που σχετίζεται με ύπαρξη κύστεων στην περιοχή.
    Η θεραπεία είναι δύσκολη, μακρόχρονη, και σχετίζεται με αντιμετώπιση απο δερματολόγο και λοιμωξιολόγο.
  13. savetheworld16

8a deis ama exei me kapoio tropo epikoinonia me to entero mporei na fainetai apo ekso pos sinexizei pros ton prokto

Share This Page