1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Συνεχόμενα πρησμένος αδένας κ πυώδη αμυγδαλίτιδα!!!

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by xarakoula, Aug 7, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. xarakoula

xarakoula New Member

Καλησπέρα. Εδώ κ 8 μήνες περίπου από τις 20 Ιανουαρίου έχω συνέχεια πρησμένο τον δεξιό αδένα στο λαιμό κ ακολουθεί πυώδη αμυγδαλίτιδα με 39 πυρετό. Όμως μετά το τέλος της αντιβίωσης, που μου χορηγούσε εννοείται ο ΩΡΛ, έπειτα απο 9-10 μέρες ξαναεμφανίζονται ακριβώς τα ίδια. Αυτο όπως ανέφερα γίνεται απο τον Ιανουάριο. Έκανα πολλές εξετάσεις απο αιματολογικές,υπερηχο στο λαιμό κ στρεπ τεστ κ όλα δείχνουν φυσιολογικά. Τον Ιούνιο αποφάσισε ο γιατρός αμυγδαλεκτομή για μετά το καλοκαίρι. Τον Ιούλιο αποφάσισα να προσπαθήσω να το αντιμετωπίσω χωρίς λήψη αντιβίωσης ( επειδή δεν άντεχα άλλα φάρμακα αλλά κ επειδή δεν κάνει κ καλό) κ πέτυχε. Με προβιοτικα, βιταμίνη C με εχινακεια κ γαργάρες αλατονερου κ betadin. Είχα μόνο τις 2-3 πρώτες μέρες αδιαφεσία κ δέκατα 37,1-37,3.Σε 5-6 μέρες φευγει κ η αμυγδαλίτιδα κ ξεπρηζεται ο αδένας. Αλλά το κακό είναι ότι θα ξαναεμφανιστεί μετά απο 1-2 βδομάδες. Να προχωρήσω σε αμυγδαλεκτομη κ θα λυθούν όλα ή φταίει κάτι άλλο; Εχω κουραστεί με αυτό το θέμα βοηθήστε με :triste:. Να προσθέσω οτι κανείς δεν κόλλησε στην οικογένεια τόσο καιρό από μένα ουτε ο σύζυγος αλλά κ ότι πρώτη φορά φέτος μου πρήζεται ο αδένας μαζί με αμυγδαλίτιδα. Συνήθως πάθαινα αμυγδαλίτιδα 1-2 φορες το χρόνο .
    Last edited: Aug 7, 2016

Share This Page