1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα [Συντομη Περιγραφή Μέσα] Ένα "νομίζω" εξόγκωμα στον Πρωκτο.

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by BillyBi, May 18, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. BillyBi

BillyBi New Member

Γειά σας, ΣΥΓΝΩΜΗ για την ενόχληση, ΑΛΛΑ ο πατέρας μου δεν θεωρεί οτι είναι τιποτα ( με αγνοεί λίγο για αυτό ).

Είμαι 22 , αρχικά ενα μικρό ιστορικό, το μόνο που έχω πάθει ( τουλαχιστον απο αυτα που ξέρω ) είναι οτι πριν ~7 χρόνια είχα κανει εγχειρηση κυστη κοκιγγος. Πριν λίγο καιρο είχα κανει εξατασεις αιματος ακροαστικα και κατι δείκτες και ήταν όλα καλα, με σκοπο να γραφτώ γυμναστήριο. Ημουν φουλ αγύμναστος, και τελικα, κακώς έκανα 5 μερες σερι απο μια ωρα αρκετες ασκήσεις με αποτέλεσμα ( νομίζω απο αυτό ήταν ) να έχω ενα μικρο εξογγωμα οταν πηγα να κανω την αναγκη και να καθαριστω στον πρωκτο. Δεν εδωσα σημασια γιατι μου χε ξανατύχει πριν κατι χρόνια και έφυγε σε μια μερα, και απο οτι ξερω ήταν αιμορροιδες.

Την επόμενη μερα ποναγε ΦΟΥΛ, δεν μπορουσα να κοιμηθω καλα καλα, και για 3-4 μερες το ιδιο. Πήρα για τρεις μερες κατι αναβράζοντα χαπια απο το φαρμακειο ( ο Πατερας μου μου ειπε οτι ειναι αιμορροιδες )

Μη πολυλογω αλλο, τωρα είμαι ΣΧΕΤΙΚΑ, καλα, δηλαδη καθομαι κανονικα, κοιμαμαι κανονικα δεν παιρνω τιποτα, αλλα νιώθω μία ετσι μικρη ενοχληση και μικρη φαγουρα οταν καθαρίζομαι μετα την αφόδευση.
    -Συνολικά 9 μέρες απο τοτε που το έπαθα -

Σας στέλνω μια φωτογραφία να μου πείτε αν μπορείτε αν ειναι κατι ανησυχιτικο, γιατι δεν εχω ποιον να ρωτήσω...

https://image.prntscr.com/image/2f9d63e262db460db94050f621a45790.png (δεξιά στη φωτογραφία)

Θα χρειαστεί χειρουργιο? Γιατι η αλήθεια ειναι πως ο πατερας μου εχει κατι τρεχαματα με το τσιγαρο αυτο το καιρο και δεν θελω να τον απασχολησω με αυτά ουτε να τον κανω να δαπανησει λεφτα...

Καθε απάντησει θα διαβάζεται, και ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ασχέτως αν ξέρετε ή οχι :)
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δείχνει για αιμορροΐδα. Αν δεν ενοχλεί την αφήνεις έτσι προσέχοντας πάντα τη διατροφή σου για να μην προκύψει δυσκοιλιότητα αλλιώς στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να εκτιμηθεί από χειρουργό.
  3. BillyBi

BillyBi New Member

Μπορεί να μην είναι κάτι? ή να ναι κάτι πιο σοβαρο?

Απλως δεν θα με ακουσει ο πατερας μου τωρα αν του πω να παμε να με δει χειρουργος.
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Οι αιμορροΐδες έχουν υφέσεις και εξάρσεις. Αν είναι σε ύφεση δεν ενοχλούν καθόλου και πολλές φορές συρρικνώνονται τόσο που είναι σα να μην υπάρχουν ή μπαίνουν μέσα στη θέση τους αλλά άλλες φορές διογκώνονται τόσο που και πονούν αλλά και αιμορραγούν και μιλάμε για μεγάλη αιμορραγία... Δε φαντάζομαι να αρέσει στον πατέρα σου μια τέτοια κατάσταση..

Share This Page