1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Συπμτωματα Αιμοροειδων?

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by etsikietsi, Oct 8, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. etsikietsi

etsikietsi New Member

Καλησπερα. Νεος στο φορουμ. Αυτο που με οδηγησε στο να κανω την αρχη ειναι καποια συπτωματα που εχω στην περιοχη του πρωκτου και στην αφοσευση. Ειμαι ανδρας 28 χρονων, καπνιστης (2 πακετα ημερησιως) και κανω καθιστικη ζωη. Πριν απο περιπου 10 χρονια, ετσι χωρις καμμια προφανη αιτια, μου παρουσιαστηκε ενα σπυρι στην εξωτερικη πλευρα του πρωκτου. Με ενοχλουσε κ με ετσουζε. Ενα και μοναδικο ηταν. Δεν ηθελα να θορυβηθω και περασε σε λιγες μερες. Εμφανιζοταν σε τακτα χρονικα διαστηματα.
    Επισης ειμαι δυσκοιλιος σε σημειο 5-7 ημερων και παλι κατα βουληση θα επισκεφτω την τουαλετα. Πολυ σπανια να παω επειδη δεν μπορω να κανω αλλιως. Η δυσκοιλιοτητα υφισταται ουτως η αλλως. Αυτο που με εχει θορυβηση, ειναι το εξης. Οταν ενεργουμε και τελειωνω, το εντερο μου μενει εξω σε κυμματοειδη μορφη, για ενα διαστημα 10-15 λεπτων με συνεπεια να μην μπορω να καθησω και να με ενοχλει. Επισης καθε φορα βγαζω βλενα και οχι μονο στο χαρτι. Σπανια αιμοραγω, αναλογα με την προσφατη διατροφη μου (εχω παρατηρησει αιμοραγια μετα απο καταναλωση κοκκινου κρασιου).
    Επισης εχω πρησμενη κοιλια και αεριζομαι παρα πολυ συχνα.

Ολα αυτα τα συμπτωματα που μπορει να οδηγουν?

Συγγνωμη για το μεγεθος του ποστ. Καθε βοηθεια ειναι δεκτη.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα.
    Η περιγραφή σας μπορεί να υποσημαίνει αιμορροειδοπάθεια με πρόπτωση, αλλά θα πρέπει να σας δει ειδικός και ειδικά γαστρεντερολόγος.

Share This Page